Bülend Özveren hayata veda etti! (Kaç yaşında, kimdir, neden öldü? Vikipedi)

Bülend Özveren hayata veda etti! (Kaç yaşında, kimdir, neden öldü? Vikipedi)
Yayınlama: 18.10.2022
Düzenleme: 18.10.2022 15:00
A+
A-

Bülend Özveren hayata veda etti! (Kaç yaşında, kimdir, neden öldü? Vikipedi)

TRT’nin duayen sunucusu, Eurovision Şarkı Yarışması’nı yıllarca sundu. 79 yaşındaki usta televizyoncu Bülend Özveren, böbrek yetmezliği nedeniyle geçtiğimiz haftalarda yoğun bakıma alındığı İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

ACI HABERİ EŞİ SEBLA ÖZVEREN DUYURDU

TRT’nin unutulmaz spikerlerindendi. Güzel Türkçesi ve kendine has üslubuyla izleyicilerin hafızasında silinmeyecek izler bıraktı.

Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Bülend Özveren’in vefatını eşi Sebla Özveren Twitter üzerinden yaptığı, “Çok üzgünüm. Bülent’i kaybettik. Başımız sağ olsun” sözleriyle duyurdu.

https://twitter.com/seblaozveren1/status/1582227424217300992

Bülend Özveren’in cenazesi, yarın (Çarşamba) Bahçeşehir Saadet Çarmıklı Camii’nde kılınacak cenaze namazına müteakip toprağa verilecek.

Bülend Özveren Kimdir? Kaç Yaşında? Neden Öldü? İşte Vikipedi

Bülend Özveren (1943, İstanbul – 18 Ekim 2022), Türk televizyon sunucusu ve spor spikeri. 1975 ve 2012 yılları arasında aralıklarla Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkçe olarak sunmasıyla tanınmaktadır.

Sultanahmet İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra, orta öğretimini Saint Benoît Fransız Lisesi’nde, yüksek öğretimini ise Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

1964 yılında TRT’nin açtığı ilk “prodüktörlük” sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu’ndaki kursu birincilikle tamamladı. 31 Temmuz 1965’te TRT’de çalışmaya başlamış, uzun bir süre televizyon sunucusu olarak çalıştıktan sonra, 1972’de spor spikerliği yapmaya devam etmiştir.

1975 ve 2012 yılları arasında aralıklarla Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkçe olarak sunmuştur. 1982’de TRT’de yayınlanan Riziko adlı programın sunuculuğunu yaptı. Aynı yıl TRT’den istifa etti ve sırası ile Gelişim Yayınları’nda editör ve Cen ajans reklam şirketinde müşteri temsilcisi olarak çalıştı. 1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Pen ajans reklam şirketinin genel müdürü olarak görev yaptı. 1986 yılından 1998 yılına kadar aralıksız TRT’de dış yapımcı olarak canlı yayınlanan yüzlerce yarışma programını hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonunda emekli olan Bülent Özveren, TÜRVAK’ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa’da çeşitli kurslarda öğretmenlik yaptı. Fransızca ve İngilizce bilen Bülent Özveren “spiker-sunucu” bölümlerinde usta öğretici olarak derslere giriyor ve etkili ve güzel Türkçe konuşma konularında çeşitli üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor.

Haziran 2013 yılında Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatı’nı sundu. 2013 yılının sonunda yeni yayın döneminde Show TV’de yayınlanan Bir Milyon Kimin? adlı yarışma programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile jüri üyeliği yaptı.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BClend_%C3%96zveren

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.