Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Ayak tırnak batması neden olur, evde tedavisi nasıl yapılır? haberimizde, ayak tırnak batması ve tedavisini detaylıca anlattık.

ABONE OL
25 Eylül 2021 00:47
Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayak tırnak batması neden olur, evde tedavisi nasıl yapılır?

Ayak tırnak batması neden olur, evde tedavisi nasıl yapılır? haberimizde, ayak tırnak batması ve tedavisini detaylıca anlattık. Ayak tırnak batması, tırnaklarınızın kenarları veya köşeleri tırnağın yanındaki deriye doğru büyüdüğünde oluşur. Ayak başparmağınızın büyük ihtimalle batık bir ayak tırnağı alması muhtemeldir.

Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Batık ayak tırnaklarını evde tedavi edebilirsiniz. Ancak tıbbi tedavi gerektirebilecek komplikasyonlara neden olabilirler. Diyabetiniz veya zayıf kan dolaşımına neden olan diğer durumlarınız varsa, komplikasyon riskiniz daha yüksektir.

Ayakta tırnak batması neden olur evde tedavisi

Ayakta tırnak batması neden olur?

Batık ayak tırnakları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Göre Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) , ayak tırnaklarına batık gençler gibi terli ayaklar, insanlarda daha sık görülebilir. Ayak tırnakları yaşla birlikte kalınlaştığı için yaşlı insanlar da daha yüksek risk altında olabilir.

Ayak tırnak batması için neden olan etkenler:
Ayak tırnaklarını yanlış kesmek (Tırnağın kenarlarına açı vermek tırnağın deriye doğru uzamasını teşvik edebileceğinden düz bir şekilde kesin.)

 • düzensiz, kavisli ayak tırnaklar.
 • çok sıkı çoraplar ve çoraplar veya ayaklarınız için çok sıkı, dar veya düz olan ayakkabılar gibi ayak başparmağına çok fazla baskı uygulayan ayakkabılar.
 • ayak parmağınızı çarpmak, ayağınıza ağır bir şey düşürmek veya tekrar tekrar topa vurmak dahil ayak tırnağı yaralanması.
 • kötü duruş.
 • ayaklarınızı temiz veya kuru tutmamak gibi uygun olmayan ayak hijyeni genetik eğilim.

Atletik aktiviteler sırasında ayaklarınızı yoğun bir şekilde kullanmak, özellikle tırnak batmasına eğilimli olmanıza neden olabilir. Bir nesneyi tekrar tekrar tekmelediğiniz veya uzun süre ayaklarınıza baskı uyguladığınız faaliyetler, ayak tırnağınıza zarar verebilir ve tırnak batması riskinizi artırabilir. Bu faaliyetler şunları içerir:

 • bale
 • futbol
 • kickboks

Ayak tırnak batması belirtileri nelerdir?

Batık ayak tırnakları ağrılı olabilir ve genellikle aşamalı olarak kötüleşir.

Erken evre belirtileri şunları içerir:

 • tırnağın yanındaki cilt hassas, şişmiş veya sertleşiyor
 • ayak parmağına basınç uygulandığında ağrı
 • parmak çevresinde sıvı birikmesi

Ayak parmağınız enfekte olursa, belirtiler şunları içerebilir:

kırmızı, şişmiş cilt

 • ağrı
 • kanama
 • sızan irin
 • ayak parmağı etrafındaki derinin aşırı büyümesi
 • Belirtilerin kötüleşmesini önlemek için batık ayak tırnağınızı mümkün olan en kısa sürede tedavi edin.

Ayak tırnak batması nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz büyük olasılıkla ayak parmağınızı fizik muayene ile teşhis edebilecektir. Ayak parmağınız enfekte görünüyorsa , tırnağın deride ne kadar derine indiğini göstermek için bir röntgen çekmeniz gerekebilir . Bir röntgen, batık tırnağınızın yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ortaya çıkarabilir.

Birinci basamak doktoru veya gastroenterolog bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Healthline FindCare aracıyla bölgenizdeki doktorlara göz atabilirsiniz .

Tırnak batması için tedavi seçenekleri nelerdir?

