Tatil Yerleri ve Balayı Yerleri 2024

Tatil yerleri ve balayı yerleri 2024 planlamanız için Türkiye’de birçok bölge bulunuyor. Ayrıca, Ege ve Akdeniz’in sıcak kumsalları, tarihi ve doğal güzellikleri, eğlence ve dinlence imkanları ile çiftleri bekliyor. İster denize sıfır bir balıkçıda balığınızı yiyin, ister tekne turu yapın, ister kamp yapın, ister korunaklı bir villada baş başa kalın. Türkiye’nin balayı rotaları size unutamayacağınız anlar yaşatacak. İşte, 2024 yılına özel hazırladığımız Türkiye’de en güzel tatil yerleri ve birbirinden güzel balayı yerleri…

Tatil Yerleri ve Balayı Yerleri 2024
Yayınlama: 02.01.2024
Düzenleme: 02.01.2024 01:35
A+
A-

Tatil Yerleri ve En Uygun Balayı Yerleri 2024

Tatil yerleri Türkiye 2024 turumuz başlarken, tatil veya balayı için bir karar veremediyseniz, bavulunuzu şimdiden hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte tatil için yer arayışında olanlar için hazırladığımız haberimizi okuduktan sonra tatil planınızı şimdiden kolayca yapacaksınız.

Sene boyunca durmaksızın çalıştıktan sonra yazın gelmesi için hayaller mi kuruyorsunuz? Yoğun iş temposu ve trafikten uzaklaşıp kafanızı dinlemek veya sevdiklerinizle kafa dağıtmak için ihtiyacınız olan tek şey güzel bir tatile çıkmaksa o zaman doğru adrestesiniz. Şimdi bir süre gözlerinizi kapatın ve belleğinizi meşgul eden bütün şeylerden uzaklaşın.

Kendinizi Türkiye’de tatil yerleri arasında nerede tatil yaparken görüyorsunuz? Bir deniz kıyısında arkadaşlarınızla eğlenirken mi yoksa ağaçlarla dolu bir alanda tek başınıza kamp yaparken mi? Bu yazımızda Türkiye’de tatil yerleri ve en güzel balayı yerleri hakkında size olabildiğince fazla bilgi verip karar aşamasında size yardımcı olacağız. Hazırsanız eğer yolculuğumuz başlasın!

Tatil Yerleri ve En Uygun Balayı Yerleri 2024

Tatil Yerleri ve En Uygun Balayı Yerleri 2024

Yaz Aylarının Vazgeçemediğimiz Bölgeleri Ege ve Akdeniz

Türkiye’de tatil yerleri dendiği zaman herkesin aklına ilk gelen bölge Ege ve Akdeniz’dir. Sıcak havası ve bol turist çeken yapısıyla tatilcilerin bir numaralı gözdesidir. İster arkadaşlarınızla isterseniz de tek başınıza gideceğiniz birçok mekanın olması, buraları çekici kılan özelliklerden sadece bir tanesidir. O zaman Türkiye’de tatil yerleri listemizde Ege’den yola çıkarak Akdeniz’e doğru masal gibi bir yolculuğa çıkmaya var mısınız?

<yoastmark class=

Türkiye’de Tatil Yerleri; Her Yerde Aynı Anlama Gelir İzmir’de Bile!

İlk olarak tatil yerleri yolculuğumuzu Ege’nin incisi İzmir ile açıyoruz. İzmir’in havasını koklamadan İzmir’i yaşamanız pek mümkün değildir. Her yeri ayrı güzel olan İzmir’e ayak bastığınız zaman Kordon’da gün batımını mutlaka izleyin. Ancak bizim konumuz Türkiye’de tatil yerleri. Bu nedenle İzmir’de nerelerde tatil yapabilirsiniz tek tek bu yerleri inceleyelim.

İzmir'e Ne Dersiniz?

İzmir’e Ne Dersiniz?

Buram Buram Tarih Kokan Eski Foça

Türkiye’de tatil yerleri arasında Foça, yıllar boyunca tarihi yapısını bozmadan koruyabilen eşsiz güzelliklerden sadece bir tanesidir. Foça ismini Akdeniz’de bulunan fok balıklarından almıştır. Eski ve yeni olarak iki ayrı Foça olsa da biz size Eski Foça’dan bahsedeceğiz. Aynı zamanda tarihi seviyorsanız, dar sokaklar ilginizi çekiyorsa Foça tam size göre. Foça’da yapabileceğiniz şeyler ise;

 • Öncelikle denize sıfır bir balıkçıya gidin. Bu bir Eski Foça geleneğidir. Denize karşı balığınızı yiyin ve yan masadaki cana yakın insanlarla kendinizi bir anda sohbetin içinde bulun. Tıpkı filmlerdeki gibi.
 • Balık sevmiyorsanız otantik kafeleri keşfedip güzel bir kahve içerek zaman geçirin.
 • Her yazlık bölgede yapabileceğiniz bir aktivite olan tekne turuna katılın. Bunun nedeni her koya maalesef aracınızla gidemezsiniz. Ayrıca Türkiye’de tatil yerleri arasında bazı güzellikleri görmek için bu tekne turları çok güzel olur. Örneğin, Foça’da yapacağınız tekne turuyla Siren Kayalıklarına giderek, burada fok balıklarının doğal ortamlarına şahit olabilirsiniz.
 • Tatil yerleri yazımızın başından beri tarih diyoruz, sıra geldi tarihin tozlu sayfalarını karıştırmaya. Helenistik döneme meraklıysanız eğer Athena Tapınağını, Kutsal Alanı ve tiyatroları mutlaka ziyaret edin.
 • Foça’da Taş ev olarak da bilinen Pers Anıtlarına uğrayın.
 • Ardından Eski Foça çarşısını gezin. Dükkanlar ucuz ve şirin olduğu için dayanamayıp fazla hediye alabilirsiniz.

Türkiye’de tatil yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Foça’dan sonra İzmir’deki ikinci durağımıza gidiyoruz.

Alaçatı

Alaçatı

Kendinizi Dalgalara Kalbinizi de Alaçatı’ya Bırakın

Türkiye’de tatil yerleri arasında en çok öne çıkan yer nedir diye sorsalar cevap kesinlikle Çeşme olacaktır. Çeşme’nin bu kadar ön planda olmasının en büyük sebebi ise tabii ki Alaçatı’dır. Alaçatı, sörf yapanların vazgeçemeyeceği mekanıyken artık bütün tatilcilerin uğrak durağı olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Alaçatı’ya gittiğinizde etrafınızda yel değirmenlerini göreceksiniz.

Turistlerin ilgisini çeken bu yel değirmenleri Alaçatı’nın simgesi haline gelmiştir. Etrafta bol bol renkli taş evler göreceksiniz. Bu güzel görüntüyü unutmak istemiyorsanız fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Son olarak tatil tarihiniz denk geliyorsa Alaçatı’nın meşhur ot festivaline uğramadan tatilinizi bitirmeyin. İzmir’den yola çıkarak Türkiye’de tatil yerleri ve balayı yerleri arasında biraz daha güneye direksiyon çevirip Aydın’a geliyoruz.

Tatil Yerleri Önerileri: Kuşadası

Tatil Yerleri Önerileri: Kuşadası

İster Doğa İster Deniz Kuşadası Tam Sizlik

Genel olarak Türkiye’de tatil yerleri denildiğinde Kuşadası’nı es geçmek olmaz. İzmir ile Aydın arasında ucuzluğuyla dikkat çeken Kuşadası, Efes Antik Kent’e yakın olmasından dolayı bile Türkiye’de tatil yerleri arasındadır. Ayrıca gece hayatıyla sizi büyüsü altına alacak ve dönmenizi engelleyecektir. Kuşadası’nda tatil yapacaksanız eğer Kadınlar plajına mutlaka uğramalısınız.

Burası Aydın’ın en meşhur plajıdır. Eğer kamp ve müzik dinlemeyi seviyorsanız temmuz ayında Kuşadası Gençlik Festivali’ne katılarak, eğlencenizi ikiye katlayabilirsiniz. Son olarak çocuğunuz varsa ya da kendiniz çocuk ruhluysanız Türkiye’nin en büyük aqua parklarından birine Kuşadası ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum

Bodrum

Türkiye’de Tatil Yerleri Dendiğinde İlk Akla Gelen Yer Bodrum

Deniz, kum, güneş üçlüsü bir araya geldiğinde ilk akla gelen yer hiç şüphesiz ki Bodrum’dur. Havasından mı suyundan mı bilemiyoruz. Fakat, Bodrum’a gelenler buradan kopamayıp tekrar ve tekrar gelmeye devam etmektedir. Üstelik sadece yazın değil kışın da tatil için tercih edebilirsiniz Bodrum’u. Aynı zamanda Bodrum, gezebileceğiniz sayısız yere ev sahipliği yapıyor. Tatil yerleri haberimizde Bodrum turumuza başlıyoruz.

 • Eski adı Halikarnassos olan Bodrum aslında size tarih ve mitolojinin kapılarını açacak. Bodrum’a gezdiğinizde binlerce yıla tanıklık etmiş ve yılın en iyi müzesi unvanına sahip olmuş Bodrum müzesini gezmeden tatil yaptım demeyin.
 • Eğer deniz ve koyları gezmekten fırsat bulursanız Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Antik Tiyatro’yu gezmeyi ihmal etmeyin.
 • Peki ama dünyanın 7 harikasından birisinin Bodrum’da olduğunu biliyor muydunuz? Tarihe bir nebze de olsa tanıklık etmek isterseniz Halikarnas Mozolesini yerinde görün.
 • Sanat Güneşi Zeki Müren, onu anlatmaya kelimeler yetmez ama Bodrumlu olduğunu söylemeden de duramayız. Ayrıca kendi evini müzeye dönüştüren Zeki Müren’in evini de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.
 • Sanatsever misiniz? O zaman hiç vakit kaybetmeden rotanızı Dibeklihan Kültür Sanat Köyü’ne çevirin. Ne zaman giderseniz gidin orada mutlaka bir etkinlik, söyleşi ya da sergi bulabilirsiniz. Sanata doyacağınız bir yer diyebiliriz.
 • Ve tabii ki hayran kalacağınız koylar. Bodrum’u içten keşfetmek isterseniz tekne turlarıyla bütün koyları gezebilirsiniz.

Türkiye’de tatil mottosuyla yola çıktık şimdi arabalı feribota atlayın ve Datça’nın yolunu tutun.

Datça

Datça

Ege ve Akdeniz’in Ortasında Bir Köprü Görevi Gören Datça

Feribota binip deniz havası alarak Datça’ya geldiniz. Üstelik Datça küçük bir yarımada gibi gözükse de içinde tam 52 farklı koyu barındırıyor. Datça içeriden baktığınızda Ege’nin köylerini denizinden baktığınızda da Akdeniz’in maviliğini alıyor; tıpkı bir çocuk gibi. Bildiğiniz popüler tatil yerlerini bir kenara bırakın. Sakinlik ve huzur istiyorsanız aradığınız tatili Datça’da yapacaksınız.

Aslında Türkiye’de tatil yerlerinin hepsinde bir parça tarih var. Nereye giderseniz gidin o tarihi elbet bulacaksınız. Knidos Antik Kenti de işte bu noktada antik çağlardan günümüze kadar gelerek kültür ve sanatı sizlerle buluşturuyor. Sıcak sulardan serin sulara atmak mı isterseniz, Kumluk plajına uğrayabilirsiniz. Şiir gibi olan Datça’nın bir şairi olmaz mı? Olur hem de olursa Can Yücel olur. Datça’da Can Yücel’e adanan bir sokak ve onun için ziyarete açık olan bir ev bulacaksınız. Bu şiirin bir parçası olmak isterseniz mutlaka orayı ziyaret etmelisiniz.

Türkiye’de tatil yerleri için arabamıza atlıyoruz ve kuzeye doğru ilerliyoruz. Uzaklarda bizi Marmaris bekliyor.

Türkiye'de en güzel tatil yerleri

Türkiye’de en güzel tatil yerleri

Bir Liman Kenti Olan Marmaris

Her tarafı ormanlarla çevrili ve tertemiz deniziyle bütün tatil yerleri listemizde ilgiyi üzerine çeken Marmaris bir liman kenti olarak karşımıza çıkıyor. Tarih boyunca bazı medeniyetlere de ev sahipliği yaptığı için tatil yaparken bu izlere rastlamanız oldukça olasıdır.

Gezip görebileceğiniz pek çok koy vardır. Hepsine gitmek yerine araştırıp bir tanesine gitmeniz başka yerleri görmeniz açısından da size vakit kazandıracaktır. Ancak Türkiye’de tatil yapıyorsanız bu süre minimum 3-4 gün olacağı için her gün farklı bir koya gidip denize girebilmeniz de mümkündür. Bizim tercihimiz sualtı mağaralarıyla ön plana çıkan Turunç halk plajıdır.

Marmaris’in simgesi Marmaris kalesi müzeleştirilerek halka açık bir hale getirilmiştir. Eski uygarlıkları merak ediyorsanız, kilimleri ve süs eşyalarını görmek istiyorsanız Halıcı Ahmet Urkay Müzesi’ne de bir gününüzü ayırın. Sadece eski uygarlıklara ait değil Osmanlı’ya da ait pek çok eşyayı bu müzede görebilirsiniz. Günbatımı ya da manzara izlemek isterseniz Amos Antik Kenti’ne gidip hem yürüyüş yapıp hem de manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Akyaka

Akyaka

Sığındığınız O Sessiz Liman Akyaka

İş trafiği, gürültü derken sadece sessizlik içinde kendinizi mi dinlemek istiyorsunuz. O zaman Türkiye’de tatil yerleri arasında en doğru adres Akyaka olacaktır. 2011 yılında Türkiye’nin en sakin şehri seçilerek adının hakkını fazlasıyla vermektedir. Akyaka için huzur dedik peki buraya tek başınıza gelirseniz ne yapabilirsiniz?

 • Denizi soğuk seviyorsanız eğer Çınar plajı vazgeçilmeziniz olacaktır.
 • Kendinizi dinlemek istiyorsanız Akyaka’da bulunan orman kampına giderek çadır kurabilirsiniz.
 • Gün içinde vaktiniz kalırsa kulağınıza kulaklık takın ve Akyaka sokaklarında gezmeye başlayın. Etrafınıza dikkatlice bakın çünkü mimarlık ödülü almış Akyaka evleri buna değer.
 • Balık yemeği seviyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Akyaka Kooperatifinde hem ucuz hem de lezzetli balıklar yiyebilirsiniz.
 • Köyceğiz yolu üstünde Yuvarlak Çay’a uğramadan rotanızı Dalyan’a çevirmeyin.
Türkiye'de en ucuz tatil yerleri; Dalyan

Türkiye’de en ucuz tatil yerleri; Dalyan

İşte Türkiye’de Tatil Yerleri: Plajı Dünyaca Ünlü Hikayesi ise Anlatmaya Değer Dalyan

Türkiye’de tatil yerleri içinden bir başka sakin yer olan Dalyan’a geliyoruz. “Dalyan’ı tam olarak anlamanız için yaşamanız gerekir” diye tabir edebileceğimiz bir yer. Kendi içinde küçük bir dünya yaratan Dalyan’ın hikayesini orada yaşayanlardan mutlaka dinlemelisiniz. Dalyan, İngiliz bir kadının başarı öyküsü desek yalan söylemiş sayılmayız.

Dalyan’a geldiyseniz İztuzu plajına mutlaka uğramalısınız. Çünkü İztuzu’nun bir tarafında tatlı su bir tarafında ise tuzlu suyun olmasıdır.Kaplumbağa hastanesi ve yine kaplumbağaların yumurtlama alanları da İztuzu’nda koruma altındadır. Sazlıklarla kaplı olan Sülüngür gölünün çevresindeki restoranlarda yemek yerken gün batımını izleyebilirsiniz. Tekne turu yaparken taşların içinde bulunan Kaunos Antik Kenti’ni göreceksiniz. Kaya mezarlarının eşsiz görüntüsü sizi büyülerken bir süre kendinizi bu manzarayı izlemekten alıkoyamayacaksınız.

Türkiye'de en ucuz balayı ve tatil yerleri; Fethiye Ölüdeniz

Türkiye’de en ucuz balayı ve tatil yerleri; Fethiye Ölüdeniz

Ölüdeniz ile Özdeşleşen Fethiye

Bu kadar sakin yer bana fazla ben arkadaşlarımla kafa dağıtıp bolca eğlenmek isterim diyenlerdenseniz Türkiye’de tatil yerleri listesine mutlaka Fethiye’yi eklemelisiniz. Çünkü Fethiye yeşilliklerle dolu doğasıyla size sakinlik verirken ışıltılı gece hayatıyla da eğlenmenize olanak tanır. Fethiye’de yapabileceğiniz şeyler ise;

Türkiye'de en ucuz balayı ve tatil yerleri; Fethiye

Türkiye’de en ucuz balayı ve tatil yerleri; Fethiye

 • Limandan başlayarak on iki adayı gezen turlara katılın. Manzaranın tadını çıkartırken de eğlenmeyi ihmal etmeyin.
 • Çalış plajına gidin ve orada caretta carettalarla komşu olun.
 • Kelebekler vadisi manzarası ve sessizliğiyle sizi büyüleyecek.
 • Mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz mükemmel güzelliğe Kabak Koyu’nda şahit olabilirsiniz.
 • Türkiye’de tatil yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Fethiye’ye gitmişken Saklıkent Kanyonu’na mutlaka uğrayın. Kanyonun arasından geçtikten sonra ayağınızı buz gibi şelale suyuna sokun. Hatta orada bulunan kafede dinlenerek ayaklarınızı suya sokarken bir şeyler içebilirsiniz.
Antalya/Kaş

Antalya/Kaş

Kampçılar ve Dalmayı Sevenlerin Vazgeçilmezi Kaş

Ege’de başlayan tatil yerleri yolculuğumuzu sonlandırıp Akdeniz’e geçiş yaptık. Yeni rotamız Antalya’nın cennet köşelerinden biri sayılan Kaş. Türkiye’de tatil yerleri arayan turistler özellikle de dalış yapmayı seviyorlarsa mutlaka Kaş’a uğruyorlar. Kaş’ın kamp alanlarında siz de turistlerle kaynaşın ve doğa içinde kampınızı yapın.

