Dolara yenik düşen TCMB rezervleri geriliyor

Dolara karşı TCMB’nin rezervleri zayıf performans sergileyerek sürekli azalmaktadır. Seçim öncesi son haftada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 9 milyar dolarlık keskin bir düşüş kaydederek azaldı ve geçen hafta 3.5 milyar dolar daha düşerek 101.5 milyar dolara geriledi.

Dolara yenik düşen TCMB rezervleri geriliyor
Yayınlama: 23.05.2023
A+
A-

Dolara yenik düşen TCMB rezervleri geriliyor… Seçim öncesinin son haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplam rezervleri keskin bir düşüş kaydetti. Bununla birlikte, döviz rezervi 9 milyar dolar azaldı. Aynı zamanda geçen hafta 3.5 milyar dolar daha düşerek 101.5 milyar dolara geriledi.

Reuters’ın haberine göre, TCMB’nin analitik bilanço ve diğer öncü verilerine dayanarak beş bankacı tarafından yapılan hesaplamalara göre, net rezervler geçen hafta itibarıyla büyük ihtimalle 2002 yılı başından bu yana ilk defa negatif bölgeye döndü.

Bankacıların hesaplamalarına göre, altın ve brüt döviz rezervinden oluşan toplam rezervler geçen hafta yaklaşık 3.5 milyar dolara gerileyerek 101.5 milyar dolara indi. Ayrıca, bankacıların hesaplamaları, 3.3 ila 3.7 milyar dolar arasında bir azalışı işaret etti.

Net uluslararası rezervlerde hesaplamaların daha fazla yanılma payı bulunduğundan, geçen hafta yaklaşık 2.5 milyar dolarlık bir düşüş beklenmektedir. Bununla birlikte beş bankacının hesaplamaları, net rezervlerde 2.1 ila 2.7 milyar dolarlık bir düşüş olduğunu gösterdi.

Net rezervler, bir önceki hafta olan seçim öncesi haftada 4.45 milyar dolar düşmüştü.

TCMB, dolara ait resmi net ve brüt döviz rezervi verilerini, Perşembe günü yayımlayacak.

Dolara Karşı Koyamayan TCMB 2023 altın rezervi nedir?

3 Mart 2023 itibarıyla 844 ton TCMB’nin brüt altın rezervi, 20 Nisan’da 768,3 tona geriledi. Aynı zamanda 7 haftalık düşüş 75,7 ton, 20 Nisan haftasındaki düşüş 28,1 ton oldu.

TCMB son yıllarda altın rezervini dünyada en çok artıran merkez bankaları arasında yer alıyordu. Ancak, mart başından itibaren tablo değişti.

Peki, Merkez Bankası döviz rezervi nasıl kontrol edilir?

Merkez Bankası’nın dolara ve güncel döviz rezervine ait durumu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Merkez Bankası’nın resmi web sitesine gidin. URL: https://www.tcmb.gov.tr/

Ana sayfada, menü çubuğundan “İstatistikler” bölümünü bulun ve üzerine tıklayın.

Açılan alt menüden “Döviz Rezervleri”ni seçin.

Döviz Rezervleri sayfasında, Merkez Bankası’nın güncel döviz rezerv miktarını gösteren verileri bulacaksınız. Burada farklı döviz cinslerinin rezerv miktarlarına ve toplam rezerv değerine ulaşabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek Merkez Bankası’nın döviz rezervini kolayca öğrenebilirsiniz.

Tempo Online son dakika ekonomi haberleri şimdi anlık olarak Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.