23 tonluk roket hakkında Türkiye Uzay Ajansı’ndan son dakika açıklama

23 tonluk roket hakkında Türkiye Uzay Ajansı’ndan son dakika açıklama
Yayınlama: 03.11.2022
A+
A-

23 tonluk roket hakkında Türkiye Uzay Ajansı’ndan son dakika açıklama yaptı… Çin’in uzay istasyonuna yolladığı 23 tonluk roket Dünya’ya düşecek. Roketin düşmesi muhtemel yerler arasında Türkiye’nin de bulunuyor. Türkiye Uzay Ajansı Çin’le iletişim halinde olduklarını açıkladı.

Çin, Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonunun parçasını oluşturan ikinci laboratuvar modülünün montajını tamamladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), Mıngtien laboratuvar modülünün, uzay istasyonuna demirlediği geçici bağlantı noktasından çıkarılarak, çekirdek modülünün yanındaki kalıcı konumuna yerleştirildiğini açıkladı.

17,9 metre uzunluğundaki modül, 31 Ekim’de “Long March-5B” taşıyıcı roketiyle Haynan Adası’ndaki Vınçang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Adı, Çincede “gökleri düşlemek” anlamına gelen “Mıngtien” uzay istasyonuna eklenen ikinci laboratuvar modülü oldu. Daha önce “Vıntien” (gökleri aramak) adı verilen ilk laboratuvar modülü, 2 Ekim’de geçici olarak demirlediği iskeleden çıkarılarak çekirdek modüle eklenmişti.

“Tienhı” (göksel uyum) adı verilen çekirdek modüle, laboratuvar modüllerinin eklenmesiyle istasyonun “T” biçimli ana iskeleti tamamlandı.

Ana iskelet kurulduktan sonra “Şüntien” (gökleri dolaşmak) adı verilen uzay teleskobu, ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.

“Long March 5B” roketi görevini tamamladıktan sonra kontrolsüz şekilde Dünya’ya düşmeye başladı. Insider sitesinin haberine göre, 23 tonluk roketin nereye düşeceği belli değil. Roketin cuma ya da cumartesi günü Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

Tam konumu söylemek için henüz erken olsa da Aerospace Corporation’ın roketin düşmesini beklediği muhtemel yerler arasında Türkiye de var.

TUA: ÇİN’LE İLETİŞİM HALİNDEYİZ

Türkiye Uzay Ajansı da “Long March 5B” roketinin Dünya’ya geri dönüşüyle ilgili açıklama yaptı. Çin’in roketin inişiyle ilgili bilgileri vereceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çin’e ait Long March 5B isimli fırlatma aracının Türkiye’ye düşeceği yönünde bugün basında çeşitli haberler yer almıştır. Long March 5B fırlatma aracının Dünya’ya geri dönüş parametreleri hakkında resmi duyuru henüz yapılamamıştır. Çin tarafından fırlatma aracının inişi hakkında kesin tahminler gerekli durumda verilecektir. TUA olarak Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) ile iletişim halinde olduğumuzu ve karışıklığa meydan vermemek adına ancak resmi ve güncel bilginin paylaşılacağı hususunu bilgilerinize arz ederiz.

https://twitter.com/tuajans/status/1588162146013442049

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.