Patara plajı büyük bir alana sahip olsa da Kaputaş plajının sevimliliği ve küçüklüğü de o kadar sizi etkileyecek. Dikkat edilmesi gereken nokta ise Kaputaş’ın denizinin çok dalgalı ve hırçın olmasıdır. Yüzme bilmeyen kişiler burada denize girmeyi pek tercih etmemektedir. Şenlik seviyorsanız Gömbe Yaylasındaki etkinlikleri mutlaka takip etmelisiniz. Sevgilinizle ya da eşinizle birlikte bir tatile çıktıysanız Simena Antik Kenti’nin yanında romantik bir kano turu hiç de fena olmayacaktır.

Patara Plajı

Patara Plajı

Üçü Bir Arada Çıralı- Olimpos- Adrasan

Ben Türkiye’de tatil yapacağım ama tek bir yere asla bağlı kalamam, Türkiye’de tatil yerleri görmek istiyorum diyorsanız tek seferde üç tatil yerini gezebilirsiniz. Çıralı-Olimpos- Adrasan üçlüsü Antalya’nın batısında konum almış. Birbirini her manada tamamlıyor desek yeridir. Olimpos üniversiteliler tarafından çok sevilen bir kamp yeri olarak karşımıza çıkar. Adrasan ve Çıralı ise ulaşımın zorluğundan dolayı bir nebze bakir kalmıştır.

 • Olimpos’ta Tahtalı dağının zirvesine çıkıp manzarayı görmek isterseniz teleferiğe binmeniz gerekir.
 • Olimpos’ta yolunuza devam ediyorsanız Musa Dağı’nın içinde bulunan Roma Hamamı’na uğrayın. Hamam dediysek tarihe meydan okuyan harabelerden bahsediyoruz. Ayrıca yolda yürürken eski lahitlere rastlama ihtimalinizde oldukça yüksektir.
 • Çıralı’da çok nadir görebileceğiniz bir manzara ile karşılaşmak isterseniz eğer Yanartaş’a gitmelisiniz. Yer altından sızan gazlar burada yıllardır sönmeyen bir ateşin yanmasını sağlamaktadır.
 • Adrasana’a gitmişken M.Ö 7. Yüzyıldan kalan Phaselis Antik Kenti’ne uğrayın. Burası ağaçların içinde kalmış sizi kendine hayran bırakacak harabelerden oluşan mükemmel bir yerdir.
 • Maldivler’e gitmeyi herkes ister ama şartlar el vermediği zaman ne yapacağız? O zamanda Adrasan’da bulunan Suluada’ya gideceğiz. Çünkü burası tam bir küçük Maldivler. Emin olun gittiğinize pişman olmayacaksınız.
Olimpos Dağı

Olimpos Dağı

Golf Sadece Filmlerde Mi Oynanır?

Türkiye’de tatil yerleri olarak o kadar çok şeyden bahsettik. Belek’teki modern otelleri görünce orada konaklamak istemez misiniz? Orada konaklarken gezmeye ve tarihi yerler görmeye tabii ki de devam edebilirsiniz. Golf Belek’le özdeşleşen bir aktivitedir. Bunun sebebi ise dünya standartlarıyla aynı golf tesislerine sahip olmasıdır.

Aspendos Tiyatrosu Yunan mimari harikasıdır. Belek’e geldiyseniz buraya mutlaka gezip kırmızı zikzak motiflerini yakından incelemeniz gerekir. Bunun dışında mühendislik harikası görmek isterseniz de Acropolis’e gidip su kemerlerine ve müthiş işçiliğine bakın. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan Perge Antik Kenti sizeadeta kendinizi bir tarih filminin içindeymiş hissi yaşatacak. Çam ağaçlarının kokusu ve kuş cıvıltıları eşliğinde Kurşunlu Şelalesini keşfetmeye çıkın. Gezilerinizi yaptıktan sonra otelinizdeki uzun kumsal boyunca yürüyerek gün batımını izleyin.

Tatil yerleri önerisi için Belek desek?

Tatil yerleri önerisi için Belek desek?

