Ayı Piyasası Nedir? Boğa Piyasası Ne Demektir?

Ayı piyasası nedir? Boğa piyasası nedir? Bu iki kelime finans dünyasının iki karşıt kavramıdır. Ayı piyasası, ekonominin durgun olduğu, fiyatların düştüğü bir dönemi ifade ederken, boğa piyasası ise yatırımcıların umutlu olduğu, fiyatların yükseldiği dönemi temsil eder. Haberimizde, her iki piyasa türünün özelliklerini ve etkilerini ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. İşte, ayı ve boğa piyasası hakkında merak edilenler…

Ayı Piyasası Nedir? Boğa Piyasası Ne Demektir?
Yayınlama: 09.11.2023
A+
A-

Ayı piyasası nedir? boğa piyasası nedir? Piyasa kelimesi, finans dünyasında sıkça kullanılan terimlerdir. Aynı zamanda ayı piyasası, ekonomik belirsizliklerin hüküm sürdüğü bir dönemi temsil eder. Başka bir deyişle fiyatlar düşerken yatırımcılar satış yapma eğilimindedir. Boğa piyasası ise ekonominin güçlü olduğu, hisse senetlerinin yükseldiği bir dönemi ifade eder. Yatırımcılar alım yapma eğilimindedir. Bu yazıda, ayı ve boğa piyasalarını daha detaylı inceleyeceğiz.

Piyasa sözlük anlamı olarak ”satıcıların mallarını satmak gereğiyle bir araya geldikleri yer, pazar.” olarak tanımlanır. Dünya borsalarında piyasanın durumunu tanımlamak için bazı tanımlar bulunmaktadır. Bu durumlara ayı piyasası ve Boğa piyasası denir. Ayı piyasaları kötü günleri, boğa piyasaları iyi günleri temsil etmektedir.

Bu isimlerin verilmesinin nedeni ise boğalar saldırıları esnasında boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde savurmakta, ayılar ise saldırı esnasında pençelerini tam tersi yönde üst seviyeden alta doğru savurmasından gelmektedir. Piyasalarda bu hareketler dipten yukarı yöne ve tepeden aşağı yöne olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle eğer piyasada yükseliş eğilimi varsa boğa piyasası, düşüş eğilimi varsa ayı piyasası olarak adlandırılmaktadır. Hisse senetlerini ayı piyasasında dipten alarak boğa piyasasında dipten satmak hisse alım satımında mükemmel ticaret olarak görülmektedir. Ancak, piyasanın ne zaman ayı piyasası ne zaman boğa piyasasında olacağının bilinmesi genellikle mümkün olmamaktadır.

Boğa Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Hisselerin belirli periyod içerisinde yüzde 20 yükseldiği piyasada ibrelerin yukarı yönlü olduğu trende boğa piyasası denmektedir. Piyasada likiditenin bol olduğu dönemlerde boğa piyasasına girilmektedir. Ayrıca boğa piyasasının en önemli faktörlerinden olan likidite seviyesi, makro ekonomik bir durumdur. Yatırımcılar bu tür dönemlerde artışın uzun dönemde devam etmesini umarlar. Aynı zamanda piyasa trendlerine göre boğa piyasasının ne kadar süreceği değişiklik gösterebilmektedir. Tarihteki en uzun boğa piyasası %300 kümülatif kazançla 2009’dan 2020’ye kadar sürmüştür. Üç aşamadan meydana gelen boğa piyasasında aşamalar toplama, alım ve doygunluk seviyesidir. Piyasada yatırımcılar doygunluk aşamasından hemen sonra satışa geçerler. Bu durumda genellikle boğa piyasasından hemen sonra ayı piyasasının başladığını işaret eder.

Ayı Piyasası Nedir?

Hayatta inişler ve çıkışlar olduğu gibi piyasalarında iniş ve çıkışları vardır. Piyasanın yükselip yukarı yönlü çıkışına Boğa piyasası ismi kullanıldığı gibi, düşerek aşağı yönlü trende girmesi durumuna ‘Ayı Piyasası’ terimi kullanılmaktadır. Uzun süreli düşüş trendinin başlaması, ayı piyasasının başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Ayı piyasası diğer adıyla ”bear market”, karamsarlığın yoğun olduğu düşüş trendinin devam ettiği piyasa durumunu ifade eden bir kavramdır. Fiyatlarda ilerleyen zamanlarda düşüşün devam edeceğine dair piyasada beklenti bulunmaktadır. Piyasanın ayı piyasasına girdiğini söyleyebilmemiz için bir önceki tepe seviyesinden %20 aşağı yönlü bir hareket ve ana trendin aşağı yönlü olması gerekir. Ayı piyasası etkisi altında olunan dönemde ürünlere talep azalır. Yatırımcılar yatırım kararlarına dikkat etmek ve riski en aza indirmek için genellikle güvenli görülen yatırım argümanlarına yönelirler.

Ayı piyasasının ne kadar süreceği kesin olarak bilinemez duruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bununla birlikte bazen ayı piyasası birkaç hafta sürerken bazı ayı piyasaları yıllarca sürebilmektedir. 1926’dan bu zamana kadar 8 ayı piyasası görülmüştür.

Bu yazıyı okuyanlar, Dolar ne zaman alınır? haberini de okudu!

Bizi, Twitter‘da da takip edin!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.