Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu ne zaman açılacak?

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu ne zaman açılacak?

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt Metrosu ne zaman açılacak? İBB, inşaatı devam eden 10 raylı sistem projesine bir yenisini daha ekliyor. 30 Ağustos’ta başlatılacak yeni projeyle kentin batı yakası da...

ABONE OL
19 Eylül 2021 14:54
Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu ne zaman açılacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu ne zaman açılacak?

İBB, inşaatı devam eden 10 raylı sistem projesine Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu da ekliyor. Üstelik 30 Ağustos’ta başlatılacak yeni projeyle kentin batı yakası da …

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt Metrosu ne zaman açılacak?

İBB, inşaatı devam eden 10 raylı sistem projesine bir yenisini daha ekliyor. 30 Ağustos’ta başlatılacak yeni projeyle kentin batı yakası da metroya kavuşacak.

2017 yılında ihalesi yapılan lakin inşaatına hiç başlanmayan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosu’nda proje ve yer teslim ıstırapları yeni kısımda çözüldü. Çizginin hafriyat çalışmaları, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda saat 12:30’da Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle Bağcılar şantiyesinde düzenlenecek merasimle başlayacak.

AKTARMASIZ KABATAŞ-ESENYURT METROSU

Kabataş’a uzatma çalışmaları sürdürülen Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı olacak proje tamamlandığında, Kabataş’tan metroya binen bir İstanbullu, direkt Esenyurt’a seyahat yapma imkanına sahip olacak.

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu ne zaman açılacak?

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt metrosu ne zaman açılacak?

MAHMUTBEY-ESENYURT METROSI İLE MESAFE 28 DAKİKAYA DÜŞECEK

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu ile Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Kabataş kısmı bittiğinde, Esenyurt Meydan-Mahmutbey ortası seyahat mühleti 28 dakikaya düşecek. Esenyurt-Mecidiyeköy ortası 60 dakika, Esenyurt-Kabataş ortasındaki 42.6 km’lik yol ise 67 dakika sürecek. Çizgi tamamlandığında, Esenyurt-Kabataş ortasında günlük 1.4 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olacak.

PROJESİ REVİZE EDİLDİ

İBB, geçen yılın sonunda gerçekleştirdiği Eurobond (tahvil) ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’na 220 milyon euro bütçe ayırdı. Geçmiş evrede ihalesi yapılan sonun uygulanabilir nitelikte ve ayrıntıda projeleri olmadığı için öncelikle projeleri tekrar tasarlandı.

BİRİNCİ ETAPTA 7 KM’LİK KISMI YAPILACAK

Kentin batısında metroya erişimi olmayan 3,5 milyondan fazla nüfusa hizmet verecek olan 11 istasyonlu 18 km’lik çizginin, birinci etapta 4 istasyon ve 7 km’lik birinci kısmı yapılacak. Aynı zamanda Mahmutbey’den Yasal Sultan Süleyman Hastanesi’ne kadar gidecek birinci etabın, 2024 yılında hizmete alınması hedefleniyor. Akabinde metro, Bahçeşehir ve Esenyurt’a kadar devam ettirilecek. Üstelik birçok noktada öteki metrolarla entegre olacak hatta, çok ağır bir yolcu talebi olması bekleniyor.

ESENYURT METROSU ENTEGRASYON NOKTALARI

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu, Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Mahmutbey istasyonundan başlayacak. Mehmet Akif, Halkalı Toplu Konut, Temapark, Yasal Sultan Süleyman Hastanesi, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent ve Ardıçlı’dan geçerek Esenyurt Meydan’a ulaşacak.

Hudut, Mahmutbey istasyonunda Kirazlı-Kayaşehir Metrosu ile Mehmet Akif istasyonunda Ataköy-İkitelli-Olimpiyatköy Metrosu ile Temapark istasyonunda ise Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Çizgisi ile entegre olacak. Ayrıyeten ilerleyen devirlerde Esenyurt Belediye ve Saadetdere istasyonları eklenerek üretimi planlanan Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro çizgisine da entegre edilmesi planlanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP