2. tur ne zaman? Oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi?

2. tur ne zaman? Oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi? YSK Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu ve çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletti.

2. tur ne zaman? Oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi?
Yayınlama: 15.05.2023
A+
A-

2. tur ne zaman? Birinci turda oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi? YSK Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimiyle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bununla birlikte işte seçimde yaşananlar ve 2. turun tarihi…

2. tur ne zaman? Oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi?

2. tur ne zaman? Oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi?

Seçimde 2. tur ne oluyor? 2. tur ne zaman?

YSK Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Aynı zamanda YSK Başkanı Ahmet Yener Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığını açıkladı: Yener ikinci tur oylama için sürecin nasıl işleyeceğini de açıkladı.

Görevlilerin Çalışmalarına Teşekkür

YSK Başkanı Ahmet Yener, seçim sürecinde zorlu bir çalışma dönemi geçiren kurum personeline teşekkür etti. Bunun ardından il ve ilçe seçim kurulu başkanlarına, seçim personeline ve kamu görevlilerine de teşekkür eden Yener, seçimlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlayan emeklerinden dolayı onlara minnettar olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy oranları belli oldu. Yüzde 50+1 oy oranı sağlanamadığı için seçimin ikinci tura kaldığı açıklandı. İkinci tur seçimleri Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek. İşte ikinci tur seçim takvimi…

14 Mayıs Pazar günü yapılan 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde Türkiye sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre, Recep Tayyip Erdoğan %49,51, Kemal Kılıçdaroğlu %44,88 ve Sinan Oğan %5,47 oy aldı. Bunun ardından seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yapan YSK Başkanı Ahmet Yener, yüzde 50+1 oy oranının sağlanamaması nedeniyle seçimin ikinci tura kaldığını bildirdi. İkinci tur seçimleri Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek.

Peki, 2. tur ne zaman, seçmenler tekrar sandığa gidecek?

Türkiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrası yapılan açıklamalara göre, seçimler ikinci tura kaldı. Bununla birlikte, ikinci tur seçimleri için tarih de açıklandı. Seçim sonuçlarına göre hiçbir aday yüzde 50+1 oy alamadı ve seçim ikinci tura kaldı. Bununla birlikte Türkiye, 28 Mayıs’ta yeniden sandık başına gidiyor. İkinci tur seçimlerinin takvimi de açıklandı.

1. turda oy kullanmayanlar 2. turda oy kullanabilir mi?

Evet, birinci turda oy kullanmayan seçmenler ikinci turda oy kullanabilirler. Her tur ayrı bir seçim olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, her turda seçmenler oy kullanabilir veya kullanmayabilirler. Ancak birinci turda oy kullanmamak, ikinci turda oy kullanma hakkını etkilemez.

Tempo Online Twitter

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.