Ayşenur Arslan Özgürlüğe Kavuştu! Ne Dedi?

Ayşenur Arslan Özgürlüğe Kavuştu! Ne Dedi?
Yayınlama: 03.10.2023
Düzenleme: 03.10.2023 22:34
A+
A-

Ayşenur Arslan Özgürlüğe Kavuştu! Ne Dedi?

İçişleri Bakanlığı binası önünde PKK tarafından düzenlenen saldırıya verdiği cevaplar nedeniyle gazeteci Ayşenur Arslan hakkında “terör örgütü propagandası yapma” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlarından soruşturma açıldı. Ayşenur Arslan, ifadesi alındıktan sonra adliyede serbest bırakıldı.

2 Ekim 2023 tarihinde Halk TV’de yayınlanan bir programda İçişleri Bakanlığı binası önünde gerçekleşen bölücü terör örgütü PKK saldırısına verdiği yanıtlar sebebiyle gazeteci Ayşenur Arslan hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor.

Arslan, “terör örgütü propagandası yapma” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlamalarıyla karşı karşıya.

AYŞENUR ARSLAN SERBEST BIRAKILDI

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ayşenur Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Sarıyer’deki konutunda gözaltına alındı. Ayşenur Arslan, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Ayşenur Arslan, savcılık ifadesinde şu ifadeleri kullandı:

– 2012 yılından bu yana Halk TV kanalında “Medya Mahallesi” adlı programın moderatörlüğünü üstleniyorum. Sözlerimin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

– Cümlelerim, şu anki durumda maksadını aşmış olsa da, asıl kastettiğim ve vurgulamak istediğim nokta şuydu: Yeni göreve başlayan İçişleri Bakanı’nın koordinasyonunda son zamanlarda ardı ardına gerçekleştirilen ve suç örgütlerine büyük darbeler vuran operasyonlar sonrasında, kendisine yöneltilen bir mesaj olabilir düşüncesini benimsemeye başladım. Çünkü son zamanlarda uyuşturucu tacirlerine ve çıkar amaçlı suç örgütlerine yönelik birçok operasyon gerçekleşti.

– Eylemin şeklini düşünerek, belki de bazı suç odakları, emniyet teşkilatına ve İçişleri Bakanlığı’na yönelik bir mesaj vermek amacıyla benzetmeler yapmıştır diye düşündüm.

– Ne programda ne de ifademde terörü övücü ya da meşru gösterici ifadeler kullanmam mümkün değildir.

– Olayı, programda olduğum gibi burada da lanetliyorum.

– Güvenlik bürokrasisinin son dönemde başarılı şekilde uyguladığı politikaya dair, bazı güçlerin terör örgütü gibi davranarak mesaj iletmek isteyip istemediği ihtimalini sorgulamak istedim.

– Tekrar belirtmeliyim ki, sıkça terör örgütü olarak nitelendirdiğim PKK dahil hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmam mümkün değildir. Sözlerim yanlış anlaşılmıştır.

Adliye çıkışında Ayşenur Arslan, gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

“GÖZALTI PROSEDÜRÜ UYGULANMADI”

Gözaltına alınmadığını ifade eden Ayşenur Arslan, şu şekilde konuştu:

“Bu bir gözaltı değil. Gözaltı prosedürü uygulanmadı. Neredeyse bir terörle mücadele ekibi bana savcılığa kadar eşlik etti diye özetlesem yeridir. Böyle bir şey oldu. Sayın savcı sosyal medyada iyice köpürmüş olan meselenin deyim yerindeyse köpüğünü alarak bana sorular yöneltti.

O sorular karşısında ben gerçekten ne anlattığımı, neyi kastettiğimi, terörü övmek bir yana dursun, bu konudaki kaygıları bir vesileyle paylaştığımı anlattım. Ve neticede serbest kaldım.

Bunun sonucu takipsizlik ya da bir davaya dönüşmesi mi bilmiyorum. Onu zaman gösterecek. Ama netice itibariyle buradayım, karşınızdayım.”

Canlı yayından alınıp, gözaltına, savcılığa, mahkemeye, oradan Silivri’ye götürülen Merdan Yanardağ varken, hakkında herhangi bir yasal hakkı kullanması engellenen Barış Pehlivan varken, zaten Gezi hükümlüleri varken, benim bu olayı gereğinden fazla ciddiye alıp da mesele edecek, büyük büyük sözcükler söyleyecek durumum yok.

“BİR PARÇA KONUŞMA ORUCU İÇİNDE OLACAĞIM”

Pek çok kişinin başına gerçekten çok daha ciddi şeyler geliyor. Ben açıkçası kendi adıma bunu bir mesel olarak görmekten utanırım. Ama eğer medya tarihine bir vesileyle katkısı olacaksa da bundan mutluluk duyarım.

Yorucu bir süreç. Tam da sağlığımın bozuk olduğu bir döneme denk geldi bu. O nedenle bir parça konuşma orucu içinde olacağım. Bu ne kadar sürecek, hatta bitecek mi henüz bilmiyorum. Sizleri meslektaşlarım aracılığıyla elbette bilgilendiririm. Başta karşımda görmediğiniz kadar çok sayıda genç meslektaşım olmak üzere herkese ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

“BENİ TANIYANLAR TERÖRE DESTEK OLMAYACAĞIMI BİLİR”

Adliyeye gelişinden önce yaptığı açıklamada en çok yanlış anlaşılmaktan dolayı üzgün olduğunu belirten Ayşenur Arslan, teröre karşı olduğunu ve meslek hayatı boyunca terörün karşısında durduğunu söyledi.

Adının terörle ve teröristle anılmasının büyük bir haksızlık olduğunu ifade eden Ayşenur Arslan, anlatmak istediği şeyin terör eylemi ile ilgili gündemde olan soru işaretlerini tekrarlamaktan ibaret olduğunu belirtti. Ayşenur Arslan, “Beni tanıyan herkes, bugüne dek birlikte çalıştığım yüzlerce gazeteci, meslek hayatım boyunca terörün karşısında adım geri atmamış olduğumu bilir. Beni tanıyanlar benim teröre ve teröristlere destek olmayacağımı bilir” dedi.

“GAZETECİ, ÖNCE HALKA VE GERÇEĞE KARŞI SORUMLUDUR”

TGC Yönetim Kurulu, Ayşenur Arslan’ın Halk TV’deki programının yayından kaldırılması ve hakkında soruşturma açılması hakkında bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Gazeteci mesleği gereği her olayı sorgulamakla yükümlüdür. Gazeteci, önce halka ve gerçeğe karşı sorumludur. Bu sorumluluk, kamu otoriteleri ve işverenine olan sorumluluklarından önce gelir. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre gazeteci, kamuoyunun doğru bilgilendirilme hakkından sorumludur. Gazeteci, ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığını bilmeli. Ancak, ifade özgürlüğünün sadece olumlu karşılanan, zararsız haberler ya da düşünceleri değil. Aynı zamanda ‘devleti şoke eden, inciten, rahatsızlık veren’ düşünceleri de kapsadığının bilincinde olmalıdır.

“AYŞENUR ARSLAN’IN ÖZGÜR BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Bildirgenin ışığında Ayşenur Arslan’ın terör olayıyla ilgili sorgulaması ve ifade ettiği düşünceleri nedeniyle gözaltına alınması kabul edilemez. Halk TV yönetimi tarafından programının kaldırılması basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne doğrudan müdahaledir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü temel insan haklarındandır. Bu hakların demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır. Üyemiz Ayşenur Arslan’ın özgür bırakılmasını talep ediyoruz.”

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TANIMAZ TAVIR”

Basın Konseyi, yaptığı yazılı açıklama ile bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Arslan’ın konuşmasındaki bazı ifadelerin “cımbızlanarak” hedef alındığını savunan konsey, “Ayşenur Arslan’a yapılan özgür basına gözdağıdır. Ayrıca RTÜK Başkanı’nın durumdan vazife çıkartarak Halk TV hakkında inceleme başlatıldığını, Ayşenur Arslan’a yönelik hakarete varan ifadelerle açıklaması ve ceza yağdırma çabasına girmesiyle de RTÜK’ün ifade ve basın özgürlüğünü tanımaz tavrını sürdüreceğine ne yazık ki bir kez daha tanık oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ayşenur Arslan Ne Dedi?

Halk TV’de yayınlanan “Medya Mahallesi” programında Ayşenur Arslan, Emniyet Genel Müdürlüğü önünde 1 Ekim’de bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik bazı sözler söylemişti. Açıklamaları şu şekildedir:

“Bana şunu söyleyecekler biliyorum, peşin peşin konuşacağız. ‘İşte bak terörü aklamaya kalkışıyor…’ Hayır, asla, tam da tersine terörle mücadele etmek için terörün kaynağını, kuklalarını, piyonlarını, finansmanını, projelerini, her şeyini bilmek zorunda değil miyiz?

*Ben güvenlik uzmanı değilim. Ancak, gazetecilik tecrübeme dayanarak şöyle düşünüyorum; Dünyada sadece Türkiye’de değil, dünyada da böyledir. Belki o kendisini patlattı denilen terörist, üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki, gelip hiçbir şey yapamadan… Efendim bir PKK’lı teröristin öcünü alıyorlarmış. Yahu hiçbir şey yapamadan ölünemez. Bana sorarsanız her şey aykırı. Durup dururken kendisini patlatmış…

*Bu benim dediğim gibi hem çok film izlerim hem de netice itibariyle Türkiye’de yaşıyorum. Aklıma takılan şeylerden birisi, iddia da edemem elbette. Bir fantezi olarak görüp, geçin. Ama bir arabanın şoförü öldürülerek… Neden Ankara’da bir arabanın o kadar kolaydır ki kilidiyle açacaksınız, düz kontak çalıştıracaksınız, bombayı şey yapıp gideceksiniz. Ankara’da bunu yapmak varken, gecenin bir vakti neden Kayseri’de birini öldürerek, nedir yani? Bunlar elbette konuşulup, aydınlanmaya muhtaç sorular.”

Tempo Online son dakika haberleri Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.