Başakşehir’de Çocuğun Cinsel İstismarı Davasında Linç

Başakşehir’de Çocuğun Cinsel İstismarı Davasında Linç
Yayınlama: 06.08.2023
Düzenleme: 14.11.2023 21:02
A+
A-

Başakşehir’de, olay tarihinde 10 yaşında olan mağdura yönelik cinsel istismar iddiasıyla “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” davasında yargılanan Rafet Ç.’ye verilen beraat kararı sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve mağdur avukatı konuyu Yargıtay’a taşıdı.

Olay, Başakşehir Kayabaşı Mahallesi’nde meydana geldi. Sanık Rafet Ç., “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlaması ile Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da taraf olduğu davada yerel mahkemenin sanığa beraat kararı vermesinin ardından bakanlık ve mağdur avukatları davayı Yargıtay’a taşıdı.

DAVAYI GERİ ÇEKİN DİYE LİNÇ ETTİLER

Öte yandan, geçtiğimiz hafta sanığın annesi Serap Ç, babası İbrahim Ç. ve sanık Rafet Ç.’nin yakınları Halit T., Güner T., Burak Ş., Sinan E. ve davada yalancı şahitlik yaptığı iddia edilen Güler T., mağdurun evinin önünde 3 gün boyunca pusu kurarak ve tasarlayarak davayı geri çekmeleri için mağdur ve ailesine sopa ve demirle saldırdı. Olay, tüm mahalle sakinlerinin önünde gerçekleşti. Olay yerine gelen polis ekipleri eşliğinde yaralı olarak Başakşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan mağdur ve ailesi, tedavi altına alındı. Mağdurların darp raporları ile birlikte alınan ilk ifadelerinin ardından Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Olay öncesi mağdurun evini gören güvenlik kamerasının açısının değiştirildiği öğrenilirken, tasarlanarak işlenen linç olayı hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Üzerinde mahkeme koruması, sağlık tedbiri ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın evde eğitim kararı bulunan mağdur ve ailesine kasten öldürmeye yönelik tasarlanarak işlenen olayla ilgili Aile Bakanlığı ve mağdur avukatı şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

BU İLK DEĞİLMİŞ

Sanık Rafet Ç’nin beraat ettiği davayı geri çekmeleri için mağdur ve ailesine saldıranlardan Halit T. ve Güner T.’nin, daha önce bir avukatı darp ettiği ve şüphelilerden Halit T. hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması (hagb) kararı bulunduğu öğrenildi.

SAVCILIK MÜTALAASINDA CEZA TALEP ETTİ

Olay tarihinde 10 yaşında olan mağdura yönelik “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamasıyla yaklaşık 2 yıldır Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcılık mütalaasında, müştekinin olayı açıklama şekli, tanık ifadesi ve ifadelerinin tutarlı olması hususlarına dikkate alındığında müştekinin ifadesinin itibar edilebilir olduğu, iftira atmasını gerektirir bir sebebin bulunmadığı, bu sebeple sanığın üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmakla; Sanık Rafet Ç.’nin Türk Ceza Kanunu’nun 103/1-3, 109/1-3-f, 109/5, 43/1, 31/2 maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesini istedi.

YEREL MAHKEME BERAAT VERDİ

Yaklaşık iki yıla yakın süredir görülen davanın karar duruşmasında Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti sanık Rafet Ç. hakkında beraat kararı verdi. Sanık hakkında verilen beraat kararında, sanığın atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin, yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden 5271 s. CMK.’nın 223/2-e maddesi uyarınca sanık üzerine atılı suçlardan sanığa beraat verildi.

BAKANLIK VE MAĞDUR AVUKATI İSTİNAF VE YARGITAYA BAŞVURDU

Sanık hakkında verilen beraat kararının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ve mağdur avukatı karara itiraz ederek dava hakkında Yargıtay’a başvurdu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.