25 Metreküp Doğalgaz Kaç TL?

Doğalgaz faturalarının yüksekliği pek çok vatandaşı endişelendiriyor. 25 metreküp doğalgaz kaç TL? sorusu ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesinin ardından sıklıkla merak edilmeye başlandı. Son zamanlarda yaşanan doğalgaz zammıyla birlikte fiyatlar daha da arttı. Peki, 25 metreküp doğalgaz ne kadar? İşte detaylar…

25 Metreküp Doğalgaz Kaç TL?
Yayınlama: 21.04.2023
A+
A-

25 metreküp doğalgaz bu ay bedava… Peki, 25 metreküp doğalgaz kaç TL? Karadeniz gazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nde devreye alındı. Projede karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personel çalışıyor ve ilk etapta günde 10 milyon metreküp doğalgaz çıkarılacak.

“Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni”nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğalgazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz.” dedi ve “Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğalgazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir.” açıklamasında bulundu. Böylelikle bir ay boyunca Türkiye’deki tüm konutların doğalgaz tüketiminden ücret alınmayacak.

25 Metreküp Doğalgaz Kaç TL?

25 Metreküp Doğalgaz Kaç TL?

25 Metreküp Doğalgaz Kaç TL?

Her evde aylık 25 metreküp doğalgaz giderinin devlet tarafından karşılanması planlanıyor. Karadeniz gazının kullanılmaya başlanmasıyla evlerdeki doğalgaz tüketimi de daha ucuz hale gelecek. Ayrıca mutfakta kullanılan tüketim miktarı da ücretsiz olarak kullanılabilecek ve bunun yaklaşık 25 metreküp doğalgaza denk geleceği tahmin ediliyor.

31 Mart tarihine kadar konut tüketicileri için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 4.080 TL olarak belirlenmişti. Bu da 1 metreküp doğalgazın fiyatının 4,08 TL olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, 25 metreküp indirimle, faturalarda yaklaşık 102 TL indirim sağlanacağı hesaplanıyor. Ancak, bu fiyatların kesin olmadığını belirtmek gerekir.

Erdoğan’ın konuşmasında notlar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filyos’ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda tarihi bir adım olan Karadeniz gazının devreye alınmasını kutladı. Erdoğan, “Bugün Filyos’ta ülkemizin iki bayramını bir arada kutlamak üzere bir aradayız. İkinci bayramımız Karadeniz gazının devreye alınmasıdır.” dedi.

“KARADENİZ’DEKİ GAZ REZERVİMİZ 710 MİLYAR METREKÜPE ULAŞTI”

Bu proje, Ağustos 2020’de Filyos’un 175 kilometre açığındaki Sakarya Gaz Sahası’nda Fatih sondaj gemisinin vurduğu sondajla başladı.

TUNA-1 kuyusundaki ön veriler, sahada 320 milyar metreküplük rezerv olduğunu gösterdi. Ardından yapılan ilave sondajlarla bu rakam 405 milyar metreküpe yükseldi. Kanuni sondaj gemisi de çalışmalara dahil olduktan sonra rezerv miktarı 540 milyar metreküpe yükseldi. Yavuz gemisi de sondaj filosuna katıldıktan sonra, uluslararası bir değerlendirme şirketine yaptırdığımız üç boyutlu modellemeyle Sakarya sahamızdaki gaz miktarı 652 milyar metreküp olarak belirlendi.

Ayrıca, diğer bir sahada olan ÇAYCUMA-1 kuyusunda da 58 milyar metreküp rezerv keşfedildi. Böylece Karadeniz’deki gaz rezervimiz 710 milyar metreküpe ulaştı. Sadece keşif ile yetinmeyip, Ocak 2021’de kara tesisinin inşasına başladık. Aynı yılın temmuz ayında sahadan kuyuya ilk doğal gaz akışının tesislerini tamamladık. Yaklaşık bir yıl önce Karadeniz’in altında keşfettiğimiz gazı karaya taşıyacak boru hattının ilk kaynağını yaptık. Geçtiğimiz yılın haziranında önce sığ denizde, sonra derin denizde boru serimi aşamasına geçtik. Yılbaşından itibaren derin deniz kordon hattının etütlerine, marttan itibaren sistemin testlerine başladık.

DOĞALGAZ İHTİYACININ YÜZDE 30’U KARŞILANACAK

Dünyanın diğer yerlerinde 6-7 yıl süren keşfedilen gazı kullanılabilir hale getirme süresini biz bu tempoyla 3 yılın altına indirdik. Keşiften sadece 32 ay sonra bugün Karadeniz gazımızın devreye alınma töreni ile bu uzun ve meşakkatli yolculuğun en mutlu anına geldik.

Bu başarının gururu milletimizin tamamına aittir. Sakarya Sahası’ndan ilk etapta günde 10 milyon metreküp, açacağımız yeni kuyularla birlikte ilerleyen süreçte günde 40 milyon metre küp gaz çıkartacağız. Tam kapasiteye çıktığımızda ülkemizin ihtiyacının yüzde 30’unu buradan karşılayabileceğiz.

1 YIL BOYUNCA MUTFAK VE SU İÇİN KULLANILAN DOĞALGAZ ÜCRETSİZ

Şimdi sizlerle ülkemizin her bir hanesindeki doğalgaz faturasını düşürecek 2 müjdeyi paylaşmak istiyorum. Birinci müjdemizi açıklıyorum: Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğalgazı bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğalgazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir.

Bu aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğalgaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor. Özellikle emeklisinden öğrencisine tüm dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesine ücretsiz doğalgaz kullanımının önemli bir katkı yapacağına inanıyorum. İnşallah seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı, çok daha olumlu bir şekilde tecelli edecektir.

KONUTLARDA DOĞALGAZ 1 AY ÜCRETSİZ

Şimdi de Karadeniz gazının sevincini, mutluluğunu, coşkusunu 85 milyon doya doya yaşayabilelim diye ikinci müjdemizi açıklıyorum. Bir ay boyunca Türkiye’nin tamamındaki konutların doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız. Yani mutfağın ve sıcak suyun yanı sıra ısınma dahil doğalgaz tüketiminin tamamını bir ay süreyle ücretsiz yapıyoruz. Bu müjdemizin de milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.