Düzce depremi ve şok ayrıntı! İstanbul’da bu gece deprem olacak mı?

Düzce depremi ve şok ayrıntı! İstanbul’da bu gece deprem olacak mı?
Yayınlama: 23.11.2022
Düzenleme: 23.11.2022 21:36
A+
A-

Düzce depremi ve şok ayrıntı! İstanbul’da bu gece deprem olacak mı?

Düzce depremi oldu ve kimse bunu fark etmedi. Yaklaşık 1 dakika süren Düzce depreminde şoke eden ayrıntı!.. Dün yaşanan ve milyonlarca kişiyi sabaha karşı sokaklara döken Düzce depreminde ilginç ayrıntılar!..

1999 Gölcük depremi ile bugün meydana gelen Düzce depremi arasındaki benzerlik dikkat çekti.

1999 yılında 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece Gölcük’te saat 03.01’de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki Marmara depremi 45 saniye sürmüştü. Aynı zamanda Düzce’de bugün meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem ise yakşlaşık 50 saniye sürdü.

Türkiye’nin yakın tarihinin en büyük felaketi olarak gösterilen 17 Ağustos Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti. 17 Ağustos 1999 Salı günü Gölcük’te saat 03.01’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce’de yıkıma neden olmuştu.

Düzce depremi ve şok ayrıntı! İstanbul'da bu gece deprem olacak mı?

Düzce depremi ve şok ayrıntı! İstanbul’da bu gece deprem olacak mı?

Depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı. Yaklaşık 200 bin kişi evsiz kaldı, 66 bin 441 konut, 10 bin 901 iş yeri yıkıldı. Bununla birlikte korkunç depremden 16 milyona yakın kişi değişik düzeylerde etkilendi, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yerinde hasar tespit edildi.

Düzce depremi kaç saniye sürdü? Gölyaka’da saat 04.08’de meydana geldi. Üstelik 6.0 büyüklüğünde meydana gelen son Düzce depremi yaklaşık 50 saniye sürdü. Aynı zamanda Düzce’de 1’i yüksekten atlama sebebiyle ağır olmak üzere 22 kişi yaralandı.

Bununla birlikte Düzce depremi sonrasında evlerine giremeyen vatandaşlara Türk Kızılayı battaniye ve sıcak yemek verdi. Deprem ve ardından yaşanan artçı sarsıntılar sonrası birçok Düzceli park ve bahçelerde sabahladı.

Dünkü Düzce depremi İstanbul’u etkiler mi?

“Düzce’de yaşanan deprem İstanbul’u etkilemez. Aynı zamanda Düzce depremi Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçası üzerinde olan bir deprem değil. İstanbul için beklediğimiz Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçalarında olması.”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat Düzce depremi ile alakalı yaptığı değerlendirmede, “Depremin büyüklüğünü 6 olarak verdik. Ana şok sonrasındaki süreç bizim için olumludur. Artçıların zaman içerisinde hem büyüklükleri hem de sıklıkları azalarak devam edecektir. 8 kilometrelik uzunluğundaki bu fay parçası ana depremde kırılmıştır. Enerjisi boşalmıştır. Bunun dışında orada daha büyük bir deprem olasılığı riski çok düşüktür.” dedi.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde sabah saatlerinde deprem meydana geldi. Düzce depremi, İstanbul, Bolu, Sakarya ve Ankara’ya kadar geniş bir alanda hissedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat, Düzce depremini değerlendirdi.

Doğan Kalafat şöyle konuştu:

“Orta büyüklükte yaşanan bir deprem oldu. Depremin büyüklüğünü 6 olarak verdik. Depremin kaynağı Sarıdere Köyüne çok yakın. Bu bölgede bildiğiniz üzere Kuzey Anadolu Fayı’nın ana segmentleri kuzeyde ama güneyde de bu depremin olduğu yerde tahliye kırıklar tabir ettiğimiz zon içerisinde kalan küçük parçalar var. Bunlar aktif değil. Bu deprem o bölgede olan doğu-batı doğrultudaki kırığın çalışması sonucunda meydana gelmiştir. Ana şok 6 büyüklüğündedir.

Ana şok sonrasındaki süreç bizim için olumludur. Artçılar gayet güzel devam etmekte. Artçıların zaman içerisinde hem büyüklükleri hem de sıkılıkları azalarak devam edecektir. 8 kilometrelik uzunluğundaki bu fay parçası ana depremde kırılmıştır. Enerjisi boşalmıştır. Bunun dışında orada daha büyük bir deprem olasılığı riski çok düşüktür. Meydana gelen Düzce depremi sonrası bugün 40’a yakın artçı aldık.

Takip ediyoruz. Dolayısıyla en yakın yerleşim yeri olan Sarıdere Köyü olduğu için muhtemelen eğer kerpiç evler varsa bunlarda hasar oluşma ihtimali var. Onun dışında normalde depreme dayanıklı binalarda hasar beklenmemesi lazım. Ayrıca vatandaşlarımızın artçı süreçlerini panik yapmadan sakin bir şekilde karşılamaları gerekir. Benim de edindiğim bilgilerde özellikle vatandaşlarımız panik yaptığından dolayı yaralanmalar var. Halen deprem bilinci maalesef tam manasıyla oluşturulamadı. Dolayısıyla vatandaşlarımız deprem anı ve sonrasında panik halinde oluyor.”

‘DÜZCE’DE YAŞANAN DEPREM İSTANBUL’U ETKİLEMEZ’

Doç. Dr. Doğan Kalafat Düzce depremi sonrası şöyle devam etti:

“Dün yaşanan Düzce depremi sonrası İstanbul depremini takip ediyoruz. Ayrıca bildiğiniz gibi Marmara’da iki sismik boşluk var. Ayrıca sismik boşluğun hangisinin kırılacağına daha bilmiyoruz ama Marmara Bölgesi’ndeki 7 il ve ilçelerin tamamı bu depremlerden etkilenecek.

Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın deprem bilinci yüksek bir toplum haline gelebilmesi lazım. Ayrıca Düzce’de yaşanan deprem İstanbul’u etkilemez. Düzce depremi deprem Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçası üzerinde olan bir deprem değil. İstanbul için beklediğimiz Kuzey Anadolu Fayı’nın ana parçalarında olması.”

Tempo Online Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.