Bafralı Sedat Şahin, Kardeşi Nihat Şahin’in Cenazesinde (Kimdir?)

Bafralı Sedat Şahin, Kardeşi Nihat Şahin’in Cenazesinde (Kimdir?)
Yayınlama: 02.10.2021
Düzenleme: 20.10.2023 00:50
A+
A-

Bafralı Sedat Şahin, Kardeşi Nihat Şahin’in Cenazesinde (Kimdir?)

Mafya babası olarak yeraltı dünyasında ilk sıralarda gelen Sedat Şahin, Hollanda’da kalp krizi sonucu vefat eden kardeşi Nihat Şahin’in cenazesine, tutuklu bulunduğu cezaevinden özel izinli olarak katıldı. Cami etrafı ve mezarlıkta jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken cenazeye katılanlar, Sedat Şahin’i görüntüleyebilmek için birbirleriyle yarıştı.

Hollanda’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Nihat Şahin’in cenazesi uçakla Samsun-Çarşamba Havalimanı’na getirildi. Havalimanından baba evinin olduğu Samsun’un Bafra ilçesine getirilen Nihat Şahin’in cenazesi için Kavakpınar Mahallesi’ndeki evinin önünde helallik alındı.

SEDAT ŞAHİN’İ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN MİLLET BİRBİRİNİ ÇİĞNEDİ

Cenaze, helalliğin ardından Alaçam ilçesi Kargılı Mahallesi’nde Gökçeboğaz Camisi’ne götürüldü. Bu sırada cami önünde toplanan kalabalık, cezaevinden izinli olarak getirilen Sedat Şahin’i görüntüleyebilmek için cep telefonlarına sarıldı.

Sedat Şahin'in kardeşi Nihat Şahin

Sedat Şahin’in kardeşi Nihat Şahin

SEDAT ŞAHİN, CENAZEYE ÖZEL İZİNLE KATILABİLDİ

Kardeşinin cenazesine kaldığı cezaevinden izinli olarak getirilen Sedat Şahin için geniş güvenlik önlemi alındı. Şahin, geniş güvenlik önlemleri altında cenazeye katılmak üzere Gökçeboğaz Camisi’ne getirildi. Nihat Şahin’in cenazesi burada ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası aile kabristanlığına defnedildi. Mezarlığa Nihat Şahin’in yakınlarının dışında kimse alınmadı. Sedat Şahin mezarlıkta uzaktan taziyeleri kabul ettikten sonra tekrar cezaevi aracıyla mezarlıktan ayrıldı. Alaçam ilçesi Kargılı Mahallesi’nde Gökçeboğaz Camisi’ne götürüldü. Bu sırada cami önünde toplanan kalabalık; cezaevinden izinli olarak getirilen Sedat Şahin’i görüntüleyebilmek için cep telefonlarına sarıldı.

Bafralı Sedat Şahin kimdir?

Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden olan Sedat Şahin kimdir? Şahin, Samsun’un Bafralıdır. Sedat Şahin adı ilk olarak 1993 yılında; Çağlayan’da bir arabanın içinde vurulan yakın adamları Cihan Kaplan ve Esabil Karataş’a yönelik suikastten sorumlu tuttuğu Hacı Çapan’ın öldürülmesi ile duyuldu. Gerçek adı Mehmet Nafi Çapan olan Hacı Çapan, 1996 yılından hastaneden taburcu olduğunda vurularak öldürülmüştü.

Sedat Şahin, soygun haraç alma gibi olayların da aralarında bulunduğu üç ayrı suçtan gıyabi tutuklu olarak uzun süre arandı. Hakkında Bursa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş 6 yıl 11 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan Şahin’in Alaattin Çakıcı tarafından desteklendiği öne sürüldü.

Sedat Şahin Almanya’da Alman polisi tarafından ortaklaşa yürütülen operasyon sonucunda Berlin’de bulunan ve yeni doğum yapan eşi Buket Erener’in ziyaretine gittiği sırada 22 Eylül 1998’de sahte İtalyan pasaportuyla yakalandı.

10 Nisan 2000’de Türk İnterpol görevlilerinin nezaretinde uçakla Türkiye’ye getirildi ve 11 Nisan 2000’de hakkında İstanbul DGM’ce verilen; “Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak” suçundan gıyabi tutukluluğu vicahiye çevrildi. Bu kararla tutuklanan Sedat Şahin, Bafra`da “sahtecilik” suçundan yargılanarak aldığı 3 yıl, Bursa`da “Adam yaralamaya azmettirmek” suçundan aldığı 6 yıl 12 aylık kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Niğde Cezaevi`ne gönderildi.

ÇAKICI İLE ARASI BOZULDU

Sedat Şahin ve Alaattin Çakıcı’nın geçmişe dayanan dostluklarının bozulmasına neden olan karşılıklı atışmalar; bir süre medyada yer aldı.

Sedat Şahin ismi gündeme son olarak Saral ailesiyle beraber geldi. Şahin ve Saral grupları arasında ilk çatışma, polis kayıtlarına göre şöyle gelişti; Saral’ın adamı Mert Altan Sarıyıldız ile Şahin’in yeğeni Zekeriya Kocaman; aralarında anlık başlayan bir tartışma sonucu silahlı çatışmaya girerler. Sarıyıldız’ın açtığı ateş sonucu Kocaman felç olur. Şahin bundan Saral’ı sorumlu tutar. Aralarında yapılan görüşmelerde Saral bunu kabul etmez; ancak tetikçi Mert Altan Sarıyıldız ile birlikte İtalya’ya gider. Orada tutuklanır. Tahliye olduktan sonra da Roma’da sokak ortasında Şahin’in adamlarınca 31 Ocak 2005’te öldürülür. Sedat Şahin’in şifreli telefon görüşmelerinde; Saral’ın öldürülmesi için “vatandaşın ciğeri lazım” dediği, öldürüldüğünü duyunca da “sigarayı bıraktırdım” ifadesini kullandığı öne sürülüyor.

Bu olayı soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan Sahra operasyonunda; Sedat Şahin’in de aralarında bulunduğu 53 kişi yakalandı. Bu kişilerden yirmisi tutuklandı. Telefon dinlemelerindeki şifreler çözülünce Şahin’in talimatıyla Hüseyin Saral’ın öldürüldüğü iddianamede yer aldı. Sedat Şahin için 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Saral ailesiyle Sedat Şahin arasında yaşanan bu gerginliğin sonucu olarak birçok çatışma meydana geldi. Son olarak araya Sami Hoştan girerek tarafları barıştırdı.

Mart 2005’te tahliye olan Sedat Şahin, ertesi gün İstanbul’daki operasyonda 30 adamıyla tekrar gözaltına alındı. Şahin, Kadıköy’de bir işyerinin kurşunlanması, bir kişinin öldürülmesi ve silahlı çatışmaya girilmesi olaylarından tekrar tutuklanarak cezaevine konuldu.