İspark Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?

İspark Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?

İspark ile ilgili Sözcü'de yer alan habere göre; İBB şirketlerinden İspark’ın Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı açıklandı.

ABONE OL
1 Ekim 2021 15:29
İspark Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İspark Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?

İspark ile ilgili Sözcü’de yer alan habere göre; İBB şirketlerinden İspark’ın Genel Müdürü Murat Çakır’ın görevden alındığı açıklandı. İSPARK kısa süre önce “zarar” tartışmaları ile gündeme gelmişti. İBB kaynakları Çakır’ın resmi olarak izinde olduğunu açıklarken CHP kaynakları ise Çakır görevinden alınmadığını kendisinin istifa ettiğini dile getirdi.

2020’nin aralığında İspark A.Ş Genel Müdürlüğü görevine gelen Murat Çakır ile çalışma sona erdirildi. Yeni İBB yönetiminin görev döneminin başında İspark A.Ş’ye genel müdür olarak atanan Çakır, daha sonra başka şirkete atanmış; 2020 yılının Aralık ayında tekrar görevine devam etmişti. Çakır, İspark dışında da İBB şirketleri İstanbul Ulaşım A. Ş ve Kültür A.Ş’de de genel müdürlük görevi yürütmüştü.

İSPARK Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?

İSPARK Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?

İBB kaynakları Çakır’ın resmi olarak izinde olduğunu açıklarken görevden alındığı iddialarını doğrulamadı. Ancak CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Çakır görevinden kendisi istifa ederek; özel bir şirket ile yeni bir iş için anlaştı. Çakır’ın yerine şu anda daha önce İSPARK Genel Müdürlüğü yapan Derya Atacan vekalet ediyor.

Zarar tartışması yüzünden İSPARK Genel Müdürü görevden mi alındı, istifa mı etti?

AKP döneminde zarar tartışması ile gündemde olan şirket, kısa süre önce yine aynı konuyla gündeme geldi. Ayrıca Korkusuz yazarı Can Ataklı, İBB’ye bağlı en büyük şirketlerden biri olan İSPARK’ın iflasa sürüklendiğini, konkordato ilan edebileceğini yazmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da iddiaları yalanlamış, 2021 yılında İSPARK’ın pandemiye rağmen kâra geçeceğini söylemişti. Zarar iddiası, AKP’liler tarafından da uzun süre tartışmaya nede oldu.

Kulislerde dolaşan İspark ile ilgili bilgilere göre; şirketin mali durumuna ilişkin eleştirilerin yükselmesi CHP içinde ve İBB üst düzey yönetiminde rahatsızlık yarattı. Bu nedenle Çakır’ın önceki dönemdeki yöneticilerle çalışmaya devam edip; değişiklik yapmamasının da rahatsızlık nedenlerinden biri olduğu söyleniyor.

İSPARK Genel Müdürü Murat Çakır Kimdir?

1973’te Samsun’da doğan Murat Çakır, orta ve lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra, 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi “Yönetici MBA” bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2019’da yılında Beykent Üniversitesi İşletme Doktora programına başladı.

İspark’tan önce, iş hayatına 1996 yılında Ernst&Young “Denetim” bölümünde başlayan Çakır, 1999-2006 yılları arasında Finans Yatırım Menkul Değerler AŞ’de çeşitli yönetici pozisyonlarında bulunduktan sonra, 2006-2011 arasında şirketin Mali ve İdari İşler, Operasyon, Bilgi Teknolojileri, Krediler ve Risk Kontrol’ den sorumlu “Genel Müdür Yardımcısı” olarak çalıştı. 2011-2015 yılları arasında Fina Enerji Holding A.Ş.’ de Mali ve İdari İşler, Bilgi Teknolojileri ve İnsan Kaynaklarından sorumlu “Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi” olarak görev yaptı. Daha sonra ise 2015’te Bayraktar Grubunda, “İç Denetim ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı” ardından Ocak 2016 itibariyle Mart 2019’a kadar Bayraktar Otomotiv ve Servis Hizmetleri AŞ’de “Genel Müdür” olarak görevini sürdürdü.

İspark A.Ş’ye Genel Müdür olarak atanan ÇAKIR; öncesinde İspark A.Ş, İSTANBUL ULAŞIM A.Ş ve KÜLTÜR A.Ş Genel Müdürlük görevini yürütmüştür.

Ayrıca Tempo Online‘ı tüm sosyal medya kanalları ve Pinterest‘te de takip edebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP