Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Oldu? Son Dakika Asgari Ücret 4 Toplantısı

Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Oldu? Son Dakika Asgari Ücret 4 Toplantısı
Yayınlama: 10.12.2021
A+
A-

Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Oldu? son dakika asgari ücret 4 toplantısı gerçekleşti. 3. asgari ücret toplantısı ardından vatandaşlar asgari ücret 2022 ne kadar oldu sorusuna yanıt arıyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder; Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) asgari ücretin 3 bin 100 TL, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ise 3 bin 900 TL olmasını talep ettiğini öne sürdü. asgari ücret ile ilgili taraflardan yapılan açıklamada Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in iddiası sert bir dille yalanlandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün TİSK Merkezi’nde üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Oldu?

Yoğun ve son derece hararetli geçen asgari ücret 2022 toplantısının hemen sonrasında; asgari ücret 2022 ne kadar aramaları yükselmeye başlandı. Sonrasında ise basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder; “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Aynı zamanda bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. Ayrıca TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor” ifadelerini kullandı. Peki, son bir haftadır başta çalışanlar olmak üzere, tüm Türkiye’nin gündeminde ilk sırada yer alan asgari ücret 2022 ne kadar oldu? İşte ayrıntılar…

Taraflar Yalanladı

Çalışma Genel Müdürü Önder’in bu yöndeki açıklamasının ardından; Türk-İş ve TİSK rakam belirttikleri yönündeki ifadeleri yalanladı. Türk-İş ise yaptığı açıklamada henüz net bir rakam açıklamadıklarını söyledi.

TİSK’ten yapılan açıklama şöyle:

TİSK Asgari Ücret Açıklaması

TİSK Asgari Ücret Açıklaması

Asgari Ücret Nasıl ve Kim Tarafından Belirlenmekte?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere; 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Aynı zamanda Asgari Ücret Tespit Komisyonu; asgari ücret 2022 ne kadar oldu sorusu ile merak edilen yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon; işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Aynı zamanda Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp; oy çokluğuyla karar veriyor.

Tempo Online son dakika haberleri şimdi de Pinterest‘te!