Sonbahar Mevsimi Doodle’ı İle Google Sürprizi

Sonbahar Mevsimi Doodle’ı İle Google Sürprizi

Sonbahar mevsimi nedeniyle hazırladığı doodle ile kullanıcılarına hoş bir sürpriz yapan Google, ziyaretçilerinden tam not aldı. Peki, sonbahar ekinoksu nedir, neler olur?

ABONE OL
22 Eylül 2021 21:13
Sonbahar Mevsimi Doodle’ı İle Google Sürprizi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sonbahar Mevsimi Doodle’ı İle Google’dan Sürpriz

Sonbahar mevsimi nedeniyle hazırladığı doodle ile kullanıcılarına hoş bir sürpriz yapan Google, ziyaretçilerinden tam not aldı. Peki, sonbahar ekinoksu nedir, neler olur? Sonbahar Ekinoksu, 21 Mart ve 22 Eylül’de güneşten gelen ışınlar ekvatora dik olarak gelmesidir. Sonbahar ekinoksu Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin başlangıcıdır. 22 Eylül sonbahar ekinoksunda 12 saat gündüz, 12 saat gece yaşanarak eşitlik oluşur.

Sonbahar mevsimi doodle'ı ile Google'dan sürpriz

Sonbahar mevsimi doodle’ı ile Google’dan sürpriz

22 Eylül, Sonbahar’ın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak adlandırılır. 22 Eylül Sonbahar Ekinoksu’nda Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer ve gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. İşte 22 Eylül Sonbahar Ekinoksu hakkında merak edilenler…

Sonbahar Ekinoksu Nedir Ve Neler Olur?

22 Eylül 2021 tarihi, Sonbahar’ın ilk günü olarak kabul edilmektedir ve ekinoks olayı olarak ifade edilmektedir. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmеye başlar. Bu tarihten itibаren Kuzey Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar mevsimi, Güney Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktаsında da görülür.

Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır. 21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar.

Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar mevsimi, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Sonbahar Mevsimi Ekinoks Özellikleri Nelerdir?

Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar.Aynı boylam üzerindeki noktalarda güneş sadece ekinoks günlerinde aynı anda doğar ve batar (12 saat ara ile)Her iki kutup noktasında da Güneş görülür.Gel-git genliği en fazladır.Ekvator’da cisimlerin gölge boyu sıfır olur.Türkiye’de saat 12:00 ‘de oluş gölge boyu cismin boyuna en yakındır.

Ekinoks Nedir?

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır, İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu.23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır.

Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Sonbahar mevsimi itibarıyla Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar mevsimi başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Tempo Online‘ı Pinterest‘te de takip edin!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP