Uygur Türklerine tavrı tepki çeken Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara görevden alındı mı?

Uygur Türklerine tavrı tepki çeken Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara görevden alındı mı?
Yayınlama: 04.12.2022
Düzenleme: 04.12.2022 18:45
A+
A-

Uygur Türklerine tavrı tepki çeken Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara görevden alındı mı?

Uygur Türklerine yönelik “Sizi süpüreceğim, sınır dışı edeceğim” sözlerini kullanan Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara’nın görevden alındığı iddia edildi.

Çin’in karantina uygulamalarını bahane göstererek apartmanlarından çıkartmadığı, ve aynı apartmanda çıkan yangın sonrası 40 Uygur Türk’ünün hayatını kaybettiği acı olay gündemdeki yerini koruyor.

Türkiye’deki uygur türkleri bu duruma tepki göstermek için Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.
Eylem yapanlara yönelik Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü Murat Çaykara, “Sizi birazdan buradan süpüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu ifadelere gelen tepkiler sonrası İl Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bugün saat 05.00 sıralarında Sarıyer İlçemizde bulunan Çin Konsolosluğu önünde toplanan bir grup şahıs tarafından, izinsiz gösteri yapmak amacıyla yol kapatılmak istenmiştir. İzinsiz gösteri yapmak amacıyla toplanan grubun yol kapatma girişimi güvenlik güçlerimizce önlenmiştir.

Gruba yapılan ikazlar sırasında kullanılan bazı ifadeler yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiş ve kastı aşmıştır. Kardeşlerimizi incitmek için değil, gösteri yasağını hatırlatmak için ikaz yapılmıştır. Gösteri yasağı hatırlatması ve tedbir her ne kadar vazifemiz ise de kullanılan ifadeler üzüntüye sebebiyet vermiştir. Konu ile ilgili çalışmalar hassasiyetle takip edilmekte” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu şunları söyledi: “Bugün sabah saatlerinde İstanbul’da Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine, bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür. Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur.

Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir. Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerde hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.