Zincir marketler yasası Resmi Gazete’de! (Bugün)

Zincir marketler yasası Resmi Gazete’de! (Bugün)
Yayınlama: 07.12.2022
Düzenleme: 07.12.2022 02:34
A+
A-

Zincir marketler yasası Resmi Gazete’de! (Bugün)

Zincir marketler yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Zincir mağazalar satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın sistemine aktaracak.

“Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunun yayınlamasıyla birlikte zincir marketler ve mağazalar satışa sundukları ürünlerle alakalı verileri Ticaret Bakanlığı’nın sistemine aktarmakla yükümlü olacaklar.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü olacak.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te şu ifadelere yer verildi:

“Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.”

Zincir marketler yasası Resmi Gazete'de! (Bugün)

Zincir marketler yasası Resmi Gazete’de! (Bugün)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.