Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi
Yayınlama: 24.05.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:25
A+
A-

Ayak tırnak batması neden olur, evde tedavisi nasıl yapılır?

Ayak tırnak batması neden olur, evde tedavisi nasıl yapılır? haberimizde, ayak tırnak batması ve tedavisini detaylıca anlattık. Bununla birlikte ayak tırnak batması, tırnaklarınızın kenarları veya köşeleri tırnağın yanındaki deriye doğru büyüdüğünde oluşur. Ayak başparmağınızın büyük ihtimalle batık bir ayak tırnağı alması muhtemeldir. Peki, ayak tırnak batması neden olur? işte haberin devamı…

Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Neden Olur? Evde Tedavisi

Batık ayak tırnaklarını evde tedavi edebilirsiniz. Ancak tıbbi tedavi gerektirebilecek komplikasyonlara neden olabilirler. Diyabetiniz veya zayıf kan dolaşımına neden olan diğer durumlarınız varsa, komplikasyon riskiniz daha yüksektir.

Ayakta tırnak batması neden olur evde tedavisi

Ayakta tırnak batması neden olur?

Batık ayak tırnakları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Göre Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) , ayak tırnaklarına batık gençler gibi terli ayaklar, insanlarda daha sık görülebilir. Ayrıca ayak tırnakları yaşla birlikte kalınlaştığı için yaşlı insanlar da daha yüksek risk altında olabilir.

Ayak tırnak batması için neden olan etkenler:
Ayak tırnaklarını yanlış kesmek (Tırnağın kenarlarına açı vermek tırnağın deriye doğru uzamasını teşvik edebileceğinden düz bir şekilde kesin.)

 • düzensiz, kavisli ayak tırnaklar.
 • çok sıkı çoraplar ve çoraplar veya ayaklarınız için çok sıkı, dar veya düz olan ayakkabılar gibi ayak başparmağına çok fazla baskı uygulayan ayakkabılar.
 • ayak parmağınızı çarpmak, ayağınıza ağır bir şey düşürmek veya tekrar tekrar topa vurmak dahil ayak tırnağı yaralanması.
 • kötü duruş.
 • ayaklarınızı temiz veya kuru tutmamak gibi uygun olmayan ayak hijyeni genetik eğilim.

Atletik aktiviteler sırasında ayaklarınızı yoğun bir şekilde kullanmak, özellikle tırnak batmasına eğilimli olmanıza neden olur. Bir nesneyi tekrar tekrar tekmelediğiniz veya uzun süre ayaklarınıza baskı uyguladığınız faaliyetler, ayak tırnağınıza zarar verir ve tırnak batması riskinizi artırır. Bu faaliyetler şunları içerir:

 • bale
 • futbol
 • kickboks

Ayak tırnak batması belirtileri nelerdir?

Batık ayak tırnakları ağrılı olur ve genellikle aşamalı olarak kötüleşir.

Erken evre belirtileri şunları içerir:

 • tırnağın yanındaki cilt hassas, şişmiş veya sertleşiyor
 • ayak parmağına basınç uygulandığında ağrı
 • parmak çevresinde sıvı birikmesi

Ayak parmağınız enfekte olursa, belirtiler şunları içerir:

kırmızı, şişmiş cilt

 • ağrı
 • kanama
 • sızan irin
 • ayak parmağı etrafındaki derinin aşırı büyümesi
 • Belirtilerin kötüleşmesini önlemek için batık ayak tırnağınızı mümkün olan en kısa sürede tedavi edin.

Ayak tırnak batması nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz büyük olasılıkla ayak parmağınızı fizik muayene ile teşhis edebilecektir. Ayak parmağınız enfekte görünüyorsa, tırnağınızın deride ne kadar derine indiğini göstermek için bir röntgen çektirmeniz gerekir. Bir röntgen, batık tırnağınızın yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ortaya çıkarır.

Birinci basamak doktoru veya gastroenterolog bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Healthline FindCare aracıyla bölgenizdeki doktorlara göz atabilirsiniz .

Sık görülen ayak tırnak batması için tedavi seçenekleri nelerdir?

Normalde enfekte olmayan batık ayak tırnaklarının tedavisi evde de gerçekleşir. Ancak ayak tırnağınız deriyi deldiyse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa tıbbi tedavi alın. Aynı zamanda ayak tırnak batması enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

 • sıcaklık
 • irin
 • kızarıklık ve şişlik
 • evde tedavi

Batık tırnağınızı evde tedavi etmek için şunları deneyin:

 • Ayaklarınızı günde üç ila dört kez yaklaşık 15 ila 20 dakika ılık suda bekletmek (Diğer zamanlarda ayakkabılarınız ve ayaklarınız kuru tutulmalıdır.)
 • Zeytinyağına değdireceğiniz bir pamuk topuyla cildi ayak tırnağının kenarından uzaklaştırın.
 • Asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanmak (Tylenol ), ağrı için polimiksin ve neomisin gibi topikal bir antibiyotik uygulamak (her ikisi de Neosporin ) veya bir steroid krem, enfeksiyonu önlemek için birkaç günden birkaç haftaya kadar evde tedavileri deneyin.
 • Ağrı kötüleşirse veya çivi nedeniyle yürümekte veya diğer aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsanız, doktorunuza görünün.

