Ziraat Borsa Hesabı Açma Ziraatborsa Zry Borsa Yatırım İşlemleri

Ziraat Borsa Hesabı Açma Ziraatborsa Zry Borsa Yatırım İşlemleri
Yayınlama: 10.02.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:48
A+
A-

Ziraat Borsa Hesabı Açma İşlemini Nasıl Yaparım?

Ziraat borsa hesabı nasıl açılır? Ziraat borsa açma ve yatırım hesabı açma ile alakalı sorular yatırımcılar tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Eskiden sadece banka şubelerine giderek yapılan bu işlem; teknolojinin gelişmesi, bankacılık faaliyetlerinin internet bankacılığı olarak da güncellenmesi ile bulunduğunuz yerden kısa sürede yapabildiğiniz bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankaya gitmeden kısa sürede Ziraat borsa hesabı açma işlemi ise çok kolaydır.

Ziraat web sitesi üzerinden ya da internet bankacılığını kullanarak aşağıdaki adımları takip etmeniz halinde kısa sürede kendi adınıza (hesabınıza) Ziraat borsa hesabı açma işlemi yapabilirsiniz.

Ziraat Borsa Hesabı Açma

Ziraat Borsa Hesabı Açma

Peki, Ziraat Borsa Hesabı Açma Nedir?

Ziraat borsa hesabı açma işlemi oldukça basittir. İnternet üzerinden kısa sürede yapabileceğiniz bu işlem için şu adımları takip etmelisiniz;

 • Ziraat hesabınızın internet bankacılığına açık olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer hesabınız internet bankacılığına kapalıysa Ziraat borsa hesabı açma işlemi öncesinde Ziraat müşteri hizmetlerinden konun ayrıntılarına dair bilgi almalı, hesabınızı internet bankacılığına açtırmalı ve bir şifre oluşturmalısınız.
 • Ziraat internet şubesine eğer web sitesi üzerinden kullanarak işleme devam etmek istiyorsanız; web sitesine giriş yapmalısınız. Aynı zamanda Ziraat uygulamasını akıllı cihazınıza indirip ardından Ziraat borsa hesabı açma işlemine devam etmek istiyorsanız uygulama üzerinden işlemleri takip edin. (Ziraat bankası web sitesi kullanarak işleme devam ediyorum.)
 • Ziraat bankası web sitesi internet şubesine giriş yapın ardından menüye tıklayınız.
 • Ardından yatırım butonunu bulup, tıklayınız. Bu işlem ardından açılan sayfa üzerinde “Ziraat Yatırım (Borsa)” bölümünü bulmanız gerekecektir.
 • Hemen ardından “ZRY (Borsa) Hesap Açılışı” menüsünü bulup tıklayınız ve ziraat borsa hesap açma işlemine devam ediniz. Bu kısımda Ziraat Borsa hesabı için sizden istenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurun.
 • Uygunluk testi adı verilen bu testi doldurmanız halinde tekrar en başa dönmeniz gerekir.
 • Menü içerisinde Yatırım>Ziraat Yatırım (Borsa)>ZRY (Borsa) Hesap açılışı adımlarını yeniden takip ediniz.
 • Bunun ardından borsa hesabınızın bağlı olacağı bir vadesiz hesap seçmeniz gerekir. Ekstre gönderim (eve gelsin, e-posta gelsin vs.) gibi diğer işlemleri de seçtikten sonra “Devam” butonunu bularak tıklayın.
 • Daha sonra sözleşme ekranına yönlendirileceksiniz bu bölümde “Tamam” sekmesinin üzerine tıklayıp hemen hesabınızı açabilirsiniz.
 • Onaylamış olduğunuz sözleşmelerin e-nüshaları belirtmiş olduğunuz e-mail adresinize hemen ulaşacaktır. Bundan dolayı özellikle telefon ve mail adresinizi doğru ve güncel olmasına dikkat ediniz.
 • Ziraat borsa hesabı açma işlemleri ile aklınıza takılan diğer sorular için ziraat müşteri hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bununla birlikte Ziraat Bankası üzerinde yatırım (borsa) hesabı için beklemeden; ister internet şubesi ister Ziraat mobil uygulamaları isterseniz de Ziraat Bankası şubelerinden yardım alarak ücretsiz şekilde Ziraat borsa hesabı açma işlemi mümkündür.

Ziraat Yatırım Uygunluk Anketi Nedir

Yukarıda bahsedilen işlemleri devam ettirmek için sizlerden istenen bilgilerden biri de; ziraat yatırım (borsa) uygunluk anketidir. Eğer uygunluk anketiniz yoksa sistem sizden uygunluk anketi doldurmasını isteyecektir. Bu anketi doldurmak zorunludur. Bu anketi doldurmamanız halinde işlem geçersiz olmaktadır. Ayrıca ekranda “işlemi sürdürebilmek için SPK genelgesi uyarınca; hesap sahibi/vekil/vasi tarafından şube ya da internet bankacılığı aracılığı ile uygunluk testi yapılması ve/veya bilgilendirme formunun onaylanması gerekmektedir. Ankete yatırım menüsü altında kısa süre hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ankete git> yeni anket diyerek teste hemen başlayabilirsiniz.” Testin sonucunda ziraat yatırım risk puanının 3 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bundan dolayı bu testi doğru yapmanız yani vereceğiniz cevaplar oldukça önemlidir.

