Asgari Ücret Zammı Belirlendi! 2023 Ücret Ne Kadar? Kaç TL?

Asgari ücret zammı için heyecanlı bekleyiş başladı. Zamda belirlenen alt sınır açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni asgari ücret üzerine yürütülen saha çalışmasını aktif olarak sürdürüyor. Zam oranının belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu haziran ayında bir araya gelecek. Bu kararda mayıs ayı enflasyon verileri de dikkate alınacak.

Asgari Ücret Zammı Belirlendi! 2023 Ücret Ne Kadar? Kaç TL?
Yayınlama: 31.05.2023
A+
A-

Asgari Ücret Zammı: Beklenti Artarken İşçiler Zam Oranını Merakla Bekliyor…

Asgari ücret zammı için sayılı günler başladı. Zamda minimum seviye belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni asgari ücret üzerine yapılan saha çalışmasına devam ederken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam için haziran ayında toplanacak. Haziran başında duyurulacak ara zamda, mayıs ayı enflasyon verileri de dikkate alınacak. Asgari ücret miktarı ne kadar olacak? Kaç TL olacak? İşte olası asgari ücret zammı oranlarıyla birlikte yeni maaşlar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 32 milyon çalışana nitelikli ve güvenceli bir çalışma ortamı sağlama sözü vererek, dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücret zammı yapılacağını belirtti. Kabinenin duyurulmasının hemen ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyon, istediği zaman yıllık veya aylık asgari ücret zammı için karar verebilmektedir. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ara zam uygulanacaktır. Haziran ayı enflasyon oranı açıklandıktan sonra, asgari ücretlilere ek olarak memur ve emeklilere uygulanması beklenen zam oranı da kesinlik kazanacaktır.

SEÇİM ZAFERİ SONRASI ÖDÜL

Sabah gazetesinde yer alan Hazal Ateş’in haberine göre; AK Parti’nin seçimlerden zaferle çıkmasının ardından, asgari ücrete ara zam yapılacak ve memur ile emekliye enflasyonla birlikte refah payı sağlanacak. AK Parti’nin 2002’de iktidara geldiği dönemde 184 lira olan net asgari ücret, 2023’te bir önceki yıla göre %54.7 artışla 8.506 lira (Brüt 10.008 lira) olarak belirlendi.

Asgari ücrete yapılacak ara zamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in işaret ettiği 500 dolar (en az 10 bin lira) seviyesinin kritik bir eşik olması beklenmektedir. Net asgari ücrete yapılacak ara zam miktarı, refah payıyla belirlenecektir. İşte milyonları ilgilendiren asgari ücret zammı detayları…

Yeni asgari ücret belirlemesinde enflasyon rakamları da belirleyici olacaktır. Tahminlere göre, ilk 6 aylık enflasyon artışı %20 ile %30 arasında gerçekleşecektir. Asgari ücrete %20 artış yapılması durumunda, net asgari ücret 10.207 lira (brüt 12.008 lira) olacak ve işveren maliyeti 14.109 lira olacaktır.

%30 zam yapılması durumunda ise, net asgari ücret 11.058 lira (brüt 13.009 lira) olacak ve işveren maliyeti 15.286 lira olması beklenmektedir.

HÜKÜMET, REFAH PAYI İLE TAMAMLAYACAK

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre nisan ayında enflasyon %2.65, mayıs ayında %2.46 ve haziran için ise %2.61 olması tahmin edilmektedir. Bu tahmine göre, ilk 6 aylık enflasyon %21.43 olarak gerçekleşecektir. SSK, Bağ-Kur ve emekliler, bu oranın dışında refah payını alacaklardır.

Refah payıyla birlikte, bu oranın %35’e kadar çıkması beklenmektedir. Memur ve Emekli Sandığı emeklilerinin zam oranı ise toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla belirlenecektir.

Toplu sözleşme artışı %6 olduğu için, ilk 6 ayda %8’i aşan oranda enflasyon farkı da memur ve emeklilere yansıyacaktır. Bu duruma göre, 6 aylık enflasyon tahmini olan %21.43’e göre, memur ve emeklilerin artışı %19.18 olacaktır. Refah payının ise %30 ya da %35 olması beklenmektedir.

MAAŞLARDA VERGİ DÜZENLEMESİ

Asgari ücret zammı sonrasında, çalışanların maaşlarının düşmemesi için vergi düzenlemesi yapılması öngörülmektedir. Çalışanların gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir.

Toplam sigortalıların %41’i, yani 7 milyon 131 bin kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Asgari ücret zammı, dolaylı olarak tüm vatandaşları etkilemektedir.

Yeni asgari ücretle birlikte, çalışma ve sosyal güvenlik alanında birçok ödeme kalemi yeniden hesaplanacaktır. En düşük aylık ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ve emzirme yardımı da artacak.

Temmuz ayında asgari ücretin artmasıyla birlikte, kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacaktır. İşten ayrılanlar için hesaplama yapılırken, yeni asgari ücretin brüt rakamı kullanılacaktır. Asgari ücret, tüm iş kollarını kapsayacak şekilde belirlendiği için işverenler bu ücretin altında ödeme yapamazlar.

Beklenen asgari ücret zammı, genel sağlık sigortalılarından isteğe bağlı sigortalılara, evde tarhana yapan bayanlardan işsizlik sigortası alanlara kadar birçok kişiyi etkilemektedir.

Asgari ücretli çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı tutarları artacak. Ayrıca, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinin tavanı da yükselecektir.

EMEKLİLERE PRİM GÜNÜNE GÖRE KADEMELİ ZAM

Yılbaşında en düşük emekli aylığı 5.500 lira iken, bu tutar 7.500 liraya yükseltilmiştir. Prim günü yüksek olanlarla düşük olanlar arasındaki farkın ortadan kaldırılması için çalışmalar başlatılmıştır.

Meclis çalışmalarına başlandığında, 7.500 lira üzerinde emekli aylığı alanlarla ilgili düzenleme yapılacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 7.500 lira üzerinde emekli aylığı alan 6 milyon emekli için refah payının eklenmesine yönelik çalışmayı tamamlayacaktır.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için taban maaşından itibaren kademeli bir zam oranı uygulanacaktır. Ayrıca, daha düşük maaş alan emeklilere daha yüksek oranda zam yapılacaktır.

Emekli zammı, 7.500-10.000, 10.000-15.000, 15.000-20.000 ve 20.000 üzeri şeklinde kademeli olarak belirlenecektir.

Bugün en düşük memur maaşı yaklaşık olarak 12.000 lira civarındayken, asgari ücret zammı ile birlikte bu miktar 22.000 liraya yükselecektir. Ayrıca, asgari ücret 500 dolar (10.000 lira) seviyesine çıkarılacaktır.

Tempo Online şimdi Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.