Şeker fiyatları bakanlığı şok etti! 5, 50 kg toz şeker fiyatı kaç TL?

Şeker fiyatları bakanlığı şok etti! 5, 50 kg toz şeker fiyatı kaç TL?
Yayınlama: 28.03.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:39
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker fiyatları ve şeker arzı konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade ederek, çuval şeker fiyatının 800 TL’den 575 TL’ye indiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan şeker fiyatları ile ilgili yazılı açıklamaya göre, şeker arzıyla ilgili bir sıkıntı yaşanmayacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dünyada ve Türkiye’de gıda sektörü girdi maliyetlerinde pandemi süreciyle başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşıyla devam eden artış trendi yaşandığı belirtildi.

Diğer taraftan, bu gözle görülür gerekçenin yanında piyasada birtakım spekülatif hareketlerin oldukça yüksek fiyat artışlarına neden olduğunun da görüldüğü belirtilen açıklamada, “Hatırlanacağı gibi ayçicek yağında geçtiğimiz günlerde yapılan spekülasyonlar vatandaşımızı spekülatif fiyatlarla temin yoluna gitmeye maruz bırakmıştı.

Bakanlığımız bu konuda aldığı tedbirler ve doğru zamanda yapılan bilgilendirmeyle piyasa manipülasyonlarının önüne geçmiş ve her zaman vatandaşının yanında olduğunu göstermiştir” denildi.

Şu an piyasada şeker konusunda, ayçiçeği yağında olduğu gibi benzer spekülatif hareket yaşandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye’nin 2020-2021 üretim döneminden 400 bin ton şeker rezervi mevcuttur. 2021-2022 üretim döneminde ise 2.5 milyon ton şeker üretimi ile toplam hacim 2.9 milyon tona ulaşmıştır. Dolayısıyla ülkemizin yıllık şeker ihtiyacının 2.7 milyon ton olduğu dikkate alındığında 200 bin tonluk ihtiyaç fazlası şeker üretimimiz bulunmaktadır.”

“ŞEKER ARZIYLA İLGİLİ SIKINTI YAŞANMAYACAK”

Yeni sezondaki üretim miktarı ile birlikte ülkede şeker arzıyla ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını belirten bakanlık, “Bakanlığımız bazı şeker üreticisi firmaların maliyetlerinin çok üstünde piyasaya mal vermeye çalışmalarının ve stokçuluğa tevessül etmelerinin önüne geçecek her türlü imkana sahiptir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu konuda gerekli tedbirleri ivedilikle alacak ve uygulamaya koyacaktır” şeklinde açıklama yaptı.

TÜRKŞEKER’in uyguladığı Raf Fiyat Garantili (RFG) sistem ile nihai tüketicinin uygun fiyatlarla şekere ulaşabildiği ancak imalatçı firmaların şeker tedarikinde birtakım zorluklar yaşadığının da bilindiği belirtildi.

“UYGUN MALİYETLE ŞEKER TEDARİKİ SAĞLANACAK”

Şeker üreticisi firmalara gerekli uyarıları yaptığını aktaran bakanlık, “Özel sektördeki bazı firmalar çuval şeker fiyatlarını 800 TL’den 575 TL bandına indirmiştir. Bu fiyatların kalıcı hale dönüşmemesi durumda bakanlığımız piyasanın dengede kalması için gerekli tedbirleri alacak ve üretici firmaların uygun şeker fiyatları maliyetiyle şeker tedarik etmesini sağlayacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.