Prof. Dr. Raşit Küçük vefat etti (Kimdir?)

Prof. Dr. Raşit Küçük vefat etti (Kimdir?)
Yayınlama: 22.11.2022
A+
A-

Prof. Dr. Raşit Küçük vefat etti (Kimdir?)

Hastalığından dolayı tedavi gören, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Küçük vefat etti.

Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı ilahiyatçı Prof. Dr. Raşit Küçük, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kanser tedavisi görüyordu

Damadı Suat Mertoğlu, yaklaşık 3 yıldır kanser tedavisi gören 76 yaşındaki Prof. Dr. Küçük’ün, tedavi gördüğü hastanede vefat ettiğini söyledi.

Mertoğlu, Prof. Dr. Küçük için Fatih Camii’nde bugün ikindi vaktinde cenaze namazı kılınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden Prof. Dr. Raşit Küçük için yayımladığı taziye mesajında, “Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, talebelerine ve ilim camiamıza başsağlığı diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Raşit Küçük Kimdir?

1947’de Antalya’da dünyaya gelen Prof. Dr. Raşit Küçük, 1966 yılında Antalya İmam-Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra 1970 yılında da Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Bununla birlikte 1975 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Hadis ve İslam Ahlakı öğretim görevliliğine atanan Küçük, 1981 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne geçti. Daha sonra 1979 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde başladığı doktora çalışmasını, 1983 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde bitirdi.

“Kur’an ve Sünnette Sevgi Kavramı-Özellikle Allah Sevgisi-” çalışması, “Sevgi Medeniyeti” adıyla kitaplaştırıldı ve 1990 yılında yayımlandı. Eser, aynı yıl, Türkiye Yazarlar Birliği’nin fikir dalında Birincilik Ödülü’ne layık görüldü.

1997 senesinde doçent, 2003’de profesör oldu.

Küçük, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dekanlık ve öğretim üyeliği de yaptı. Ayrıca Din İşleri Yüksek Kurulu ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) başkanlığı yapmıştı. Ayrıca birçok vakıf, dernek, sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu yaptı. Aynı zamanda buralarda üye olarak da görev aldı. Ardından, yurt içi ve yurt dışında sempozyumlara katıldı. Aynı zamanda çok sayıda kitap ile akademik çalışmaya imza attı. Ayrıca Küçük, ilmi çalışmaları ile beraber binlerce öğrenci yetiştirdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.