Resmi Gazete Asgari Ücret Yönetmeliği 1 Temmuz 2022 Ne Kadar Oldu?

Resmi Gazete Asgari Ücret Yönetmeliği 1 Temmuz 2022 Ne Kadar Oldu?
Yayınlama: 01.07.2022
Düzenleme: 27.09.2022 21:16
A+
A-

Resmi Gazete asgari ücret yönetmeliği yayımlandı. Asgari Ücret Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Buna göre, asgari ücret zammı Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yürürlüğe girecek.

Asgari Ücret Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildi. Buna göre, asgari ücret zammı Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yürürlüğe girecek. Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak üzere toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç devam ediyor. Asgari Ücret Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

11. Madde Değişti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 11’inci maddesi “Komisyonca belirlenen ücretler Resmî Gazete’de yayımlanır ve Komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer” şeklinde değiştirildi.

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Bugün Açıklanacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı zam kararı, mevzuat gereği Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyordu. Bu düzenlemeyle asgari ücret zammının Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yürürlüğe girmesi sağlandı. Yeni asgari ücretin bugün açıklanması bekleniyor

TİSK: Dengeli bir artış talebi

Dün ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam miktarını belirlemek için çalışmalarına dün basına kapalı olarak devam etti. Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranında bir artış talep ederken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işletmelerin içinde bulunduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istedi.

Yeni 2022 Asgari Ücretin Erdoğan’ın Tarafından Açıklanması Bekleniyor

Yeni asgari ücreti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.