Yeni İnfaz Yasası Resmi Gazete Hükümlü Tutukluların Mazeret İzinleri
  • Tempo Online
  • Gündem
  • Yeni İnfaz Yasası Resmi Gazete Hükümlü Tutukluların Mazeret İzinleri

Yeni İnfaz Yasası Resmi Gazete Hükümlü Tutukluların Mazeret İzinleri

Yeni infaz yasası Resmi Gazete: Adalet Bakanlığı, insan hakları eylem planı kapsamında, ceza infaz kurumlarında yeni bir adım attı. Hükümlü ve tutukluların mazeret izinlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

ABONE OL
23 Eylül 2021 01:38
Yeni İnfaz Yasası Resmi Gazete Hükümlü Tutukluların Mazeret İzinleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni İnfaz Yasası Resmi Gazete: Adalet Bakanlığı, insan hakları eylem planı kapsamında, ceza infaz kurumlarında yeni bir adım attı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; hükümlü ve tutukluların mazeret izinlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı.

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA YENİ BİR ADIM İŞTE YENİ İNFAZ YASASI RESMİ GAZETE…

Adalet Bakanlığınca uygulanan İnsan Hakları Eylem Planında (İHEP) yer alan amaç ve hedefler doğrultusunda; “Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelikte” değişiklik yapıldı.

İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında; 14 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan iki yönetmelik değişikliğinin ardından bugün de; Ceza İnfaz Kurumlarında mazeret izinlerine yönelik yeni bir uygulamaya gidildi.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN MAZERET İZİNLERİ İYİLEŞTİRİLDİ

İHEP kapsamında öngörülen düzenleme ve değişiklikler doğrultusunda; ‘Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelikte yapılan değişiklikler Resmi Gazetede yayımlandı.

Buna göre; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar hariç, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil olmak üzere, güvenlik bakımından sakınca oluşturmayan hükümlülerin ilk ve ikinci derece akrabalarından birinin ya da eşinin ölümü halinde; cenazeye katılması için tutuklu ya da hükümlünün talebi ve cumhuriyet savcısının onayı istenecek. Bu kişilere yol süresi hariç iki güne kadar cenazeye katılma izni verilmesine devam edilecek.

YENİ İNFAZ YASASI RESMİ GAZETE BUGÜNKÜ SAYISINDA HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARIN YAKINLARI İÇİN VERİLEN HASTA ZİYARETİ İZİN SAYISI ARTTIRILDI

Yönetmelikle ayrıca; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlüler hariç olmak üzere; yüksek güvenlikli ceza ve infaz kurumlarında kalan tutuklu ve hükümlülerin ana, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır bir hastalığı bulunduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda her bir yakını için verilen hasta ziyareti izin sayısı, birden ikiye çıkarıldı.

Bu kişilerin hasta ziyaretleri hükümlüler ve soruşturma aşamasındaki şüpheliler için cumhuriyet savcısının; kovuşturma sürecinde ise hakim ya da mahkemenin onayı gerekecek. Bu ziyaretlerin süresi yol süresi hariç bir gün olarak uygulanmaya devam edecek.

DAHA ÖNCE İKİ YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMİŞTİ

Resmi Gazete’de 14 Eylül’de; “Hükümlü ve Tutukluların Ödüllendirilmesine Hakkında Yönetmelik” ile “Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelikte” değişiklikler yayımlanmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP