Hamileyken Emzirmek (Hamileyken Bebek Emzirilir mi?)

Hamileyken Emzirmek (Hamileyken Bebek Emzirilir mi?)
Yayınlama: 15.11.2022
Düzenleme: 15.11.2022 18:36
A+
A-

Hamileyken Emzirmek, Hamileyken Bebek Emzirilir mi? Tandem Emzirme Nedir?

Hamileyken emzirmek bebeğe zarar verir mi, anne hamile iken bebeğini emzirebilir mi? Anneler bebeğini kendi sütü ile beslemek istiyor ancak emzirme sırasında hamile olan anneler hem dünyaya gelmiş hem de gelecek olan bebekleri açısından bir sorun olup olmayacağı konusunda endişe duyuyor.

Peki, hamileyken emzirmek mümkün mü? İşte sorununuz yanıtı…

Uzmanların bu durumun “tandem emzirme” olarak adlandırıldığını durum hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aysel Nalçakan, emzirmenin önemi ve tandem emzirme hakkında bilgi verdi.

Anne sütünün önemi

Anne sütü bebek beslenmesinde son derece önemli ve yeri doldurulamayan bir besindir. Ayrıca bebeğin sağlıklı büyüme-gelişmesi için gerekli tüm enerji ile besin maddelerini içerir.

Bebeğin psikolojik gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir, bebeklerde güven duygusunu geliştirir.

Bebeğin bağışıklık sistemi hayatın ilk günlerinde ve ilk yıllarında gelişmez. Bu nedenle annesi tarafından korunması gerekir. Bu korumayı anne bebeğini emzirmekle sağlar.

Özellikle doğumdan hemen sonra ilk kritik temas geciktirilmemeli, bebek 1 saat içerisinde emzirilmelidir. Ancak dünyaya yeni gelen her iki bebekten birine doğumu izleyen bir saat içerisinde anne sütü verilmemekte ve bu durum onları hastalık ve ölüm riskinden koruyacak antikorlardan, temel besinlerden yoksun bırakmaktadır.

Hamileyken emzirmek konusunda annelerin kafası karışıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği gibi doğumdan sonra 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmesi önemlidir.

Eğer çocuğunuz emiyorsa 2 yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak bazen iki gebelik arasındaki süre az olabilmektedir.

Bu durumda hamileyken emzirmek konusunda annelerin kafası karışabilmektedir. Annelerin aklına hamileyken emzirmek konusunda ilk sırada yer alan “hamileyken bebek emzirilmeli mi, emzirilmemeli mi” soruları gelir. Hamileyken bebek emzirme durumuna tandem emzirme adı verilmektedir.

Hamileyken Emzirmek, Hamileyken Bebek Emzirilirmi? (Tandem Emzirme)

Hamileyken Emzirmek, Hamileyken Bebek Emzirilirmi? (Tandem Emzirme)

Geçtiğimiz yıllarda hamile bir kadının bebeğini emzirmeyi sonlandırması gerektiği, emzirdiğinde intrauterin bebeğin gelişemeyeceği ya da meme ucunun uyarılmasıyla artan oksitosinin abortus, erken doğum tehdidi gibi gebelik komplikasyonlarına sebep olabileceği düşünülmekteydi.

Fakat yapılan çalışmalar bilinenin aksine hamileyken emzirmek yani gebeyken emzirmenin düşük, erken doğum, gebelik komplikasyonları ve düşük doğum ağırlığına yol açtığı savlarını çürütmektedir. Yani 2 yaşa kadar emzirme devam ettirilmelidir.

Hamileyken emzirmek: hamileyken emzirilen bebek zehirlenmez

Anne sütünün kolostruma dönüşümü nedeniyle bebeğin bu tadı beğenmeyip emmeyi bırakma ihtimali de vardır. Ayrıca emmeye devam eden bebeğin dışkısında da değişim görülme ihtimali vardır. Ancak bu tamamen anne sütünün dönüşümü nedeniyledir yani tandem emzirme, hamileyken emzirmek bebeği zehirlemez.

Gebelikte alınacak sağlık tedbirleri ihmal edilmemeli

Hamileyken emzirmek yani tandem emzirme ile bebeklerin birbirleriyle ve anneleriyle olan ilişkileri olumlu yönde etkilenmektedir. Ayrıca anne de gebe kaldığı için, bebeğini sütten kesmek zorunda kalmanın getirdiği suçlama duygusu da ortadan kalkar.

Hamileyken bebek emzirilir mi? Hamileyken emzirmek güvenli midir?

Hamileyken bebek emzirilir mi? Hamileyken emzirmek güvenli midir?

Peki, hamileyken bebek emzirilir mi? Hamileyken emzirmek güvenli midir?

Birkaç nedenden dolayı bir sonraki hamileliğiniz boyunca emzirmeyi seçebilirsiniz . Örneğin, ilk bebeğiniz henüz küçükken beklenmedik bir şekilde hamile kalabilirsiniz. Üstelik dönemleriniz geçmemiş olsa bile emzirirken hamile kalmanız söz konusudur. Başka bir deyişle henüz yürümeye başlayan çocuğunuzu sütten kesmeye hazır olmayabilirsiniz. Bununla birlikte sütten kesme genellikle doğum ile 3 yaş arasında herhangi bir zamanda olur.

Başka bir deyişle sebep ne olursa olsun, hamileyken emzirmek genellikle tamamen güvenlidir. Vücudunuz büyük çocuğunuzu beslemek için yeterli süt üretmeye devam ederken, doğmamış bebeğiniz ihtiyaç duyduğu tüm besinleri vücudunuzdan alacaktır.

Emzirme hafif kasılmaları tetikler. Bunlar komplike olmayan gebeliklerde güvenlidir. Ancak erken doğum riski altındaysanız, örneğin ikiz veya daha fazla bebek bekliyorsanız veya geçmişte düşük veya erken doğum yaptıysanız, doktorunuzdan veya ebenizden tavsiye alın.

Bebek doğduktan sonra emzirme

Bebek doğduktan sonra büyük çocuğunuzu beslemeye devam edebilirsiniz. Buna tandem besleme denir. Yeni doğan bebeğiniz hala ihtiyaç duyduğu tüm kolostrumu alacak. Büyük çocuğunuzu bir tarafa sınırlamak zorunda değilsiniz.

Tandem beslemenin farklı yolları vardır. Her iki çocuğu da aynı anda besleyebilirsiniz. Bununla birlikte sizi desteklemek için bazı minderlere ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca uzanmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca önce yenidoğanı, sonra büyük çocuğunuzu besleyebilirsiniz.

Büyük çocuğunuzun çok sütünüz olduğu için her zaman beslemek istediğini görebilirsiniz. İsterseniz beslemelerini sınırlayabilirsiniz. Ayrıca , çok fazla süt ürettiğiniz için yenidoğan bebeğinizin hayal kırıklığı refleksinizle başa çıkmakta zorlandığını da görebilirsiniz. Önce büyük çocuğunuzu beslemeyi, ardından yeni doğan bebeği süt akmaya başladıktan sonra diğer memeye bağlamayı deneyebilirsiniz.

Not olarak belirtmek isteriz ki hamileyken emzirmek yani tandem emziren anneler mutlaka iyi beslenmelidir. Ayrıca gebelik takiplerini de ihmal etmemelidir.

Tempo Online‘ı Twitter‘da da takip edin!