Elektrik zammı 2022 ne kadar geldi, fiyatı kaç TL oldu? elektrik kilowatt ücreti

Elektrik zammı 2022 ne kadar geldi, fiyatı kaç TL oldu? elektrik kilowatt ücreti
Yayınlama: 01.01.2022
A+
A-

Elektrik zammı 2022 ne kadar geldi?

Yeni yılın ilk günü elektrik zammı geldi. 2022 yılının ilk dakikalarında elektriğe mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için; vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda zam geldi. Elektrik zammı 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Elektrik tarifelerinde tüm tüketici grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere zam yapıldı.

Elektrik zammı 2022 ne kadar geldi, fiyatı kaç TL oldu?

Elektrik zammı 2022 ne kadar geldi, fiyatı kaç TL oldu?

Elektriğe Ne Kadar Zam Geldi?

Resmi Gazete’deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 52 ile yüzde 130 arasında değişen oranlarda artış oldu.

Aynı zamanda aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olacak.

Elektrik Zammı 2022 Hakkında EPDK’dan Açıklama

Bununla birlikte elektrik zammı 2022 ile alakalı EPDK’dan yapılan açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen yasa kapsamında kademeli tarife uygulamasına geçildiği konusunda şu ifadeler ye aldı:

* Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda; enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir.

* Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Bu nedenle Türkiye enerji sektörü de bu süreçte; küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır.

* Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla; elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur.

Gelinen noktada enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için; zorunlu hale gelen bir düzenleme yapıldığı aktarılan açıklamada; “Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren; elektrik zammı 2022 ile mesken aboneleri için; aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat; 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır” ifadeleri yer aldı.