Döviz kurunda kahrettiren yükseliş: Dolar 23’ü geçti, Euro 25’e dayandı

Döviz kurunda kahrettiren yükseliş: Dolar 23’ü geçti, Euro 25’e dayandı
Yayınlama: 07.06.2023
A+
A-

Türkiye’de seçimlerin geride kalmasının ardından dolar, yukarı yönlü hareketine devam etmektedir. Uluslararası piyasalarda 23,056 TL’ye kadar yükselen dolar, sabah saatlerinde 23,0656 TL seviyesinde işlem görmüş ve yeni bir rekor seviyesine ulaşmıştır.

Euro/TL ise benzer bir ivmeyle günün ilk saatlerinde 24,71’ya kadar yükselirken, son saatte 24,76 seviyesinde alıcı bulmuştur. Günlük olarak dolar ve euro’da yükseliş %6.4’ü aşmış durumdadır.

Dolar, 28 Mayıs’ta seçimlerin sonuçlanmasının ardından %14’lük bir artışla hızlı bir yükseliş göstermiştir. Seçimlerin ikinci turu öncesi dolar paritesi 20 TL’nin hemen altında işlem görmekteydi.

Dolar kuruna ilişkin yapılan yorumlarda, kura yönelik baskının azalmasıyla yükseliş trendinin hızlandığı görüşü ağırlık kazanmaktadır.

Yeni kabine, ilk toplantısını gerçekleştirmiştir. Piyasalar, yeni ekonomi yönetimi ve atılacak adımları beklemeye başlamıştır. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk açıklamalarında Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönmekten başka seçeneği olmadığını ifade etmiştir. Bu açıklama, mevcut politikaların terk edilerek gerçekçi ekonomi politikalarının uygulanacağı şeklinde yorumlanmıştır.

Yeni hükümetin ilk kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün gerçekleşmiştir. Toplantı sonrasında Erdoğan, “Türkiye ekonomisini daha da güçlendireceğiz ve enflasyon kaynaklı hayat pahalılığını milletin gündeminden çıkarmakta kararlıyız. Yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve büyümeden taviz vermeden ilerleyeceğiz.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Piyasalar şimdi Mehmet Şimşek’in ekonomi alanındaki ilk adımlarına odaklanmış durumdadır. Öte yandan Şimşek, önceki gün Merkez Bankası Başkanlığı için adı geçen Hafize Gaye Erkan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Tüm bu gelişmeler ışığında dolar ve euro kurundaki zirve keşfi devam etmekte, aynı zamanda gram altın da dolar kurundaki yükselişin etkisiyle kendi rekorunu kırmaya devam etmektedir. Gram altın, dünkü kapanış değerlerinin üzerine çıkarak, yeni bir rekor seviyesine ilerlemektedir. Gram altın, dünkü kapanışa göre %4’ü aşan bir değer artışıyla 1.445 TL seviyesinde yeni bir zirve belirlemiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.