Enfekte olmayan batık ayak tırnakları normalde evde tedavi edilebilir. Ancak ayak tırnağınız deriyi deldiyse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa tıbbi tedavi alın. Enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

 • sıcaklık
 • irin
 • kızarıklık ve şişlik
 • evde tedavi

Batık tırnağınızı evde tedavi etmek için şunları deneyin:

 • Ayaklarınızı günde üç ila dört kez yaklaşık 15 ila 20 dakika ılık suda bekletmek (Diğer zamanlarda ayakkabılarınız ve ayaklarınız kuru tutulmalıdır.)
 • zeytinyağına batırılmış bir pamuk topuyla cildi ayak tırnağının kenarından uzaklaştırmak
 • asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanmak (Tylenol ), ağrı için polimiksin ve neomisin gibi topikal bir antibiyotik uygulamak (her ikisi de Neosporin ) veya bir steroid krem, enfeksiyonu önlemek için birkaç günden birkaç haftaya kadar evde tedavileri deneyin.
 • Ağrı kötüleşirse veya çivi nedeniyle yürümekte veya diğer aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsanız, doktorunuza görünün.

Ayak tırnağı evde yapılan tedavilere yanıt vermiyorsa veya enfeksiyon oluşursa ameliyat olmanız gerekebilir. Enfeksiyon durumunda, tüm evde tedavileri durdurun ve doktorunuza görünün.

Batık ayak tırnağında cerrahi tedavi

Tırnak batması için farklı cerrahi tedaviler vardır. Kısmi tırnağın çıkarılması, yalnızca cildinize batmakta olan tırnağın çıkarılmasını içerir. Doktorunuz ayak parmağınızı uyuşturur ve ardından ayak tırnağını daraltır. NHS’ye göre, kısmi tırnak çıkarma, gelecekte batık ayak tırnaklarını önlemek için yüzde 98 etkilidir.

Kısmi tırnak çıkarma sırasında, kenarları tamamen düz olacak şekilde tırnağın kenarları kesilir. Batık tırnağın tekrar oluşmasını önlemek için tırnağın kalan kısmının altına bir parça pamuk yerleştirilir. Doktorunuz ayrıca tırnağınızın uzamasını engelleyen fenol adı verilen bir bileşikle ayak parmağınızı tedavi edebilir.

Batık tırnağınız kalınlaşmadan kaynaklanıyorsa total tırnağın çıkarılması kullanılabilir .Doktorunuz size lokal bir ağrı enjeksiyonu yapacak ve ardından matriksektomi adı verilen bir prosedürle tüm tırnağı çıkaracaktır.

Ameliyattan sonra

Ameliyattan sonra doktorunuz sizi ayak parmağınız bandajlı olarak eve gönderecektir. Muhtemelen önümüzdeki bir ila iki gün boyunca ayağınızı yukarıda tutmanız ve ayak parmağınızın düzgün şekilde iyileşmesini sağlamak için özel ayakkabılar giymeniz gerekecektir.

Mümkün olduğunca hareketten kaçının. Bandajınız genellikle ameliyattan iki gün sonra çıkarılır. Doktorunuz burnu açık ayakkabı giymenizi ve ayak parmağınız iyileşene kadar günlük tuzlu su banyosu yapmanızı önerecektir. Ayrıca enfeksiyonu önlemek için ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilecektir.

Kısmi bir tırnak çıkarma ameliyatından sonra ayak tırnağınız muhtemelen birkaç ay sonra uzar. Tırnağın tamamı tabana (cildinizin altındaki tırnak matrisi) kadar çıkarılırsa, bir ayak tırnağının yeniden büyümesi bir yıldan fazla sürebilir.

Batık ayak tırnaklarının komplikasyonları

Tedavi edilmediği takdirde, batık bir ayak tırnağı enfeksiyonu , ayak parmağınızdaki kemikte enfeksiyona neden olabilir. Bir ayak tırnağı enfeksiyonu ayrıca ayak ülserlerine veya açık yaralara ve enfekte bölgeye kan akışı kaybına neden olabilir. Enfeksiyon bölgesinde doku çürümesi ve doku ölümü mümkündür.

Diyabetiniz varsa ayak enfeksiyonu daha ciddi olabilir . Küçük bir kesik, sıyrık veya batık ayak tırnağı bile kan akışının olmaması ve sinir hassasiyeti nedeniyle hızla enfekte olabilir. Şeker hastalığınız varsa ve batık bir ayak tırnağı enfeksiyonundan endişe ediyorsanız hemen doktorunuza görünün.

Batık ayak tırnaklarına genetik yatkınlığınız varsa, aynı anda birden fazla ayak parmağında tekrar ortaya çıkabilir veya görünebilir. Yaşam kaliteniz, birden fazla tedavi veya ameliyat gerektiren ağrı, enfeksiyon ve diğer ağrılı ayak sorunlarından etkilenebilir. Bu durumda doktorunuz kronik ağrıya neden olan ayak tırnaklarını çıkarmak için kısmi veya tam matriksektomi önerebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP