Dolar Gün İçinde Ne Zaman Alınır? Dolar Sabah Mı, Akşam Mı Alınır?

Dolar gün içinde ne zaman alınır? Günün her saati Dolar almak için eşit uygun değildir. Ticaret yapmak için en iyi zaman, piyasanın en aktif olduğu zamandır. Ayrıca bazı yatırımcıların, Dolar alma saatleri ile alakalı bazı söylemleri bulunuyor. Bununla birlikte uygun zamanın, borsanın sabah açılışıyla birlikte öğlene kadar olan zaman olduğu ifade ediliyor. Peki, bu zaman aralığı Dolar alımı için doğru bir zaman mıdır?

Dolar Gün İçinde Ne Zaman Alınır? Dolar Sabah Mı, Akşam Mı Alınır?
Yayınlama: 16.01.2023
A+
A-

Dolar Gün İçinde Ne Zaman Alınır?

Dolar gün içinde ne zaman alınır? sorusu sık sorulan ve merak edilen konulardandır. Dolar tüm ülkelerde kullanılan en yaygın para birimidir. Başta ABD olmak üzere Kanada, Avustralya, Güney Amerika, Pasifik, Karayipler, Afrika ve güneydoğu Asya’daki bazı ülkeler dolar para birimini kullanmaktadır. Ülkemizde Euro, altın ve dolar en çok tercih edilen yatırım yöntemleridir. Bir doların fiyatı anlık, günlük, aylık ve yıllık olarak değişir. Dolar kuru ekonomik kararlar ve güncel olaylardan etkilenerek iniş ve çıkışlara sebep olur. Döviz bürolarının ve bankaların dolar fiyatları arasında farklılıklar olabilmektedir. Peki, Dolar gün içinde ne zaman alınır? İşte detaylar…

Döviz Gün İçinde Ne Zaman Alınır?

Döviz Gün İçinde Ne Zaman Alınır?

Dolar kurunun dalgalanmasına neden olan pek çok faktör vardır. Amerika Merkez Bankası (FED) kararları, dış ticaret, cari açık, para birime duyulan arz ve talep, ekonomik politikalar, enflasyon politikaları, faiz oranları, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve turizm gibi faktörlerdir. Ülke ve dünyadaki son dakika haberleri de dolar fiyatlarında etki gösterir. Bu nedenle ilgileri tarafından dolar kuru anlık olarak takip edilmektedir. Bu nedenle yatırımcıların en çok merak ettiği soruların başında dolar gün içinde ne zaman alınır gelir.

Döviz ile yatırım yapmak isteyenlerin temel kavramları bilmeleri daha doğru kararlar almalarını sağlar. Döviz arzı ülkeye para girişinin artması ile artar. Ayrıca döviz kurunun artması da kurda düşüşe sebep olur. Bu nedenle döviz kurunda meydana gelen düşüş ülke para biriminin değerlenmesini sağlar. Tersi durumda ülke para biriminde düşüş yaşanır. Kısaca döviz arzı ile kur ters orantılıdır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hafta içi her gün saat 15.30’da gösterge kurları belirler.

Gösterge Niteliğindeki Kurlar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2 Ocak 2015 tarihi itibari ile Türk Lirasının 1 ABD doları karşısındaki kurunu belirlerken şu yolları izler. İlk olarak saat 10.00 ile 15.00 arası her saat başı bankalar arası meydana gelen döviz piyasası alım ve satım fiyatlarının ortalamasını alır. Toplamda ortaya çıkan 6 değerin de ortalaması alınır ve sonuç olarak orta değer denilen değer tespiti yapılır. Tespit edilen orta değer belli bir prim ve iskontoya tabi tutularak alış ve satış döviz kurları belirlenmiş olur.

Kur ortalama hesap saatleri dolar gün içinde ne zaman alınır sorusuna ışık tutar. Şu şekilde belirlenmektedir:

  • Saat 10.00’da 1. Ortalama alınır.
  • Saat 11.00’da 2. Ortalama alınır.
  • Saat 12.00’da 3. Ortalama alınır.
  • Saat 13.00’da 4. Ortalama alınır.
  • Saat 14.00’da 5. Ortalama alınır.
  • Saat 15.00’da 6. Ortalama alınır.

6 ortalamanın sonucunda da ortak değer tespit edilmektedir.

Gösterge Niteliğindeki Kurların İlan Edilmesi

10.00 ile 15.00 arası alınan ortalamalar, alınan orta değer ve ABD dolar/euro çapraz kur miktarları Merkez Bankasının web sayfasında yer alan Piyasa Verileri sayfasında bir gün sonra ilan edilmektedir. Bununla birlikte döviz alış ve satış kurları ise hafta içi her gün 15.30’da Merkez Bankası web sitesinde yer alır. Bir gün sonrada Resmi Gazetede yayınlanır. Dolar gün içinde ne zaman alınır sorunu soracaklar buralardan piyasaları takip edebilir.

Bizi Twitter‘da da takip edin.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.