Ankara’da da hissedilen Konya’daki son depremde şok detay!

Ankara’da da hissedilen Konya’daki son depremde şok detay!
Yayınlama: 29.08.2023
A+
A-

AFAD, Kulu ilçesi merkezli olarak saat 07.58’de 4,8 büyüklüğünde gerçekleşen depremi duyurdu. Söz konusu deprem, başta Ankara olmak üzere çevre illerde de hissedildi. Bu doğa olayı bölgede tedirginliğe neden oldu.

AFAD’ın verilerine göre, Konya’nın Kulu ilçesinde saat 07.58’de 4,8 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği yaklaşık olarak 13,57 kilometre olarak ölçüldü. Bu deprem sarsıntısı, özellikle Ankara gibi çevre illerde de şiddetli bir şekilde hissedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin merkez üssünü Kulu ilçesinin Tavşançalı Mahallesi olarak belirledi ve büyüklüğünü 4.7 olarak raporladı. Deprem, bölgede endişeye neden oldu.

BAKAN YERLİKAYA: ETKİLENEN VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Konya’nın Kulu ilçesinde meydana gelen saat 07.58’deki 4.8 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmalarına şu an itibarıyla devam etmektedir. An itibariyle olumsuz bir durum tespit edilmemiştir. Deprem nedeniyle etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI YANILDI MI?

Konya depreme dayanıklı mı? sorusuna yanıt olarak Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan belgede ise, “Tarihsel dönem içinde (1900 yılı öncesi) bu faylara bağlı olarak gelişmiş yıkıcı depremler oldukça nadirdir. Bu fayların oluşturduğu depremlerin tekrarlanma aralıklarının oldukça uzun olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliği nedeniyle Konya ili deprem tehlikesi düşük illerimizden biri olarak kabul edilmektedir.” şeklinde açıklama yapılmıştı. Öte yandan, bu sabah meydana gelen ve Ankara’da da hissedilen 4,8 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, akıllara, “Jeoloji Mühendisleri Odası yanıldı mı?” sorusunu getirdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.