Uğur Şahin aşı açıklaması ile heves meves bırakmadı

Uğur Şahin aşı açıklaması ile heves meves bırakmadı
Yayınlama: 04.10.2021
A+
A-

Uğur Şahin aşı ile ilgili yaptığı son dakika açıklaması ile az da olsa yeşeren ümitleri soldurdu. Pfizer ile birlikte corona virüsü aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından ve CEO’su olan Uğur Şahin corona virüsü aşısı ile ilgili konuştu.

BioNTech’in kurucu ortaklarından ve aynı zamanda şirketin CEO’su olan Uğur Şahin; Covid-19 aşısı ile alakalı konuştu.

Financial Times’ın aktardığı haberde, Şahin; corona virüsünün mutasyona uğramaya devam edeceğini; bu durumun da şu an kullanılmakta olan corona virüsü aşısının yarattığı bağışıklığı azaltacağını söyledi.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’a konuşan Şahin, “Gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesi gerekecek gibi görünüyor çünkü virüs mutasyona uğruyor. Bu yıl yeni bir aşı geliştirmeye gerek yoktu. Fakat gelecek yılın ortalarına doğru çok daha farklı bir durum olacak” dedi.

Eşi Özlem Türeci ile birlikte kurduğu BioNTech’i yöneten Uğur Şahin, Financial Times’a açıklamalarda bulundu.

Uğur Şahin aşı açıklaması ile heves meves bırakmadı

Uğur Şahin aşı açıklaması ile heves meves bırakmadı

Uğur Şahin Aşı Açıklamasında “Delta Varyantı Etkilemiyor” dedi.

Dünyada geliştirilen ilk corona virüsü aşılarından biri olan ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty aynı zamanda; mRNA teknolojisi kullanan ve denetleyici kurumlardan onay alan ilk aşı olmuştu.

Dünyayı kurtaran adam durumundaki Uğur Şahin aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ayrıca Financial Times’tan Erika Solomon ve Nikou Asgari’ye konuşan Şahin; “Şu an baskın hale gelen Delta varyantı; daha bulaşıcı fakat mevcut aşıların etkinliğini azaltacak kadar da farklı değil” dedi.

Üçüncü doz destekleyici aşıların ana varyantları kontrol altına alabileceğini de dile getiren Şahin, buna karşılık corona virüsünün yeni mutasyonlara uğrayacağını ve aşıların etkisini azaltabileceğini ifade etti.

Uğur Şahin Aşı Açıklamasında; “Virüsün Evrimi Yeni Başladı” Dedi.

BionTech CEO’u Uğur Şahin aşı konusunda, “Virüs kalacak ve virüs daha da çok adapte olacak. Değişikliğe uğrayacak yeni nesil virüslerin, şu ankinden daha kolay yönetilebileceğini tahmin etmiyoruz. Bu devam eden bir evrim ve evrim henüz başladı” dedi.

Şahin 2022’deki aşı programını da Financial Times ile paylaştı. Şahin; “Hali hazırda aşı olanlara üçüncü doz aşı uygulanması ve aynı zamanda aşıya erişimi olmayanlara aşı temini sağlayacağız” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler tarafından, “Aşının patentini paylaşın” çağrısına kulaklarını tıkayan Şahin, bu konuda ise; “Patentleri paylaşmak kalite kontrolünü riske atar” ifadesini kullandı. BioNTech/Pfizer’ın geliştirdiği aşının fiyatının gelecekte ne kadar olacağına dair bir açıklama yapmayan Şahin; “Aşıya gelecek yıllarda da ihtiyaç olacak” dedi.

Tempo Online haberleri şimdi de Pinterest‘te!