Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?
Yayınlama: 30.01.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:53
A+
A-

Kripto paralardaki işlem hacmi her geçen gün artarken ve talep günden güne çoğalırken; Bitcoin neden düşüyor? Son 6 aylık dönemin en düşük seviyesini gören kripto parada düşüş sebebi ne?

Piyasalardaki artan likidite ve artık herkesin duymaya alıştığı dünyadaki yükselen enflasyon nedeniye başta ABD ve Avrupa olmak üzere; gelişmekte olan ülkelerin faiz hamleleri bütün riskli varlıklarda olduğu gibi kripto paralarda da satış baskısı oluşturmaya başladı. Bu nedenle Bitcoin neden düşüyor sorusuna akla gelen ilk sebep olarak yükselen enflasyon ve buna bağlı olarak; Merkez Bankalarının faiz arttırma söylemleri; para birimleri ve vadeli mevduatlara olan talebi günden güne arttırırken; piyasadaki risk iştahının da azaldığı gözlemlenmektedir. Yatırımcılar başta hisse senetleri olmak üzere kripto ve emtia ürünleri gibi yüksek volatil ve riski ürünler yerine daha az riskli ve sabit getirili yatırım araçlarına yönlenmesi sebebiyle Bitcoin neden düşüyor sorusuna cevap bulabiliyoruz.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Peki, Bitcoin’de ve diğer riskli varlıklarda düşüş bitecek mi?
Bitcoin ve diğer altcoinlerde düşüş bitti mi, ne zaman bitecek? gibi soruların cevabını vermek için henüz çok erken olsa da; şu anki görünümde henüz bitmediğini ve satış dalgasının devam etmesini beklemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte 2022 yılında pek çok ekonomist ve yatırım şirketi tarafınca; Amerika Merkez Bankası(FED)’nın dört faiz arttırım beklentisi bulunurken ve henüz hiç faiz arttırımı gerçekleşmemişken; Bitcoin’de düşüş bitti mi, Bitcoin neden düşüyor şeklinde soruları için çok erken olduğunu söylemek gerekiyor.

Peki, Bitcoin’de düşüş nereye kadar sürer?

Bitcoin’de zirve seviyesinden %52 oranında satış gelmiş olsa da teknik olarak satışın devam etmesi beklenebilecektir. Satışın 29000 teknik destek seviyesine kadar sürmesi hedeflenebilecekken bu seviyede yapacağı davranış önemle takip edilmelidir.

FED Bitcoin için belirleyici olacak

Bir yandan yükselen enflasyon ve faiz artırım beklentisi piyasaları hareketlendirirken; bir yandan yılın ilk FED faiz kararı açıklanacak. Aynı zamanda piyasa beklentisi her ne kadar faizde bir değişiklik olmayacağı yönünde olsa da; yayınlanacak olan FED tutanakları ve basın açıklaması Bitcoin için kritik öneme sahip olacak. Bununla birlikte Şahin tonda gelecek bir açıklama ile Bitcoin’deki satışın desteklenmesi muhtemel olacakken; güvercin bir tutum ise Bitcoin için bir süre nefes aldıracaktır diyebiliriz. Ayrıca Bitcoin neden düşüyor? gibi para piyasalarından en son dakika ekonomi haberleri için bizi Instagram‘da da takip edin!