Konsolosluk Kapanma Olayı Nedir? Neden Kapandı?

Konsolosluk kapanma olayı nedir? İsviçre Başkonsolosluğun güvenlik nedeniyle kapatıldığı belirtildi. Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere’nin ardından İsviçre Konsolosluğu da kapandı. Peki ama neden kapandı?

Konsolosluk Kapanma Olayı Nedir? Neden Kapandı?
Yayınlama: 03.02.2023
Düzenleme: 03.02.2023 01:33
A+
A-

Konsolosluk kapanma olayı nedir? Konsolosluklar neden kapandı? Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere’nin ardından İsviçre Konsolosluğu da kapandı. Peki, konsolosluk kapanma olayı nedir? neden kapandı?

Bir ülkenin bir diğer ülkedeki konsolosluklarını kapatması, diplomatik ilişkilerin kopması, güvenlik endişeleri veya ekonomik nedenler gibi çeşitli sebeplerle olabilir. Bununla birlikte, her durumun spesifik sebepleri farklıdır. Üstelik genellikle açıklama yapılır. Ayrıca resmi açıklama da yapılır. Bununla birlikte İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik sebebiyle, İsviçre Başkonsolosluğu ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için randevular iptal edilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi. İşte konsolosluk kapanma olayı ile alakalı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları.

Soylu Açıklama Yaptı: Konsolosluk Kapanma Olayı Nedir?

“Güvenlik endişesi” gerekçesiyle İstanbul’da bulunan başkonsolosluklarını kapatmasının ardından Kanada da yakın bir zamanda Türkiye’de terör saldırısı gerçekleştirebilme tehdidi olduğunu açıklayarak yurttaşlarına uyarıda bulunmuştu. İçişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmaması eleştirilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konsolosluk kapanma olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, “Amerika ve Batı bizim bu coğrafyada bağımsız ve özgür olmamızı istememektedir. 3-4 gündür DEAŞ üzerinden 60 milyon turist hedefini koyduğumuz bir günde Türkiye’de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğini oluşturmuşlardır” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.