Hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk kimdir?

Hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk kimdir?
Yayınlama: 01.10.2021
A+
A-

Yaşamını Yitiren Oğuzhan Asiltürk Kimdir?

Siyasetin acı kaybı! yaşama veda eden Oğuzhan Asiltürk kimdir? Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti. Bu nedenle Asiltürk hakkında hazırladığımız tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz…

Oğlunun evinde rahatsızlanarak İstanbul’dan Ankara’da bir hastaneye kaldırılan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı tanısı konulmuştu. Ayrıca 13 Eylül’den bu yana tedavisi süren 86 yaşındaki Asiltürk bu sabah hayatını kaybetti. Peki, Oğuzhan Asiltürk kimdir? devamı haberimizde…

 

Hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk kimdir?

Hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk kimdir?

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Oğuzhan Asiltürk’ün vefat haberini Twitter hesabından duyurdu: Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı muhterem büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beyefendi Hakk’ın rahmetine kavuştu… Mekanı cennet, makamı a’li olsun.. Milli Görüş camiamızın başı sağ olsun.

Karamollaoğlu’ndan Açıklama! Oğuzhan Asiltürk Kimdir?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağ olsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun.

Kılıçdaroğlu’ndan Taziye Telefonu! Peki, Oğuzhan Asiltürk Kimdir?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Oğuzhan Asiltürk’ün vefatı nedeniyle, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu telefonla aradı. Aynı zamanda Asiltürk’e Allah’tan rahmet dileyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, Milli Görüş camiasına da başsağlığı dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: Bugün vefat haberini aldığımız, Milli Görüş Vakfı ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, siyasi tarihimizin önemli isimlerinden, çok kıymetli ağabeyimiz Oğuzhan Asiltürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Mekanı cennet olsun. Ayrıca diğer siyasilerden de taziye mesajları gelmeye devam etti…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Saadet Partisi’nin kurucularından değerli siyasetçi ve devlet insanlarımızdan Oğuzhan Asiltürk’e Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, eski İçişleri ve Sanayi bakanlarımızdan, bir neslin öncü isimlerinden Oğuzhan Asiltürk’ün vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milli Görüş camiasına sabr-ı cemil niyaz ediyorum.

Bahçeli’den Mesaj Var Oğuzhan Asiltürk Kimdir?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Milli Görüş’ün kurucularından ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Oğuzhan Asiltürk’ün vefatından büyük bir üzüntü duyduğumu bilhassa ifade etmek isterim. Ebediyete irtihal eden Merhum Oğuzhan Asiltürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, saygıdeğer ailesine, Saadet Partisi camiasına, sevenlerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet, ruhu şad, kabri nur olsun.

Oğuzhan Asiltürk kimdir? İşte Ayrıntılar…

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Çok değerli siyaset adamı, kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk; beka alemine irtihal etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun. Mekanı cennet olsun.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bir süredir Ankara Şehir Hastanemizde tedavi edilen Milli Görüş Hareketi’nin önemli ismi Oğuzhan Asiltürk beyefendiyi kaybetmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda inançlı ve samimi biriydi. Özellikle son dönemde koronel artel hastalığı ve kalp yetersizliği tanılarıyla takip ediliyor idi. Bu sabah saat 09.00’da kardiyak arrest sonrası kaybetmiş bulunuyoruz. Bu nedenle ailesine yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Başımız sağolsun, mekanı cennet olsun.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürkün vefatından büyük üzüntü duyduk. Daha sonra da merhuma Allahtan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Yarın Ankara’da Toprağa Verilecek! Oğuzhan Asiltürk Kimdir

Öte yandan Saadet Partisi’nden yapılan açıklamada; Oğuzhan Asiltürk’ün cenazesinin yarın öğlen namazına müteakip Ankara Hacı Bayram Veli Cami’ndeki namazın ardından; Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedileceği açıklandı.

Oğuzhan Asiltürk kimdir? 1935 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesinde doğan Asiltürk, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra bir süre serbest mühendis olarak çalıştı. Daha sonra siyasete atılarak Milli Selamet Partisi’ne dahil oldu.

Oğuzhan Asiltürk kimdir?

4-5. Dönem Ankara, 9-10-11. dönemde de Malatya milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Bunun yanında Sanayi-Teknoloji ve İçişleri Bakanlığı da yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da 10 yıl siyasetten uzaklaştırıldı. Ancak 1987’de yapılan halk oylaması sonucunda bu yasağı sona erdi. Daha sonra 1988 yılında da Refah Partisi’nin (RP) genel sekreterliğine seçildi.

RP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine de Fazilet Partisi’ne girdi. Necmettin Erbakan’ın ölümü sonrasında da Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına getirildi. Aynı zamanda Asiltürk’ün “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” isimli bir kitabı bulunuyor.

Tempo Online‘ı Pinterest‘te takip edebilirsiniz.