Başakşehir Şamlar Sazlıdere Barajı kurudu, mezarlar ortaya çıktı

Sazlıdere Barajı sularının çekilmesiyle şehir tarihine gömülmüş sırlar gün yüzüne çıktı. Eski mezarların keşfi, geçmişin izlerini sorgulatan bir gizemi gün ışığına taşıdı. İşte definecilerin aklını kurcalayacak detaylar…

Başakşehir Şamlar Sazlıdere Barajı kurudu, mezarlar ortaya çıktı
Yayınlama: 01.09.2023
Düzenleme: 01.09.2023 19:04
A+
A-

Başakşehir Şamlar Sazlıdere Barajı kurudu, mezarlar ortaya çıktı. Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ansızın gün yüzüne çıktı, tarihin izleri tekrar görünür hale geldi.

Şamlar Sazlıdere Barajı Kurudu, Ortaya Tarihi Yerleşim Çıktı

İstanbul’un tarih dolu coğrafyasında, Başakşehir’in Şamlar Mahallesi’nde bulunan Şamlar Barajı, kuraklık nedeniyle sularının çekilmesiyle unutulan bir tarih ve köy mezarlığına ev sahipliği yapmaya başladı. Bu şaşırtıcı keşif, mahalle sakinlerini büyük bir merak ve heyecan içinde bıraktı.

Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ortaya çıktı

Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ortaya çıktı

Şamlar Mahallesi, İstanbul’un en köklü yerleşim bölgelerinden biridir. Aynı zamanda Şamlar Barajı, bu mahallenin kalbinde yer almaktadır. Şamlar, 2013 yılında köy statüsünden mahalleye dönüştü. Ayrıca bu alan, 1996 yılında Sazlıdere Barajı’nın inşaatı sırasında su altında kaldı.

Köy sakinleri, eski yerleşkelerinin sular altında kalacağını bildikleri için mezarlık içindeki cenazeleri başka mezarlıklara taşıdılar. Ancak bazı mezarların zamanın etkisiyle terk edildiği görüldü.

Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ortaya çıktı

Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ortaya çıktı

Sular altında kalan bu alanda, Şamlar Köyü’nün bulunduğu 27 yıl boyunca unutulan bir tarihi köyün olduğu gerçeği gün yüzüne çıktı.

Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ortaya çıktı

Sazlıdere Barajı kuruyunca eski mezarlar ortaya çıktı

Bu yıl İstanbul’da artan sıcak hava dalgaları ve kuraklık nedeniyle birçok baraj su seviyelerinin düşmesine neden oldu. Sazlıdere Barajı da İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre su seviyesinin %15,4’e kadar gerilediği noktalardan biri oldu.

Suyun çekilmesiyle birlikte tarihi Şamlar Köyü, yüzyıllar öncesine ait mezarlığın giriş kapısının yanı sıra çevresini saran duvarlar ve içindeki onlarca mezarlıkla birlikte yeniden gün yüzüne çıktı. Bu tarihi köyün şaşkınlık yaratan hali, bir drone’un objektifine takıldı. Bununla birlikte, tarihi anlar yeniden canlandı. İşte Sazlıdere Barajı ve ortaya çıkan tarihi mezarlar…

69 yaşındaki Mahir Gönen, doğma büyüme Şamlar Mahallesi’nde yaşayan bir kişiydi ve bu keşfi şu sözlerle anlattı: “Benim dedelerim, atalarım buradan. Mezarlıkta dedemin babaannesine ait bir mezar taşı bulmuştum. 1854 yılında vefat etmiş. Biz o taşta yazılanları okuyamadık tabii ki, bilen birine gösterip ne olduğunu anlamıştık.

“Şam’dan gelenler buraya yerleşmişler”

Eski mezar taşlarını caminin yan tarafına toplamıştık. Ayrıca, Şamlar Köyü adını Şam’dan gelenlerden alıyor. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde Şam’dan gelenler buraya yerleşmişler ve ilk yerleşim yeri bu şekilde oluşmuş, adı da öyle gelmiş. Şu an sular altında kalan Sazlıdere Barajı yeri büyük bir mahalleydi eskiden.

“Babam, babaannem, dedem bütün büyüklerim o mezarlıktaydı”

Sazlıdere Barajı suları çekilince yeniden ortaya çıktı. Benim babam, babaannem, dedem bütün büyüklerim o mezarlıktaydı, biz sonradan nakil ettik. Eski ve sahipsiz olanlar orada kaldı. Burası su olduğunda bazen gelip alkol içiyorlar. Bu da bizi çok rahatsız ediyor. Ancak, o insanlar da mezarlık olduğunu bilmiyorlar. Bu nedenle biz de bir şey diyemiyoruz.”

Geçmişin İzleri Gün Yüzüne Çıktı

İstanbul’un bu tarihi keşfi, şehrin zengin tarihini daha da derinlemesine anlamamıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda, geçmişin izlerini de günümüze taşıyor. Başka bir deyişle, Şamlar Barajı’nın sularının çekilmesiyle açığa çıkan bu tarihi hazine, mahalle sakinleri ve tarih meraklıları için büyük bir sürpriz oldu.

Tempo Online anlık haberler Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.