Doğa Sporlarının Adresi Side De, Türkiye’de Tatil Yerleri Listemizde

Doğal güzelliklerinin yanında çok fazla turiste de ev sahipliği yapan Side, doğa sporları konusunda da oldukça iddialıdır. Türkiye’de tatil yerleri arasında Side aldığı 9 mavi bayrak ile plajlarının temizliğini her anlamda ziyaretçilerine kanıtlamıştır.

 • Roma döneminden kalma Apollon Tapınağı’nı hikayesini dinlemeden gezmeyin. Side Antik Kenti’nde bulunan agora hamamı, tarihi kapı ve tiyatrolar Türkiye’de tatil yerleri arayan yerli ve yabancı turistler için çok özel anlar yaşatacak.
 • Side Müzesi’ne giderseniz sadece Roma döneminden değil, Bizans döneminden de kalma kabartmaları ve heykelleri görebilirsiniz. Tatil yaparken tarihe tanıklık etmek hiç bu kadar cazip olamazdı.
 • Farklı plajlarda denize girmek isterseniz Titreyengöl, Sorgun, Kumköy plajları sizlere sonsuz maviliğin kapılarını sonuna kadar açıyor.
 • Doğa sporlarını seviyorsanız Köprülü Kanyonu’na gidip rafting yapmayı mutlaka denemelisiniz. Adrenalin tutkunlarının bu aktiviteyi severek yapacağına eminiz.
 • Bir masala yolculuk etmek isteseniz bota atlayın ve Altınbeşik Mağarasının büyüleyici iç güzelliğinin tadını çıkartın. Bu anın tadını bir bardak çay ya da kahveyle çıkartmayı ihmal etmeyin.
 • Side merkezde bulunan ve soğukluğuna dayanabilene ödül verildiği Manavgat Şelalesine gidip siz de şansınızı deneyin. Belki kazananlardan biri de siz olursunuz.
Türkiye'de tatil yerleri önerileri

Türkiye’de tatil yerleri önerileri

Turizmin Başkenti Antalya’nın En Gözde İlçesi Alanya

Alanya’ya adım attığınızda o kadar fazla turist görürsünüz ki kendinizi yurt dışına çıkmış gibi hissedersiniz. Her sene yüzlerce turistin Türkiye’de tatil yerleri için uğrak noktası haline geldiği Alanya, ülkemizde olduğu için şanslı sayılırız.

Konaklayabileceğiniz birçok tesis, eğlence mekanları, koy ve ilginç aktiviteleriyle Alanya size unutamayacağınız bir tatil yaşatmayı vaat ediyor. Bir inanışa göre şifa verdiği düşünülen karstik mağara Damlataş’a gidin. Avrupa’da en iyi plajlar listesine adını yazdırmayı başaran Kleopatra plajının kızgın kumlarında yürümeden tatilinizi bitirmek istemezsiniz. Ayrıca farklı tatlar denemeyi sevenler Alanya’nın yöresel yemeklerini mutlaka denemeli! Alanya’ya gelmişken Roma döneminden başlayarak Osmanlıya kadar gelen ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Alanya kalesini görmeden iş başı yapmamalısınız. Sonra pişman olabilirsiniz.

Türkiye’de tatil yerleri olarak Ege ve Akdeniz turumuz burada sona erdi. Peki ama kısa süreli tatil olarak Marmara’da tatile çıkmak istersek nerelere gidebiliriz hiç merak ettiniz mi? Sıradaki Türkiye’de tatil yerleri turumuz Marmara!

Kızılkule de tatil yerleri listemizde yer alıyor

Kızılkule de tatil yerleri listemizde yer alıyor

Türkiye’de Tatil Yerleri Denilince Neden Akla Marmara Gelmesin

Genel olarak Türkiye’de tatil yerleri denildiğinde akla Ege ve Akdeniz gelse de Marmara’da yazlık eve sahip birçok insan bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de tatil yerleri denildiğinde aklınıza gelmeyen fakat her zaman kalbimizi fethetmeye hazır olan yerleri duyunca tatil planınızı bir kere daha gözden geçirebilirsiniz. Türkiye’de tatil yerleri listemizin açılışını Balıkesir ile yapıyoruz.

Türkiye'de Tatilin Cenneti Balıkesir

Türkiye’de Tatilin Cenneti Balıkesir

Şimdi De Türkiye’de Tatil Yerleri Listesinde Manzarayla Kalbinizi Tostuyla Midenizi Fetheden Ayvalık

Ayvalık her ne kadar Marmara’da olsa da ruhuyla ve yansıttığı havayla Ege’ye doğru firar etmeye çalışan bir ilçedir. Herkes tarafından tostuyla bilinen Ayvalık Türkiye’de tatil yerleri listesinde mutlaka olması gereken bir ilçedir.