Ayak tırnağı evde yapılan tedavilere yanıt vermiyorsa veya enfeksiyon oluşursa ameliyat olmanız gerekiyor demektir. Ayrıca ayak tırnak batması sonrasında enfeksiyon durumunda, tüm evde tedavileri durdurun ve doktorunuza görünün.

Batık ayak tırnağında cerrahi tedavi

Tırnak batması için farklı cerrahi tedaviler vardır. Kısmi tırnağın çıkarılması, yalnızca cildinize batmakta olan tırnağın çıkarılmasını içerir. Doktorunuz ayak parmağınızı uyuşturur ve ardından ayak tırnağını daraltır. NHS’ye göre, kısmi tırnak çıkarma, gelecekte batık ayak tırnaklarını önlemek için yüzde 98 etkilidir.

Kısmi tırnak çıkarma sırasında, kenarları tamamen düz olacak şekilde tırnağın kenarları kesilmelidir. Ayrıca batık tırnağın tekrar oluşmasını önlemek için tırnağın kalan kısmının altına bir parça pamuk yerleştirilmelidir. Doktorunuz ayrıca tırnağınızın uzamasını engelleyen fenol adı verilen bir bileşikle ayak parmağınızı tedavi edecektir.

Batık tırnağınız kalınlaşmadan kaynaklanıyorsa total tırnağın çıkarılması kullanılabilir .Doktorunuz size lokal bir ağrı enjeksiyonu yapacak ve ardından matriksektomi adı verilen bir prosedürle tüm tırnağı çıkaracaktır.

Ayak tırnak batması ameliyatı ve sonrası

Ameliyattan sonra doktorunuz sizi ayak parmağınız bandajlı olarak eve gönderecektir. Muhtemelen önümüzdeki bir ila iki gün boyunca ayağınızı yukarıda tutmanız ve ayak parmağınızın düzgün şekilde iyileşmesini sağlamak için özel ayakkabılar giymeniz gerekecektir.

Mümkün olduğunca hareketten kaçının. Bandajınız genellikle ameliyattan iki gün sonra çıkar. Doktorunuz burnu açık ayakkabı giymenizi ve ayak parmağınız iyileşene kadar günlük tuzlu su banyosu yapmanızı önerecektir. Ayrıca enfeksiyonu önlemek için ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilecektir.

Kısmi bir tırnak çıkarma ameliyatından sonra ayak tırnağınız muhtemelen birkaç ay sonra uzar. Tırnağın tamamı tabana (cildinizin altındaki tırnak matrisi) kadar çıkarılırsa, bir ayak tırnağının yeniden büyümesi bir yıldan fazla sürer.

Batık ayak tırnaklarının komplikasyonları

Tedavi olmadığı takdirde, batık bir ayak tırnağı enfeksiyonu, ayak parmağınızdaki kemikte enfeksiyona neden olur. Bir ayak tırnağı enfeksiyonu ayrıca ayak ülserlerine veya açık yaralara ve enfekte bölgeye kan akışı kaybına neden olur. Enfeksiyon bölgesinde doku çürümesi ve doku ölümü mümkündür.

Diyabetiniz varsa ayak enfeksiyonu daha ciddi olur. Küçük bir kesik, sıyrık veya batık ayak tırnağı bile kan akışının olmaması ve sinir hassasiyeti nedeniyle hızla enfekte olur. Şeker hastalığınız varsa ve batık bir ayak tırnağı enfeksiyonundan endişe ediyorsanız hemen doktorunuza görünün.

Batık ayak tırnağı hastalığına genetik yatkınlığınız varsa, aynı anda birden fazla ayak parmağınızda tekrar görebilirsiniz. Ayrıca, birden fazla tedavi veya ameliyat gerektiren sorunlarda yaşam kaliteniz de olumsuz yönde etkilenir. Ayrıca ayak tırnak batması gibi durumlarda doktorunuz kronik ağrıya neden olan ayak tırnaklarını çıkarmak için kısmi veya tam matriksektomi önerecektir.

Ayak tırnak batması haberi dışında Tempo Online son dakika sağlık haberleri artık Twitter‘da!