EYT Son Dakika Durum Nedir?

EYT Son Dakika Durum Nedir?
Yayınlama: 31.03.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:38
A+
A-

EYT son dakika ve EYT son durum vatandaşlar tarafından merak içinde araştırılıyor. Bununla birlikte emekli olmak için gereken prim sayısını doldurmalarına rağmen emekli olma yaşları gelmediği için emekli olamayanları kapsıyor. Aynı zamanda geçmiş dönemde hükümet tarafından kapıların kapatıldığı EYT, seçimin yaklaşması ve oyların düşmesiyle yeniden gündeme alındı. AKP Grup Başkan Vekili Emin Akbaşoğlu, bu yasama döneminde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) durumunun ele alınacağını söyledi.

EYT, 9 Eylül 1999 tarihinden önce herhangi bir sigortalılık (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, özel banka emekli sandığı) kapsamında sigortalı olanları kapsıyor. 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın, 4/a (SSK) sigortalıları prim günü ve sigortalılık süresi, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları prim günü, 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar hizmet süresi koşullarını sağladıklarında emekli olabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle, bir de yaş koşulu getirildi.

Eyt Son Dakika ve Son Durum Nedir?

AKP Grup Başkan Vekili Emin Akbaşoğlu; 3600 ek gösterge düzenlemesinin temmuz ayına kadar bu yasama döneminde çıkarılacağını; emeklilikte yaşa takılanlar (EYT son dakika) ve asgari ücrette ara zam durumunun da ele alınacağını söyledi.

EYT Son Dakika Durum Nedir?

EYT Son Dakika Durum Nedir?

Akbaşoğlu, “3600 ek göstergeyi polislerimize mutlaka vereceğiz. Bununla birlikte sözleşmeli personelimizin durumu ele alınarak; EYT’li kardeşlerimizin durumunu ele alarak; 2022 yılı içinde kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

“Asgari ücretle ilgili; yılın ikinci yarısında memur ve emeklilere bir maaş artışı söz konusu olacak” diyen Akbaşoğlu; “Bu bağlamda asgari ücretli kardeşlerimizin durumu da ele alınarak kamuoyuyla paylaşılacaktır. 3600 ile ilgili geniş spektrumlu bir çalışma yapılıyor. Bu konuda paydaşlarla beraber 2 toplantı gerçekleştirildi. İnşallah 3600 ek göstergeyi temmuza kadar bu yasama döneminde çıkaracağımızı; net bir şekilde ifade ediyorum” dedi.

Eyt Nedir, Kimler Eyt’li Sayılıyor? İşte EYT Son Dakika Haberleri

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmıyordu. Bu nedenle prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak emekli olabilme imkanı vardı. Ardından 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra; bir de yaş şartı aranmaya başlandı. Bununla birlikte EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup; emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor.

Tempo Online ile EYT son dakika ekonomi haberleri şimdi Twitter‘da!