Google ve Vikipedi’den Ekrem İmamoğlu skandalı

Google ve Vikipedi’den Ekrem İmamoğlu skandalı
Yayınlama: 20.12.2022
Düzenleme: 20.12.2022 01:49
A+
A-

Google, ünlü kişiler için oluşturduğu ve Knowledge panel yani bilgi paneli olarak da bilinen uygulamasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili bir skandala imza attı. Google, kullanıcıların yaptığı aramalarda, İBB Başkanı İmamoğlu’nun ünvanını, “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” şeklinde gösterdi. Peki, neden bu şekilde oldu? Google, bu alandaki verilerin büyük bölümünü genellikle Vikipedi’den çektiği için, Vikipedi’de yapılan trol düzenleme, Google’ın arama sonuçlarına da otomatik olarak yansımaktadır.

Google’da yapılan Ekrem İmamoğlu aramasında İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nu “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” olarak gösteren skandal yeni farkedildi. Skandalın ardından Google Türkiye ve Vikipedi Türkiye’den açıklama bekleniyor.

İşte Vikipedi ve Google Ekrem İmamoğlu Skandalı

Google'dan Ekrem İmamoğlu skandalı!

Google’dan Ekrem İmamoğlu skandalı!

Google Bilgi Paneli Knowledge Panel Nedir?

Google arama sonuçlarında, sağ taraftaki büyük panelde çıkmayı her site sahibi ister. Peki, bu nasıl olmaktadır? Diğer anlamıyla bilgi kutucuğu diyebileceğimiz bilgi paneli (knowledge panel), Google’ın internette sunduğu her türlü veriyi bağlayan sonuçları sunar. Bir yerel işletme, marka ya da kişisel bir web siteniz varsa, Google’ı etkileyerek bu paneli belirli şartlar altında istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz.

Google Bilgi Paneli de, aslında bir nevi rich snippet hatta featured snippet‘tır (sıfırıncı sıra) diyebiliriz. Aranılan her türlü konu ile ilgili bilgilere Bilgi Paneli’nde yer verilebilmektedir. Bu konular: Markalar Yerel İşletmeler Gazeteciler Filmler Oyuncular Doktorlar Mağazalar Önemli bilim ve siyaset insanları gibi bilgileri içerebilmektedir.

Arama sonuçları sayfasında bilgi paneli sağ üst köşede bulunur. Vikipedi ve İnternette diğer mecralarda bulunan doğruluğu teyit edilmiş bilgiler değiştikçe ve güncellendikçe, mevcut bilgi panellerindeki bilgiler de otomatik olarak değişir. Google bu düzeltmeyi bilgi panelinde yer alan tüzel kişiler ve kullanıcıların geri bildirimleri aracılığı ile günceller.

Ekrem İmamoğlu’ndan Google’a Gönderme

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.