Hisse Senedi Nasıl Alınır? Hisse Senetleri Nedir?

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Hisse Senetleri Nedir?
Yayınlama: 04.12.2022
Düzenleme: 04.12.2022 01:19
A+
A-

Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi nasıl alınır? ya da hisse senetleri nereden ve nasıl alınır? sorularının yanıtından önce hisse senedi tanımını kısa bir şekilde hatırlatmak gerekmektedir. Hisse senedi bir diğer ismi ile pay senedi, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından birine denir. Şirkete ait bir hisse senedini satın alan kişiler o şirketin ortakları arasında bulunur. Hisse senedi, hissenin sahibi olan ile şirket arasındaki özel ilişkiyi ifade etmektedir. Hisse senedi almadan önce hisselerin türlerini tanımamız gerekir. İşte hisse senedi nasıl alınır? haberimizin devamı…

Başlıca iki çeşit hisse senedi türü vardır. Aynı zamanda adi hisse senetleri ve imtiyazlı hisse senetleri olarak ikiye ayrılır.

Adi hisse senetlerinin fiyatları, zaman işlem gördükleri zamana bağlı olarak değişir. Ayrıca adi hisse senedi sahipleri, şirketin yönetim kurulu, devralma ve birleşme gibi işlerinde oy kullanma hakkına sahip olabilirler. Adi hisse senedi genellikle size temettü alma hakkı sağlar, ancak temettü ödemesi alacağınız kesin olarak söylenemez. Şirketler kendi talepleri doğrultusunda temettü ödemeyi veya ödememeyi tercih edebilir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Hisse Senetleri Nedir?

Hisse Senedi Nasıl Alınır? Hisse Senetleri Nedir?

Sık Duyduğunuz Hisse Senedi Nedir? Hisse Senedi Nereden Alınır?

İmtiyazlı hisse senetleri ise bir şirkette sahiplik hissesini temsil eden hisse türüdür. Oy hakkı sunmaz. İmtiyazlı hisse senedi sahiplerinin temettü ödemeleri belirli düzeyde sabit ve çoğu zaman daha yüksek olduğu için, temettülerden bekleyecekleri kesin getiri miktarı hakkında kesin bilgiye sahiptirler. Çevrilebilir imtiyazlı hisse senetlerinin bir özelliği ise adi hisse senetlerine dönüştürülebilmeleridir.

Diğer Hisse Senedi Türleri ise;

 • Adi hisse senedi,
 • İmtiyazlı hisse senedi,
 • Büyüme hisse senedi,
 • Nama yazılı hisse senetleri,
 • Halka arz hisse senetleri,
 • Temettü hisse senetleri,
 • Döngüsel hisseler,
 • Mavi çip hisse senedi,
 • Small Cap, Mid Cap, Large Cap hisse senetleri,
 • Temettü vermeyen hisse senetleri,
 • Hamiline yazılı hisse senetleri,
 • Döngüsel olmayan hisseler,
 • Değer hisse senedi, şeklindedir.

Hisse Senedi Ne Demek, Hisse Senedi Nasıl Alınır? İşte Cevabı

Peki, hisse senedi nasıl alınır? Hisse senedi almak için öncelikli olarak aracı kurumlardan hesap açmak gerekir hisse senetleri aracı kurumlarda alınıp satılırlar. Aynı zamanda hisse senedi alım satımı için aracı olan kurumlar Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onay almış kurumlardır. Bununla birlikte hisse senedi alıp satmanın diğer bir yöntemi ise banklarda yatırım hesabı açmaktır. Peki, hisse senedi nasıl alınır? ya da nereden alınır?

Eğer banka hesabınız varsa yatırım hesabı açarak kolayca hisse senedi alıp satmak mümkün olacaktır. Yatırım hesabını oluşturduktan sonra bankaların İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık işlemleri ile yatırım hesabınızdan hisse senedi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağımsız aracı kurumlardan hisse satın alırken öncelikle aracı kurum belirlenmektedir. Daha sonra bu kuruluşun web sitesinden bağlantı kurarak kullanıcı hesabı açabilirsiniz. Yatırım yapılması gereken tutar hesaba aktarılmaktadır. Menkul kıymet alımı, aracının web sitesinde veya mobil arayüzünde gerekli araçlar kullanılarak yapılmaktadır.

Hisse senedi alım işlemi yapılırken kurumlarda ilk yapılan işlem riskler konusunda bilgilendirmede bulunmaktır. Ayrıca bu konuda risk bildirim formu ve çerçeve sözleşmesi okutulmakta ve yatırımcının imzası alınmakta. Üstelik hisse senedi yatırımı yaparken kurumlar kendilerine özel avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar canlı veri akışı veya hisse alım satımdaki komisyon ücretleri gibi avantajlar olur. Ancak hisse senedi alırken Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onay alan bağımsız aracılar veya banka bu tür özellikler dışında aynı denetime ve kurallara göre işlem yapmaktadırlar.

Hisse senedi nasıl alınır? ve tüm ekonomi hakkındaki sorular için Tempo Online ekonomi haberleri anlık olarak Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.