EYT Yaş Sınırı Olacak Mı?

EYT Yaş Sınırı Olacak Mı?
Yayınlama: 07.12.2022
A+
A-

EYT Yaş Sınırı Olacak Mı? Emeklilik Yaş Şartı Kaç?

EYT yaş sınırı olacak mı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son günlerde milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alıyor. Peki, vatandaşların yıllardır bekledikleri EYT düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek? 2022 yılının son günlerini yaşadığımız Aralık ayı itibariyle EYT çalışmaları neredeyse bitmek üzere.

Emeklilik hayali kuran milyonlarca kişi, EYT son dakika haberlerini can kulağı ile takip ediyor. 7 Aralık Çarşamba günü yani bugün, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı tertiplendi. Beştepe’de Külliye‘de gerçekleştirilen toplantının ana gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar, yani EYT yer aldı. Peki, Külliye’deki toplantıda neler konuşuldu? EYT düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek? İşte son dakika haberleri…

Külliyede düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, TBMM AK Parti Grup Başkanı, AK Parti Genel Başkan Vekili, Ak Parti Grup Başkan Vekili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı katılım gösterdi.

EYT Yaş Sınırı Olacak Mı? Emeklilik Yaş Şartı Kaç?

EYT Yaş Sınırı Olacak Mı? Emeklilik Yaş Şartı Kaç?

Önemli isimlerin yer aldığı toplantıda EYT’de son durum değerlendirildi. Son kararın ve düzenlemenin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Aralık’ta açıklayacak. 12 Aralık’ta bir kabine toplantısı düzenlenecek.

EYT Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? EYT Yaş Sınırı Olacak Mı?

Bugün Külliye’deki 7 Aralık ekonomi toplantısında EYT ana gündemde yer aldı. Toplantıda yeni düzenlemeler ve detaylar yer aldı. Toplantıda alınan karar ise Cumhurbaşkanının onayını bekleyecek. Aralık ayı kabine toplantısı sonrasında detayların açıklanması beklenmekte.

EYT hakkında yapılan düzenlemenin 2023 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenmekte.

Kimler EYT Kapsamına Giriyor?

1999 yılının Eylül ayından önce sigortalı işe başlayanlar bu düzenlemeden yararlanabilecekler. Ayrıca sigortalı kadın çalışanların 20 yıl, erkek çalışanların ise 25 yılı doldurmaları gerekiyor. Üstelik bu durumda doldurulması gereken prim gün sayısı ise kadınlar ve erkekler için 5 bin oluyor. Aynı zamanda EYT’den yarar görmek için 4/B’li kadın çalışanların 7200 prim gününü ve erkeklerin de 9000 prim gününü doldurmaları gerekiyor. 4/C’li çalışanlar için de aynı gün sayıları geçerli oluyor. Bu prim gün sayılarını tamamlayan kişiler yaş şartı aranmadan yeni EYT düzenlemesinden yararlanarak emekli olabilecekler.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.