Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma

Sosyal medya fenomenleri Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra, daha önce Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından başlatılan “kara para” incelemesi kapsamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya tabi tutuldu.

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma
Yayınlama: 02.12.2023
A+
A-

Gazeteci Murat Ağırel, önceki günlerde MASAK’ın ‘kara para’ soruşturması başlattığı sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci hakkında İstanbul Başsavcılığı’nın da bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Dilan ve Engin Polat çifti, “kara para aklama” suçlamasıyla karşı karşıya kalarak tutuklandı. Bu olayın ardından, lüks yaşamlarını sosyal medyada gösteren diğer ünlü isimlerin de mali durumlarına dair yapılan soruşturmalar geniş bir çerçeveye yayılıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Eylül Öztürk, Özlem Altınok Öz ve eşi Tayyar Taylan Öz’ün de aralarında olduğu 14 sosyal medya fenomeninin mal varlıklarına el konulmuştu. Bugün ise Selin Ciğerci ve eşi Gökhan Çıra hakkında da soruşturma başlatıldı.

Soruşturmalar kapsamında, fenomenlerin sosyal medya hesapları, banka hesapları ve vergi kayıtları inceleniyor. Fenomenlerin, kazançlarını vergi ödemeden elde ettikleri ve bu kazançları kara para aklama amacıyla kullandıkları iddia ediliyor.

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkındaki iddialar

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkındaki iddialar, fenomenlerin sosyal medya hesaplarında paylaştıkları lüks yaşam tarzına dayanıyor. Ciğerci ve Çıra’nın, lüks otomobiller, villalar ve pahalı giysiler almakta olduğu görülüyor. Fenomenlerin, bu harcamaları için yeterli gelire sahip olmadıkları ve bu nedenle kara para akladıkları iddia ediliyor.

Soruşturmalar ne anlama geliyor?

Sosyal medya fenomenlerine yönelik soruşturmalar, Türkiye’de sosyal medyanın denetiminin artırılması yönündeki çabaların bir parçası olarak görülüyor. Fenomenlerin, sosyal medya hesapları aracılığıyla geniş bir kitleye ulaştıkları ve bu nedenle vergi kaçırma gibi suçları işleme risklerinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Soruşturmaların sonucunda, fenomenlerin suçlu bulunması halinde, ciddi cezalarla karşı karşıya kalacakları belirtiliyor. Fenomenlerin, vergi kaçırma suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği ifade ediliyor.

Lüks yaşam rüyası sona eriyor

Sosyal medya fenomenlerine yönelik soruşturmalar, Türkiye’de sosyal medyanın denetiminin artırılması yönündeki çabaların bir göstergesi olarak görülüyor. Soruşturmaların sonucunda, fenomenlerin suçlu bulunması halinde, sosyal medyadaki lüks yaşam tarzının sona erebileceği belirtiliyor.

Gazeteci Murat Ağırel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığını öğrendim” ifadelerini kullandı.

Ağırel, paylaşımında, “Soruşturma kapsamında, fenomenlerin sosyal medya hesapları, banka hesapları ve vergi kayıtları inceleniyor. Fenomenlerin, kazançlarını vergi ödemeden elde ettikleri ve bu kazançları kara para aklama amacıyla kullandıkları iddia ediliyor” dedi.

Selin Ciğerci’nin Kozmetik Markası ve Güzellik Merkezleri

Selin Ciğerci, Dilan Polat gibi ‘Selin Beauty’ markası altında güzellik merkezleri açan ve kendi markasıyla kozmetik ürünleri satan bir iş kadınıdır. MASAK’ın inceleme başlatmasının ardından şu ifadeyi kullanmıştır: “Eğer kara para aklama olayım varsa beni Taksim Meydanı’na koyun, kendimi orada asarım.”

Sosyal Medya Fenomenleri Soruşturması

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Dilan Polat’ın “Şampiyonlar Ligi” dediği sosyal medya fenomenleri hakkında soruşturma başlatmıştır. Eylül Öztürk Özkan, Feyzanur Başar, İlayda Topal, İlke Elagöz, Kadir Yiğit, Merve Nur Korkut, Muhammed Oğuz Başar, Murat Yiğit, Tolunay Topal, Yasemin Yiğit, Tuğba Demir, Yavuz Selim Korkut ile Özlem Altınok Öz ve eşi Tayyar Taylan Öz’ün mal varlıklarına el konulmuştur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.