Mado Sahibi Mehmet Sait Kanbur Neden Boykot Ediliyor?

Mado Sahibi Mehmet Sait Kanbur Neden Boykot Ediliyor?
Yayınlama: 17.11.2021
A+
A-
Mado Sahibi Mehmet Sait Kanbur Neden Boykot Ediliyor?

Mado Sahibi Mehmet Sait Kanbur Neden Boykot Ediliyor?

Mado sahibi neden boykot ediliyor? Türkiye’deki Uygur derneklerinin Mado’nun Çukurambar şubesinde yapacakları basın açıklamasını “Çin’deki yatırımlarımız zarar görür” gerekçesiyle iptal eden Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur, “Her Çinliye bir liralık dondurma satsam yeter” dedi. Aynı zamanda Çin radyosuna konuşan Kanbur, “Ben Çinliyim” şeklinde konuştu.

Çin’in devlet kontrolündeki medyası CRI’nın Türkçe servisine konuşan Mado’nun sahibi Mehmet Sait Kanbur, ticari yatırımlarını ve Çin’in siyasi hedeflerini değerlendiren açıklamalarda bulundu. Ayrıca Kanbur, “Üç defa ‘Ben nereliyim?’ diye sordum. Şaşırdılar. Ben Çinliyim dedim. Aynı zamanda ne demek istediğimi sordular. İnsanın iki vatanı olur diye açıkladım. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim dedim.” ifadelerini kullandı.

Serbestiyet’in aktardığına göre, dördüncü kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na her sene katıldıklarını belirten Kanbur, “Her fuara gidişte Mado Çin’de daha bilinir hale geliyor. Yiwu ve Şanghay’da açtığımız dükkânların ardından olumlu tepkiler almaya başladık” diye konuştu.

‘Her Çinliye Bir Liralık Dondurma Satsam Yeter’

Çin’le ilgili ümidinin çok yüksek olduğunu ve Çin’de bir cep üretim tesisi kurmayı planladıklarını anlatan Mado sahibi Kanbur, “Her Çinliye bir liralık dondurma satsam yeter” dedi.

Mado Sahibi: ‘Çin’i Tebrik Ediyorum…’

Ayrıca Kanbur, Çin’in küresel rekabetteki yeri ve siyasi durumuyla ilgili şu yorumları yaptı:

“Çin’i tebrik ediyorum. Hem milliyetçi bir toplum hem de sessiz bir şekilde yol almaya çalışıyor. Kim ne derse desin dinlemiyor. Benim hedefim gitmek diyor. İstikametim önde yürümek diyor. Aynı zamanda sakin ve kendini her resimde her sokakta görmek istiyor. Ben de aynı düşüncedeyim. Gittiğim yerde kendi bayrağımı, resmimi ve dondurmamı görmek istiyorum. Bu bir vizyon işidir. Çin gelecekte dünyanın bir numarası olma yolunda. Bugün Çin’in dünyada girmediği bir nokta var mı? Arabistan’dan Amerika’ya her yerde Çin aktif şekilde hareket ediyor. Teknoloji ve birçok konuda Çin önde ilerliyor.”

Mado Sahibi: Ben Çinliyim Dedim, Şaşırdılar

Çin’de 5 yıl içinde 1000 Mado şubesi hedefleri olduğunu söyleyen Mado sahibi Kanbur, Çin’in Yiwu şehrinde açılan Mado mağazasında yaşanan bir anısını ise şu sözlerle anlattı:

“Yiwu şehrinde açılış yapılırken eğlenceli bir olay yaşandı. Aynı zamanda şehrin belediye başkanı beni makamına davet etti. Güzel bir tören ile karşılandık. Yanımdaki müdürüme heyete benim nereli olduğumu sormasını istedim. Üç defa ‘Ben nereliyim?’ diye sordum. Şaşırdılar. Ben Çinliyim dedim. Ne demek istediğimi sordular. İnsanın iki vatanı olur diye açıkladım. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim dedim. Onlar da o zaman biz de Kahramanmaraşlıyız dediler.”

Peki, Mado’da Ne Olmuştu, Mado Sahibi Neden Boykot Ediliyor?

Mado sahibi, geçtiğimiz ay Uygur derneklerinin Mado’nun Ankara Çukurambar’daki şubesinde düzenleyeceklerini duyurduğu bir toplantıyı son anda iptal etmişti. Aynı zamanda toplantı, Çin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’nı boykot amacıyla düzenlenmişti. Ayrıca Mado sahibi tarafından izin verilseydi “Soykırımcıda Olimpiyat Olmaz” başlıklı bir basın açıklaması okunacaktı. Aynı zamanda etkinliğin düzenleyicilerinden Doç. Dr. Erkin Emet, basın açıklamasının Mado sahibi Mehmet Kanbur’un telefonuyla iptal edildiğini Serbestiyet aracılığıyla duyurmuştu.