Bilim Kurulu Toplantısı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bilim Kurulu Toplantısı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Yayınlama: 15.12.2021
A+
A-

Bilim Kurulu Toplantısı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Son Dakika!..

Türkiye, gözünü kulağını Bilim Kurulu toplantısı sonuçları açıklaması haberlerine odakladı. İşte Bilim Kurulu toplantısı sonuçları ile alakalı en son dakika haberleri: Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplantısı başladı. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantının gündeminde Omicron varyantı, günlük vaka sayıları ve yeni geliştirilen yerli aşı çalışmaları yer alıyor. Toplantının ardından yazılı açıklama gelecek.

Son dakika haberleri: Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında videokonferans ile toplandı. Toplantının gündeminde omicron varyantı, vaka sayıları ve yerli aşı çalışmaları var.

Bilim Kurulu toplantısı saat 17.30’da başladı.

Toplantıda koronavirüs salgınındaki son durum ele alınıyor.

Tüm dünyada endişeye neden olan “omicron” varyantı da gündemde…

Omicron ve alınacak önlemler ele alınacak.

Peki, Bilim Kurulu Toplantısı Sonuçları Ne Zaman Açıklacak?

Türkiye’de de görülen yeni varyantın riskleri ve alınacak önlemler Bilim Kurulu’nda değerlendiriliyor.

Toplantının gündeminde son vaka tablosu, acil kullanım onayı aşamasındaki yerli aşı Turkovac ve koronavirüs ilacına ilişkin çalışmalar da var.

Kurul toplantısı ile alakalı açıklama, düzenlenen toplantının hemen ardından yazılı olarak aktarılacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu Nedir?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu; Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs pandemisi nedeniyle COVID-19 hastalığı ile mücadele için 10 Ocak 2020 tarihinde oluşturulan danışma kurulu. Enfeksiyon, mikrobiyoloji, viroloji, iç hastalıkları, yoğun bakım ve göğüs hastalıkları alanında üniversitelerde akademisyen olarak çalışan tıp bilimcilerinden oluşturulan kurul; 38 kişiden oluşmakla beraber başkanlığını Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapmaktadır. Aynı zamanda Bilim Kurulu toplantısı sonuçları gerek yazılı gerek canlı olarak aktarılmaktadır.

Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının pandemi ilan edilmesinden önce; Ocak 2020’de Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çeşitli bürokratlarla yaptığı toplantı sonrasında; salgına karşılık bir bilim kurulunun oluşturulması karara bağlandı. Bakan tarafından verilen talimat doğrultusunda alanında uzman çeşitli üniversitelerdeki öğretim üyesi 26 kişi kurula davet edildi.

Üstelik Türkiye’nin “önde gelen üniversitelerinden alanında yetkin; yazdıkları bilimsel makalelerine yurt dışından da atıf yapılan akademisyenler” tercih edilirken; kurul kararları tavsiye niteliği taşımakta ve yürürlüğe koyma yükümlülüğü Sağlık Bakanlığına aittir. Aynı zamanda kurul, aldığı kararları tavsiye olarak bakana bildirmekte, danışma kurulu hüviyetinde çalışmaktadır. Kurulun üye sayısı başlangıçta 26 kişiden oluşurken daha sonra 31 kişi oldu. Nisan 2020’de üye sayısı 38’e yükseldi.

Aynı zamanda da kurul üyeleri; Ocak ayında kurulduğundan beri her gün Ankara’da Sağlık Bakanlığı binasında 13.30’da toplanarak; alınan kararlar kamuoyunda paylaşılmaktadır. Aynı zamanda virüs salgını nedeniyle sürekli online toplantılarla da bir araya geldikleri gibi; üniversitelerdeki görevlerine devam etmektedirler. Kurul salgının etkilerinin kırılmasına yönelik mücadele kararlarını almakla beraber; Facebook, Twitter, televizyon ve gazeteler aracılığıyla; bilimsel olmayan bilgi ve öneriler konusunda vatandaşların doğru bilgilendirilmesini görevini de üstlenmektedir.