Aristo Diyeti Nedir? (Aristo Diyet Listesi ve Menüsü)

Aristo diyeti nedir? Aristo diyeti menüsü nelerdir? İsmini felsefeci Aristo’ya borçlu olan bu ilginç diyetle alakalı bilgileri bulacağınız haberimizi özenle hazırladık.

Aristo Diyeti Nedir? (Aristo Diyet Listesi ve Menüsü)
Yayınlama: 01.01.2023
Düzenleme: 01.01.2023 03:50
A+
A-

Aristo Diyeti Nedir? İşte Aristo Diyet Listesi ve Menüsü, Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo diyeti nedir, nasıl yapılır? Aristo diyeti, adını felsefeci Aristo tarafından almaktadır. Aynı zamanda günümüzde oldukça popüler olmaya başlayan diyet çeşitleri arasında yer almaktadır. Diyetin yapılmasındaki asıl amaç ruhen, bedenen ve zihnen bir rahatlama veya arınma isteğinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde de düzenli bir zayıflama dönemine girilmektedir. Programın çoğunluğunda çiğ sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme söz konusudur. Bu süreçte glüten içeren besinler tüketilmediği için de vücut bir arınma dönemine girmektedir. Vücudun glütene ihtiyacı olduğundan dolayı bu diyetin süresi çok uzun tutulmamalıdır.

Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Menüsü Nelerdir?

Ortalama olarak diyetin süresi maksimum 3 hafta olacak şekilde yapılmalıdır. Diyetin en önemli kuralı gluteni ve işlem görmüş gıdaları tamamen kesmektir. Aristo diyeti günlük yeme sıklığı şeklinde üç ana iki ara öğünden oluşmaktadır. Yemek saatleri de bu şekilde ayarlanmakta olup son öğün en geç akşam yedi de tüketilmelidir. Ana veya ara öğünler kesinlikle atlanmadan düzenli bir şekilde yapılmalıdır. İlk öğün yenmeden önce önerilen uyandıktan hemen sonra limonlu su içilmesidir. Bu sayede yağ yakımını hızlandırarak midenizi toksinlerden temizlemiş olursunuz.

Zayıflama Yolları ve Hızlıca Kilo Verme yöntemlerine de göz atabilirsiniz.

Diyetin asıl amacı meyve ve sebze tüketimi olduğundan her gün mutlaka yenmesi gereken besinler arasında yer alır. Fakat bu besinler kesinlikle çiğ bir şekilde tüketilmelidir. Aynı zamanda uzmanlar, günde en az 2,5 litre su içilerek ortalama 10.000 adım atılmasını tavsiye ediyor. Bu da vücudun yağ yakımını hızlandırmasına yardımcı olmaktadır. Sabah kahvaltı da mutlaka yumurta yemelisiniz. Bununla birlikte bolca yeşillik tüketmelisiniz. Peki, Aristo diyeti nedir, menüsünde neler bulunur?

Aristo Diyeti Nedir? Aristo Diyet Listesi ve Menüsü

Aristo Diyeti Nedir? Aristo Diyet Listesi ve Menüsü

Öğlen ve akşam yemeklerinde ise beyaz et veya kırmızı et ile beraber yeşillik bol olacak şekilde bir öğün geçirilmelidir. Ayrıca Aristo diyeti ara öğünlerinde ise önerilen besinler salatalık, çilek, yeşil çay veya yeşil elma şeklindedir.  Diyetin beslenme listesinde bulunan gıdalar pratik bir şekilde elde edilebileceğinden hazırlanması oldukça kolaydır.

Aristo Diyeti ile Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

İnsan vücudunda sadece zayıflama, incelme gibi fiziksel etkiler değil beden olarak rahatlamayı, düzenli bir hayata sahip olmayı da amaçlar. Üstelik hormonların düzene girmesine, metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olmaktadır.

Aristo Diyeti Nasıl Uygulanır? Aristo Diyeti Nedir?

Diğer diyet programlarına nazaran çok daha kolay kilo vermeyi sağlayan Aristo diyetini uygularken, duygusal durumlarınızı kontrol altında tutmalısınız. Duygusal durumlarınızda sürekli değişiklikler yaşarsanız kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda sık duyulan Aristo diyeti nedir? işte haberimizin devamı…

Aristo diyetinde 3 ana öğün 2 ara öğün kuralı uygulanmaktadır. Bu diyetin en önemli kuralı ana öğünlerin asla atlanmamasıdır. Meyve ve sebzeler çiğ tüketilmelisiniz. Bununla birlikte günde en az 2,5 litre ya da 10 bardak su içilmelisiniz. Uzmanlar, gün içinde atılacak 10 bin adım kilo vermeyi kolaylaştıracağı için Aristo diyeti programında hareket önermektedir. Aristo diyeti nedir, nasıl yaparım?

Evde Aristo diyetini şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Sabah kahvaltısı saat 08:00’de, akşam yemeği ise en geç 19.30’da yenmelidir. Bununla birlikte vücud besinleri kolayca sindireceği gibi, kendisini de arındıracak.
  • Kahvaltıdan yarım saat önce ılık su içmelisiniz. Ayrıca ılık suya 7-8 damla limon veya 1 tatlı kaşığı bal eklerseniz midenizi temizler ve yağ yakımınızı hızlandırırsınız.
  • Tüm öğünlerde protein ağırlıklı beslenme programı uygulamalısınız. Herhangi bir öğünde herhangi bir miktarda glüten tüketmemek önemlidir.

Aristo diyeti nedir? başlıklı içeriğimizi Pinterest‘te de paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.