 • Huzurlu bir ortamda denizin tadını çıkartıp tatil yapmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden Sarımsaklı plajına gidin.
 • Ayvalık’a geldiyseniz eğer Cunda’ya bol bol zaman ayırmanız gerekecek. Şeytan sofrasının o uçsuz bucaksız manzarasına doya doya bakıp çay içmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Gece hayatı, tarihi alanlar ve alışveriş demek Cunda demek. Sevdiklerinize çeşit çeşit hediye almak istiyorsanız stantları dikkatli gezmeniz gerekecek.
 • Balık yemeyi seviyorsanız Cunda’nın meşhur papalina balığını mutlaka denemelisiniz. Çünkü deniz manzarası eşliğinde gün batımını seyrederken bu huzur verici ortam size, Türkiye’de tatil yerleri arasında iyi ki burayı seçmişim dedirtecek.
 • Cunda’nın taş sokakları ve evleri fotoğraf çekip anı olarak saklayabileceğiniz güzellikte görsel şölen sunmaktadır.
 • Sabunun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız. Tarihi zeytinyağı ve sabun fabrikasını ziyaret etmeden tatilinizi sonlandırmayın.
İşte tatil yerleri arayanlara tavsiye: Çanakkale

İşte tatil yerleri arayanlara tavsiye: Çanakkale

Türkiye’de Tatil Yerleri Arayanlar, Marmara’da Huzur Mu İstiyorsunuz Gökçeada Tam Size Göre!

Çanakkale dendiğinde sizin de tüyleriniz diken diken olmuyor mu? Tarihe tanıklık etmiş Çanakkale’ye geldiğinizde sadece şehir merkezini gezmezseniz; o tarihi tamamen yaşamak da istersiniz. Bu noktada Türkiye’de tatil yerleri kapsamında bir gününüzü tarihi gezi olarak Çanakkale’ye ayırın. Kalan günleriniz içinde ister deniz otobüsüyle isterseniz de feribotla Türkiye’de tatil yerleri listemizde olan Gökçeada’ya geçip huzur dolu bir tatile merhaba deyin.

Gökçeada’da her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz. Bir yerde kalmak istemezseniz çadırınız size bu nokta da arkadaşlık edecektir. Terk edilen Rum evlerini gördüğünüzde içinizde oranın yarattığı sessizliği ve yalnızlığı hissedeceksiniz. Türkiye’de tatil yerleri gezdiğinizde her yolun sizi denize götürmesi ise içinizi adeta bir huzurla kaplayacak.

Gökçeada'ya Ne Dersiniz?

Gökçeada’ya Ne Dersiniz?

Gezerken Ayçiçek tarlalarına hayran kalacaksınız. Bu yüzden uzaktan bakmak yerine durmayın ve direk kendinizi bu tarlaların içine bırakın. Yörük çadırı gördüğünüzde mola verin ve yöresel lezzetlerin tadına bakın. Aynı zamanda sörf yapmayı seviyorsanız Aydıncık Koyu tam size göre. Gün batımında sörf yaparak bu güzel anın keyfini doyasıya yaşamak tamamen sizin elinizde.

Türkiye’de tatil yerleri arasında manzara izlemek ve temiz havayı içinize çekmek isterseniz Tepeköy’de bulunan 630 yıllık ağacın gölgesine oturun. Emin olun bu ağacın size adayla ilgili hikayeleri olacaktır. Denize girmek için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Ne de olsa her yol denize çıkıyor. Fakat Laz Koyu önerebileceğimiz en uygun yerlerden biridir.

Türkiye’de Tatil Yerleri; Her Defasında İlk Kez Geliyormuş Gibi Hissettiren Bozcaada

Türkiye’de tatil yerleri listesine Bozcaada’yı eklemesek olmaz dedik ve ekledik. Birçok filme ev sahipliği yapan ve gelen herkesin kalbini bıraktığı Bozcaada… Burada hiç tatil yapmadıysanız emin olun siz de tatil dönüşü hislerinizi tarif edemeyeceksiniz. Ayrıca daha önce tatil yapanlar ise her defasında buraya ilk kez gelmiş gibi hissetmektedir. Türklerle Rumların kardeşçe yaşadığı bu adada kendinizi her şeyden izole ederek tatilinizi yapabilirsiniz.

Tatil yerleri için en güzel alternatif: Bozcaada

Tatil yerleri için en güzel alternatif: Bozcaada

Adayı bütün hatlarıyla yaşamak isterseniz bir bisiklet kiralayarak kendi rotanızı oluşturun. İlk olarak sokak sokak Bozcaada’nın güzelliklerini keşfedin. Bozcaada Kulesi’ne gittiğinizde panoramik manzara sizi kucaklayacaktır. Ayrıca Rum mahallelerini gezerken etrafı fotoğraflamayı unutmayın.

