2022 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? (Askeri Ücret Son Dakika)

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? (Askeri Ücret Son Dakika)
Yayınlama: 13.12.2021
A+
A-

Son Dakika: 2022 Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret Toplantısı Saat Kaçta ve Ne Zaman?

2022 asgari ücret ne kadar, açıklandı mı, 2022 yılında asgari ücret ne kadar oldu? Bu ay ilk zamlı maaşını almayı bekleyen asgari ücretli çalışanların en çok merak ettiği sorular arasında yer aldı. İşe haberin tüm ayrıntıları…

Merakla beklenen asgari ücret net olarak kaç TL olacak? Asgari ücret açıklandı mı, ne kadar belli oldu mu, toplantısı ne zaman? işte ayrıntılar… Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün son toplantısını yapacaktı ancak görüşmeler ileri bir tarihe ertelendi. İşçi, işveren ve hükümet yetkililerinin yapacağı görüşmelerin bu hafta tamamlaması beklenmekte. Görüşme öncesi açıklama yapan Türk-İş kırmızı çizgisinin 4 bin lira olduğunu belirtti. İşveren ise günün ekonomik koşullarının göz ardı edilmemesini istedi. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? işte haberimizin devamı…

2022 Asgari Ücret Ne Kadar? Son Dakika Toplantısı Saat Kaçta, Ne Zaman?

2022 Asgari Ücret Ne Kadar? Son Dakika Toplantısı Saat Kaçta, Ne Zaman?

Günlerdir milyonlarca çalışanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacağı son toplantıya döndü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu son toplantısını 9 Aralık’ta yaptı.

İşverenin ev sahipliğinde yapılan toplantıda uzlaşı çıkmadı. Peki, Asgari ücret açıklandı mı? Aynı zamanda bir çalışanın bir aylık geçim maliyetini hesaplayan komisyon üyeleri anlaşmanın çıkmadığını açıkladı.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de Meclis Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerinde 2022’de geçerli olacak asgari ücreti 13 Aralık’ta açıklayacaklarını duyurdu. Ancak, 13 Aralık tarihinde olacak diye açıklanan toplantı önümüzdeki günlerdeki bir tarihe ertelendi.

Peki, 2022 asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücrette olacak yüzde 30 artış, 2022 yılında brüt asgari ücret rakamının 4.650 TL’ye yükseleceği anlamını taşıyor. Bu da demek oluyor ki çalışan kesimin cebine girecek olan asgari ücretin net rakamı 3.673 lira ortalaması olacak. Aynı zamanda da asgari ücret işveren cephesine de 5.463 lira olarak yansıyacaktır.

Taraflar bu hafta içinde bir araya gelerek süreci tamamlayacak.

İşçinin Kırmızı Çizgisi 4 Bin TL

Diğer bir yandan ise son asgari ücret toplantısı öncesi Türk-İş, kırmızı çizgilerinin 4 bin lira olduğunu belirtti. Emek cephesi bu rakamın altında bir artışı kabul etmeyeceğini duyurdu.

İşveren Yüzde 21 Artış Tavsiye Etti!

Bu yıl üçlü mutabakatla asgari ücreti belirlemek istediklerini ifade eden TİSK Yönetim ise; yapılan toplantı ve görüşmelerde en az yüzde 21 artış önerdiklerini ifade etti. Bunun da 3 bin 500 lirayı geçtiğini belirten TİSK, Covid 19 pandemi salgın koşullarının hâlâ sürdüğünü bu yüzden işverenin ekonomik koşullarının göz ardı edilmemesini istedi.

Tempo Online Son Dakika Haberleri Pinterest‘te!