Erişime engellenen R10’un sahibi Coşkun Çetin’den flaş açıklama

Türkiye’nin en büyük forum sitelerinden biri olan R10’a, mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi. Sitenin sahibi Coşkun Çetin tarafından yapılan açıklamada, kararın haksız olduğu ve itiraz edileceği belirtildi.

Erişime engellenen R10’un sahibi Coşkun Çetin’den flaş açıklama
Yayınlama: 11.12.2023
Düzenleme: 11.12.2023 21:16
A+
A-

Açıklamada, R10’un 18 yıldır kesintisiz hizmet veren bir forum sitesi olduğu ve yüz binlerce kullanıcısı olduğu vurgulandı. Sitede, teknoloji, yazılım, eğitim, sosyal medya, e-ticaret, finans gibi birçok konuda bilgilendirme ve tartışma platformu sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, sitede yer alan içeriklerin hukuka aykırı olduğuna dair herhangi bir tespitin bulunmadığı ifade edildi. Aksine, sitenin içeriklerini denetlemek ve hukuka aykırı içerikleri kaldırmak için büyük çaba harcandığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“R10, Türkiye’nin en büyük forum sitelerinden biridir. Sitemizde, teknoloji, yazılım, eğitim, sosyal medya, e-ticaret, finans gibi birçok konuda bilgilendirme ve tartışma platformu sunuyoruz. Yüz binlerce kullanıcımız ile Türkiye’nin en popüler forum sitelerinden biriyiz.

Sitemizde yer alan içeriklerin hukuka aykırı olduğuna dair herhangi bir tespit bulunmamaktadır. Aksine, sitemizin içeriklerini denetlemek ve hukuka aykırı içerikleri kaldırmak için büyük çaba harcıyoruz.

Ancak, Türk Telekom’un şikayetiyle Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Aralık 2023 tarihli kararı ile sitemize erişim engeli getirilmiştir. Bu karara itiraz edeceğiz.

Karar, hukuka aykırıdır ve sitemizin işleyişini sekteye uğratacaktır. Sitemizde yer alan içeriklerin hukuka aykırı olduğuna dair herhangi bir tespit bulunmadığı gibi, sitemizin bu içerikleri kaldırmak için gerekli önlemleri aldığı da açıktır.

Karar, sitemizin kullanıcılarını da mağdur edecektir. Sitemizden faydalanan yüz binlerce kullanıcımız, bu karar ile bilgilendirme ve tartışma platformlarına erişimini kaybedecektir.

Karara itiraz edeceğimizi ve sitemizin hizmet vermeye devam edeceğini kamuoyuna duyururuz.”

Erişime engellenen R10'un sahibi Coşkun Çetin'den flaş açıklama

Erişime engellenen R10’un sahibi Coşkun Çetin’den flaş açıklama

İŞTE R10’UN SAHİBİ COŞKUN ÇETİN’İN AÇIKLAMASI:

“Türk Telekom’un Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı şikayeti üzerine platformumuz R10’a yönelik erişim engeli kararı alınmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz.

Yer Sağlayıcı olarak sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz halde yaşanan bu durum, R10’un ve üyelerimizin mağduriyetine neden olmuştur.

BTK, Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından tarafımıza iletilen içerik kaldırma talebini 5 dakika içerisinde yerine getirmemize rağmen, R10’a erişim engeli getirildi.

Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısı olan R10’a uygulanan engelleme kararını haksız bulduğumuzu belirtme ihtiyacı hissediyoruz.

Şikayet konu olan ilgili içeriklerin kaldırılma talebinde bulunulması yerine Turk Telekom hukuk biriminin doğrudan domain adımız olan “r10.net” yazmasından kaynaklı olarak Yer Sağlayıcı olduğumuz ve içeriklerden hukuken sorumlu tutulmadığımız halde R10.net kapatılmıştır. “Türk Telekom” ve “TTNET” ile alakalı kullanıcıların kendilerinin açtıkları konular/mesajlar kısaca zararlı olabilecek tüm içerikler tarafımızca bize herhangi bir LİNK/URL iletilmediği halde tek tek kaldırıldı. Yarın avukatlarımız aracılığı ile bu karara itiraz edeceğiz.

R10 olarak 2005 yılından bu yana teknoloji, tasarım, yazılım, sosyal medya gibi birçok alanda freelancerların ve dijital ekosistemlere hizmet sunanların buluşma noktasıyız. Kurulduğumuz günden itibaren, Kanunlara uygunluk ilkesini benimseyerek çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Yer Sağlayıcı sorumluluklarımız gereği olarak, ilgili Devlet kurumlarıyla işbirliği içinde faaliyet gösteriyoruz. Bu konuda yaşanan gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam ederek, üyelerimizin haklarını savunmak adına gerekli adımları atacağımızı belirtmek isteriz. Son olarak, bu problemin hızlıca çözüleceğini umut ediyoruz.

Bizden desteğini esirgemeyen tüm kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz.”

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.