Kim bilir belki bu Türkiye’de tatil yerleri yolculuğunuzdan kendinize mini bir albüm oluşturmak istersiniz. Tatilinizi Bağbozumu festivaline uygun bir şekilde ayarlamak isteyebilirsiniz. Bu festival kaçırılmaması gereken anlardan biridir. Aynı zamanda Bozcaada Caz Festivali de en az Bağbozumu kadar meşhurdur. Bu tatil size iyi gelecek!

Türkiye’de tatil yerleri ve balayı yerleri listemizin gözdelerinden biri olan Bozcaada’da o kadar fazla koy vardır ki hepsini gezmek için kesinlikle 4-5 gün; hatta belki de daha fazlası gerekmektedir. Bakir bir yer istiyor ve deniz altındaki canlıları merak ediyorsanız Akvaryum koyu tam size göredir. Dalgasız bir deniz ve kum bana yeter diyenlerdenseniz o zaman sizi Habbele Koyu’na davet edelim. Deniz kenarında ve çadırda kalmak istiyorum diyorsanız o zaman Beylik Koyu kalmak için çok uygundur. Hem bu koyda karaya oturmuş batık bir gemi de bulunmaktadır. Ayrıca tatil yerleri arayanlar için görsel açıdan mükemmel bir ortam.

Son olarak Bozcaada’dan ayrılmadan yel değirmenlerini, rüzgâr gülü ve Polente fenerini görmeden sakın ama sakın tatilinizi sonlandırmayın. Gördüğünüz gibi Türkiye’de tatil yerleri arayıp da iyi bir tatil yapmak istiyorsanız Bozcaada’yı listenize muhakkak eklemelisiniz. Türkiye’de tatil listemizde şimdi de dingin bir adrese bakalım:

Tatil Yerleri Türkiye Listesinde Sakin, Dingin ve Tarihi Bir Tatilin Adresi Assos

İş hayatının o yoğun temposundan sıkılıp kısa süreli Türkiye’de tatil yapmak istiyorsanız adresiniz Assos olacaktır. Şirin, bol oksijenli ve tarihi yapısıyla kitaplardan çıkagelmiş bir görüntüye sahiptir. Çoğunlukla balayı tatili için seçiliyor olsa da Assos kaçamak yapmak isteyen herkese kapılarını sonuna kadar açmaktadır.

 • Assos’a gelindiğinde ilk gitmeniz gereken yer Assos Antik Kent’tir. Aynı zamanda burası Persler ve Lidyalılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
 • Antik Kent’teki ikinci durağınız Athena Tapınağı’dır. Bu tapınak sizi hem tarihle hem de deniz manzarasıyla bir araya getirecektir.
 • Elbette denize girmek isteyeceksiniz. O zaman Kadırga Köyü’nde bulunan mavi bayrak almış denizine yolculuğa çıkın. Yalnız koyun suları soğuk. Üşütmemek için dikkatli olun.
 • Antik Liman’ı biraz yukarısında bulunan Behramkale’ye gidip sokaklarında dolaşırken kaybolun. Zamanın nasıl geçtiğini asla anlayamayacaksınız.
 • Tek kubbesi bulunan ve kare bir plana inşa edilen Hüdavendigar Cami’sini mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 • Türkiye’de tatil yerleri birbirinden farklı ve mutlaka görmeniz gereken üç köy önerimiz var. Öncelikle el dokuması seviyorsanız ve zeytinyağı sizin için önemliyse Ayvacık’a uğrayın. Adatepe’ye gidip yüksek oksijen oranıyla kendinizi sarhoş edip ciğerlerinizi egzoz kokusundan arındırabilirsiniz. Son olarak taş evleriyle ve sokak tezgahlarıyla ünlü Yeşilyurt’a giderek kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşya alıp tatilinizi sonlandırabilirsiniz.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp gönlünüzce bir tatil yapmak isterseniz hiç vakit kaybetmeden Türkiye’de tatil yerleri arasında seçiminizi yapmaya başlayın. Tatil yerleri ve balayı yerleri anlamında gezecek ve keşfedecek çok fazla yer sizleri bekliyor.

Balayı yerleri ve tatil yerleri haberimizde, Türkiye’de yakın tatil yerleri ve şehirlerini anlattık. Tatil yerleri dışında daha fazlası için Twitter üzerinden de Tempo Online‘ı takip edin.