Topuk Dikeni Tedavisi (Plantar Fasiit Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?)

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır, (plantar fasiit) topuk dikeni nedir? haberimizde, topuk dikeninin belirtisi ve tedavisi ile ilgili bilgileri aktardık. Ayrıca topuğunuzun altında can sıkıcı bir ağrı mı var? ya da yürümek sizin için bir işkence mi? Sabah kalktığınızda topuğunuzun üzerine basamıyor musunuz? O zaman büyük ihtimalle topuk dikeniniz var denilse de bu ağrı plantar fasciitis denen duruma bağlıdır.

Topuk Dikeni Tedavisi (Plantar Fasiit Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?)
Yayınlama: 01.01.2023
Düzenleme: 01.01.2023 03:42
A+
A-

Topuk dikeni tedavisi: nasıl yok edilir?

Topuk dikeni tedavisi haberimizde topuk dikeni konusunda tüm detayları uzmanından aktardık. Ayrıca topuk dikeni oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında ayak tabanında kemikleri örten kalın zarın (plantarfasia) normalden fazla gerilmesi yer almaktadır. İşte, topuk dikeni ve tedavi yöntemleriyle ilgili diğer detaylar…

Sıklıkla kas ve bağ dokusunda görülen uzun süreli gerginliğin sonucudur. Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres, aşırı kilo topuk dikeninin yaygın bir nedenidir.Topuk dikeni, ayak ayak tabanında bulunan plantar fasia adlı zarın kronik olarak zedelenmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Bir kemik hastalığı değildir.

Topuk Dikeni Tedavisi Plantar Fasiit Nedir Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Tedavisi Plantar Fasiit Nedir Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Ayak iç kısmında bulunan ve ayağın uzun arkı denilen çukurluk sayesinde ayağa gelen yükler dengeli bir şekilde dağıtılarak yumuşak dokular ve kemiklere aşırı yük gelmesi engellenir. Aşırı ayakta durma, ayağın arkının çökmesi, uzun uzun yürüyüşler, kötü ve yanlış ayakkabı kullanımı nedeniyle bu arkı destekleyen plantar fasiaadlı taban zarı aşırı gerginleşir.

Bu zedelenme sonucunda (kronik zedelenme) plantar fasiada kalınlaşma ve özellikle topuk kemiğine yapıştığı yerde yumuşak doku ödemi meydana gelir. Ayak tabanında oluşan bu romatizmal duruma plantarfasiit denir. Hastalık ilerlemeye başladıkça bu zar kalınlaşmaya başlar ve topuk kemiğine yapıştığı noktada kronik zedelenmeler ilerlemeye başlar. Vücutta bu kısımda yeni kemik oluşturarak stresi en aza indirmeye çalışır. Oluşan kemik yapısı sivri bir şekil oluşturduğunda buna topuk dikeni denir.

Topuk dikeninin belirtileri nelerdir?

En önemli topuk dikeni belirtileri ayakta oluşan ağrıdır. Bu ağrı özellikle sabahları daha da belirgin hale gelir. Sabah yataktan kalkınca bu ağrı nedeniyle kişi bir süre topuğunun üzerine basmakta zorlanır. Hastalık ilerleme gösterince sabah görülen ağrılar tüm gün kendini göstermeye başlar. Topuklu ve sert tabana sahip ayakkabıların giyilmesi zorlaşır. Daha da ağır hastalarda bu ağrılar dinlenme halinde bile devam edecektir.

Topuk dikeni tedavisi için tanı nasıl konulur?

Topuk dikeni ilerlememiş evresindeyse topuk dikeni tedavisi için muayene ile tanı konulmaktadır. Ayrıca MR ve bazen ultrason görüntüleme ile taban zarındaki ödem ve kalınlaşma tespit görüntülenmektedir. Basit bir röntgen ile de tanı koyulmaktadır. Ancak topuk dikeni tedavisi konusununda önemli bir nokta var.

Bununla birlikte ayak altı ağrısı ve topuk dikeni iltahaplı omurga romatizmasının ilk belirtisi olabilme ihtimali de vardır. Ayrıca Fibromiyaljisendromu olan hastalarda da görülmektedir. Özellikle topuk arkasında da ağrı varsa ve tedaviye dirençli ise bu hastalığın önemsenmesi ve mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır, topuk dikeni nedir, neden olur? işte belirtileri

Topuk dikeni tedavisi nelerdir?

Plantar fasiit yani topuk dikeni tedavisi ile amaç ayağa binen basıncı azaltmak, ağrı ve iltihabı kontrol altına almak, doku iyileşmesini teşvik etmek ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmaktır. Bu yüzden istirahat son derece önem arz etmektedir. Çünkü bol miktarda istirahat ayağa uygulanan baskıyı azaltarak etkilenen bölgedeki iltihabi durum ve ilişkili ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Buz tatbiki de iyi gelecektir. Aynı zamanda buz tatbiki iltihabı baskılayarak ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Halka şeklindeki tabanlıklar topuktaki baskıyı almak için ayakkabının içine yerleştirilerek kullanılmaktadır. Ayrıca gece ateli, Germe egzersizleri, Fizik tedavi, Darbe emici spor ayakkabı; ayaktaki yumuşak dokulara uygulanan basıncı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Antienflamatuar ilaçlar, iltihabi süreci baskılayarak şişliği azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ekstrakorporeal şok dalgası topuk dikeni tedavisi (ESWT). Yüksek enerjili ses dalgaları ilgili bölgeye yönlendirilerek plantar fasyadaki hasarın iyileşmesine yardımcu olur. Radyoferkans uygulama da seçilmektedir. Proloterapi. Hasarlı yumuşak dokuya dekstroz enjekte edilerek topuk dikeninde iyileşme sürecine katkı sağlanır.

PRP topuk bölgesine enjekte edilerek doku iyileşmesi hızlandırılmaktadır. Akupunktur ve lazer ışınları vücudun iyileşme ve tamir mekanizmalarını uyarır. Nadir durumlarda, topuk dikenini çıkarmak için ameliyat gerekmektedir. Aynı zamanda çoğu olguda diğer tedaviler yeterli olmaktadır ve ameliyata gerek kalmamaktır.

Tempo Online haberleri şimdi de Pinterest‘te!