ZBorsa Komisyon Oranları Nedir?

Ziraat Bankası ile yatırım (Borsa) hesabı açmak istediğinizde tek yapmanız gereken Ziraat şubelerine gitmeniz, internet bankacılığı kullanmanız ya da Ziraat web sitesine giriş yapmanızdır. İnternet bankacılığı ve bankacılık mobil uygulamaları kullanılarak işlem yaptığınızda komisyon oranları genelde 1000’de 1,50+BSMV ile başlamaktadır. Her yıl düzenlen bu oranlar 2022 yılında yukarıda belirtilen oranda olmaktadır.

Ayrıca aracılık hizmetleri servisi kullanarak yapılan işlemlerde oran değişmektedir. Bu işlemlerde 1000’de 2+ BSMV’den başlamaktadır. Hesaplar üzerinde uygulanan komisyonlarda ise 1000’de 1+BMSV olmaktadır.

Neden Ziraat Yatırım (Borsa)

Türkiye’nin en büyük, en hızlı bankacılık işlemlerini yapmanız için teknolojinin tüm imkânlarından faydalanan Ziraat Bankası; ayrıcalıkları ile sizleri yatırım hesaplarınızda da korumaktadır. Türkiye’nin en büyük şirketlerine ortak olabilmeniz için; en hızlı ve en pratik hisse alım- satım işlemlerinde ve sizlere yardımcı olmaktadır. Ziraat Bankası güvencesiyle Ziraat borsa hesabı açma işlemleri yapmanız halinde avantajlarınız şu şekildedir;

 • Ziraat yatırım (borsa) nezdinde açılan yatırım hesapları; MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) aktive edilmesinden hemen sonra kullanıma açılabilir. İstediniz kanalı kullanarak hisse senedi ve VIOP alım satım emirlerinizi kolayca vermenizde sizlere yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca Ziraat, müşterileri için hisse senetleri; MKK nezdinde kendi adı ve yatırım hesap numaralarını da saklı tutmasına izin vermektedir. Buradaki işlemlerinizi avantajlı komisyon oranlarıyla çok daha hızlı ve güvenli şekilde Ziraat Yatırım E-şube, Ziraat Trader, ZPro, Ziraat Bankası İnternet Şubesi kullanarak yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası müşterileri için piyasaları etkileyen tüm gelişmelerden anlık haberdar et seçenekleri ile bildirimler göndermektedir. Ayrıca şirket yorumlarına da bu kanalları kullanarak ulaşabilmenize yardımcı olur.
 • Zaman ya da mekân fark etmeksizin 7 gün 24 saat hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Emir iptal, emir güncelleme gibi birçok işlem kolay ara yüz sayesinde karmaşık olmadan sizlere sunulmaktadır.
 • Sayfalarımızı ve uygulamalarımızı kendi kişisel tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz. Favori şirketlerin hisselerini ana sayfa da takip edebilirsiniz.
 • Tüm hisse senetlerini canlı olarak anında Ziraat Borsa hesabı üzerinden görebilirsiniz.
 • Üstelik bu uygulamalar ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunulmaktadır.

ZBorsa Özellikleri Nelerdir

Ziraat bankası yatırım (Ziraat borsa hesabı açma) hesap açma işlemleri açmak istiyorsunuz ancak ZBorsa’nın özelliklerini bilmiyorsanız işte tüm ayrıntıları ile sizlere ZBorsa ve avantajları;

 • Hisse senedine yatırım yaparak, hangi şirketin hissesini aldıysanız şirkete ortak da olmuş olursunuz.
 • Ortak olduğunuz yani hisse senedi aldığınız şirketin kâr payı ödemelerinde sizler de hak sahibi olursunuz. (Yani hisseleriniz değerlenir ve kazanç sağlarsınız.)
 • Hisse alım- satım işlemlerinde 2 iş günü içerisinde takas işlemleri yapılabilir. Bu sürede Ziraat Borsa hesabı üzerindeki paranız blokeli olsa bile repo ya da fonla yeni değerlendirmeler yapabilirsiniz.
 • Hisse senetleri bir likit sermaye piyasası aracı olarak kullanılmaktadır.
 • Bu hisselerin gelirleri önceden belirlenmez; her an hisse senetleri piyasa durumuna göre artar ya da azalır. Genelde şirketlerin performansına göre şekillenmektedir.
 • BIST üzerinde hafta içi 5 gün tek seans üzerinde alım ve satımlar gerçekleşir. Açılış; 09.40 ila 09.55, sürekli işlemler 10.00 ila 18.00 ve 18.00 ila 18.10 arası ise kapanış gerçekleşmektedir.
 • Yukarıda belirtilen sürede emir verme, alış, satış, emir iptal tüm işlemler gerçekleşir.

Ziraat Bankası yatırım (Ziraat borsa hesabı açma) ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruları yukarıda yanıtlamaya çalıştık. Detaylı bilgi için takipte kalınız.

Ekonomi haberleri ile alakalı anlık gelişmeler için Tempo Online’ı Twitter‘da da takip edebilirsiniz.