Ayşen Gruda’nın eşi Yılmaz Gruda yaşama veda etti

Türk tiyatrosunun, sinemasının ve dizilerinin usta ismi Yılmaz Gruda, 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden değerli oyuncu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni, sanat dünyasında derin bir boşluk bıraktı.

Ayşen Gruda’nın eşi Yılmaz Gruda yaşama veda etti
Yayınlama: 26.07.2023
A+
A-

Türk tiyatrosu, sineması ve dizi sektörünün usta oyuncusu, aynı zamanda başarılı şair, oyun yazarı ve yetenekli tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda, uzun bir süredir mücadele ettiği sağlık sorunlarına yenik düşerek, 93 yaşında yaşama veda etti. Gruda’nın kaybı, sanat dünyasında derin bir üzüntü yarattı.

Yakalandığı virüsün ardından böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıklarla mücadele eden Yılmaz Gruda, bir süredir özel bir hastanede tedavi görüyordu.

Ünlü sanatçı, 14 Temmuz’da 93. yaşını kutlamıştı.

Acı haberi, menajeri Tümay Özokur, sosyal medya hesabından duyurdu.

Film-San Vakfı, sosyal medya üzerinden de “Oyuncu Yılmaz Gruda’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz…” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Gruda için sosyal medya hesabından taziye paylaşımında bulundu. Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı:

“Sinema, tiyatro ve ekranlarımızın sevilen oyuncusu, şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Gruda’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.”

Yılmaz Gruda Kimdir?

Ahmet Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Ankara Ticaret Lisesindeki eğitimini yarıda bırakarak devlet memuru olan Yılmaz Gruda, şiirlerini 1950’li yıllarda çeşitli dergilerde yayımlamaya başladı. 1956 yılında Cep Tiyatrosu’nda oyunculuk kariyerine adım attı ve ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’na bağlı Küçük Tiyatro’da devam etti.

Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli’nin topluluklarında görev aldı. Bir süre sahnelerden uzaklaşıp memurluk mesleğine döndü ve muhasebecilik yaptı. Ayrıca Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti.

Gruda, “Yabancı Damat”, “İşler Güçler”, “Kavak Yelleri” gibi dizilerde de rol aldı.

Aldığı Ödüller

1999: Behçet Aysan – Şiir Ödülü – Çerçi Zeus

2003: Cumhuriyet Gazetesi, Yunus Nadi Ödüllü – “Marathon Bir Uzun Koşu”

2016: Altın Portakal Film Festivali – Yaşam Boyu Onur Ödülü

2018: Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri – Onur Ödülü

2021: Harput Kısa Film Festivali – Yaşam Boyu Onur Ödülü

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.