Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir metrosu ne zaman açılacak?

Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir metrosu ne zaman açılacak?
Yayınlama: 03.02.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:52
A+
A-

Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir metrosu ne zaman açılacak?

İBB, inşaatı devam eden 10 raylı sistem projesine Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir metrosu da ekliyor. Üstelik 30 Ağustos’ta başlayacak yeni projeyle kentin batı yakası da …

Mahmutbey Bahçeşehir Esenyurt Metrosu ne zaman açılacak?

İBB, inşaatı devam eden 10 raylı sistem projesine bir yenisini daha ekliyor. 30 Ağustos’ta başlayacak yeni projeyle kentin batı yakası da metroya kavuşacak.

2017 yılında ihalesi yapılan; lakin inşaatına hiç başlanmayan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosu’nda proje ve yer teslim ıstırapları yeni kısımda halloldu. Çizginin hafriyat çalışmaları; 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda saat 12:30’da Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle; Bağcılar şantiyesinde düzenlenecek merasimle başlayacak.

Aktarmasız Kabataş-Esenyurt Metrosu

Kabataş’a uzatma çalışmaları sürdürülen Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı olacak proje tamamlandığında; Kabataş’tan metroya binen bir İstanbullu, direkt Esenyurt’a seyahat yapma imkanına sahip olacak.

Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir Metrosu son durum

Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir Metrosu son durum

Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir Metrosu İle Mesafe 28 Dakikaya Düşecek

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu ile Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Kabataş kısmı bittiğinde; Esenyurt Meydan-Mahmutbey ortası seyahat mühleti 28 dakikaya düşecek. Ayrıca Esenyurt-Mecidiyeköy ortası 60 dakika, Esenyurt-Kabataş ortasındaki 42.6 km’lik yol ise 67 dakika sürecek. Bununla birlikte çizgi tamamlandığında, Esenyurt-Kabataş ortasında günlük 1.4 milyon yolcuya hizmet verecek kapasiteye sahip olacak.

Projesi Revize Oldu

İBB, geçen yılın sonunda gerçekleştirdiği Eurobond (tahvil) ihracı ile Mahmutbey-Esenyurt Metrosu’na; 220 milyon euro bütçe ayırdı. Ayrıca geçmiş evrede ihalesi olan sonun uygulanabilir nitelikte ve ayrıntıda projeleri olmadığı için öncelikle projeleri tekrar tasarlandı.

Birinci Etapta 7 Km’lik Kısım Bitecek

Kentin batısında metroya erişimi olmayan 3,5 milyondan fazla nüfusa hizmet verecek olan 11 istasyonlu 18 km’lik çizginin; birinci etapta 4 istasyon ve 7 km’lik birinci kısmı bitecek. Aynı zamanda Mahmutbey’den Yasal Sultan Süleyman Hastanesi’ne kadar gidecek birinci etabın, 2024 yılında hizmete alınması hedeflenmekte. Bununla birlikte akabinde metro, Bahçeşehir ve Esenyurt’a kadar devam edecek. Üstelik birçok noktada öteki metrolarla entegre olacak hatta, çok ağır bir yolcu talebi olması beklenmekte.

Esenyurt Metrosu Entegrasyon Noktaları

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu, Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Mahmutbey istasyonundan başlayacak. Mehmet Akif, Halkalı Toplu Konut, Temapark, Yasal Sultan Süleyman Hastanesi, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent ve Ardıçlı’dan geçerek Esenyurt Meydan’a ulaşacak.

Hudut, Mahmutbey istasyonunda Kirazlı-Kayaşehir Metrosu ile Mehmet Akif istasyonunda Ataköy-İkitelli-Olimpiyatköy Metrosu ile Temapark istasyonunda ise Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Çizgisi ile entegre olacak. Aynı zamanda ilerleyen devirlerde Esenyurt Belediye ve Saadetdere istasyonları eklenerek üretimi planlanan Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro çizgisine da entegre edilmesi planlanıyor.

Mahmutbey Esenyurt metrosu hakkında son dakika haber için daha fazlası için bizi Facebook‘ta da takip edin!