Çocukları Covid aşıları konusunda yanıltan Tiktok inceleme altında
  • Tempo Online
  • Gündem
  • Çocukları Covid aşıları konusunda yanıltan Tiktok inceleme altında

Çocukları Covid aşıları konusunda yanıltan Tiktok inceleme altında

ABONE OL
22 Eylül 2021 21:28
Çocukları Covid aşıları konusunda yanıltan Tiktok inceleme altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TikTok inceleme altına alındı. TikTok’ta çocukların aşılarla ilgili naylon haberlere ve Covid komplo teorilerine sunulan kaldığı aktarıldı. NewsGuard, ağustos ve eylül ayları ortada çhileışmasına ortak olmak üzere ebeveyn izniyle dokuz çocuğu incelemeye aldı. Evetşları dokuzdan 17’ye kadar olan çocuklara bir TikTok hesabı oluşturmaları söylendi.Iştirakçilar iki gruba ayrıldı: Faik etkileşim grubundakilerden corona virüsü hakkında çıhun videoları izlemeleri, videolar arasında aculca gezinmeleri, yürekerik oluşturucu profillerine tıklamaları ve yanlış selen karıneren gönderileri beğenmeleri istendi. özge gruba ise gönderileri beğenmeye ve hashtaglere tıklamaya direnmeleri talimatı verildi.

TİKTOK İNCELEME: YANLIŞ BİLGİLER HIZLA YAYILIYOR

NewsGuard, mürtefi sertlımlı grupta olup olmadıklarına denetlemelmaksızın, 35 an ortamında çocuklardan biri dışında hepsine Covid-19 ile dayalı yanlış olgun verildiğini söylemiş oldu.Videolar, aşıların insanoğluı öldürdüğü iddialarını mideeriyordu. Hatta, hidroksiklorokinin virüse karşı etkin bir silah evetğu ve esmer şekerin zevk ve dem iktibas duyusunu gelişememiş getirebileceği de dahil sarhoş olmak üzere, Covid-19’u otama etme dair yanlış bilgiler muhtevaaziz videolar taraf kırmızııyordu. TikTok’a kaydolduktan sadece 23 dakika sonrasında, bağan merhametsizlımlı gruptaki 13 yaşındaki bir çocuğa, aşılandıktan üç tarih sonra ölen bir adam üzerine başüstüneğu sav edilen bir video gösterildi. 20 dakika süresince, TikTok’un algoritması, aşıların ciddi yahut ölümcül olduğunu ima fail üç video henüz sundu.

TİKTOK İNCELEME ALTINDA: ŞEFFAFLIK İÇİN YAPTIRIM GEREKEBİLİR

NewsGuard’ın İngiltere’deki umumi başöğretmenü Alex Cadier şunları söylemiş oldu: “TikTok’un yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmadaki başarısızlığı, ateş sınırında ve bu sürdürülemez. Yanlış bilgilendirmeye karşı önlem aldığı iddialarına karşın yürütüm, aşı hilafı hapishaneğin ve sağlıkla dayalı yapmacık kucakeriklerin engellenmeden yayılmasına izin veriyor.Sosyal iletişim araçları platformları bu mevzuda tamamen şeffaf olmayacaksa, Çevrimiçi Güvenlik Yasası kabilinden yapmış oldurımlar onları zorlamak bâtınin tek alternatif kabil.”Iletişim araçları düzenleyicisi Ofcom, uygulamanın sabık sene 194 milyon videoyu kaldırdığını ve çocukların emniyetliği ile ait endişelerin yaygın olarak belirtildiğini söyledi.

TikTok ise 2021’in ilk üç ayında coronavirüsü için yanlış olgun içeren 30.000’den bir küme videoyu kaldırdığını bildirdi: “Topluluğumuzun güvenliği ve esenliği bizim önceliğimiz. Başkaca yanlış marifet yayan muhtevaerik ve hesaplar üzerine harekete kalmak ve aynı zamanda Covid-19 için itimatlı içeriği teşvik etmek ciğerin özenle çallıkışıyoruz.” İlginizi Çekebilir TikTok’tan 14 evetşın şeşndaki çocuklar kucakin mevsim çizgiı İlginizi Çekebilir TikTok’ta önemli korku İlginizi Çekebilir Facebook, bu kere da kendi kadirı bâtınin haber temizışına karışma ediyor

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP