Çin’de COVID-19 kısıtlamaları tekrar başladı

Çin’de COVID-19 kısıtlamaları tekrar başladı
Yayınlama: 24.11.2022
Düzenleme: 24.11.2022 18:36
A+
A-

Çin’de COVID-19 kısıtlamaları tekrar başladı

Son Dakika: Çin genelinde koronavirüs kısıtlamaları ve kapanma başladı!.. Yeni koronavirüs enfeksiyonu Çin’de yeniden yayıldı ve çeşitli yerlerde enfeksiyon kontrol önlemleri güçlendiriliyor. Başkent Pekin Pazartesi günü parkları, alışveriş merkezlerini ve müzeleri kapatırken, Şangay şehre gelen ziyaretçilere yönelik kısıtlamaları sıkılaştırdı.

Ulusal Sağlık Komisyonu, Nisan zirvesine yaklaşan bir gün önceki 27.095’ten Perşembe günü 28.127 yeni enfeksiyon duyurdu. Güneyde Guangzhou ve güneybatıda Chongqing, toplamın yaklaşık yarısını oluşturuyordu. Ayrıca iki yeni ölüm bildirildi.

Çin'de COVID-19 kısıtlamaları tekrar başladı

Çin’de COVID-19 kısıtlamaları tekrar başladı

Pekin belediye hükümeti, ayın 22’sinde saat 15:00’e (Japonya saati ile 16:00) kadar geçen 15 saat içinde 634 yeni koronavirüs vakasını doğruladığını duyurdu. Ayın 24’ünden itibaren ticari tesisler, oteller ve hükümet binaları gibi halka açık yerlere girişlerde 48 saat içinde yapılan PCR testi ile negatif çıkması zorunlu olacak.

Finans merkezi Şanghay ayrıca 48 yeni vaka bildirdi ve 16 bölgesinin yedisinde eğlence mekanlarını kapattı. Ayrıca, Şanghay’a gelen ziyaretçilerin şehre geldikten sonra beş gün boyunca alışveriş merkezleri ve restoranlara girmesi yasaklanacak. Ofise gidip toplu taşımayı kullanmak mümkün. 24’ünden itibaren uygulanmaya başlayacak.

Çin genelinde koronavirüs kısıtlamalarının sıkılaştırılması, piyasalarda Çin ve küresel ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin korkuları yeniden alevlendirdi.

Nomura verileri, şu anda Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık %19,9’unu oluşturan bir bölgede bir tür tecrit/kısıtlamanın yürürlükte olduğunu gösteriyor. Bu, Perşembe günkü %15,6’dan arttı ve Şangay’ın kapatıldığı Nisan ayında zirveye yaklaşıyor.

Nomura’daki analistler ayrıca, üst düzey hükümet yetkililerinin değiştirilmesinin tamamlanacağı Mart 2020’den sonra ekonominin daha hızlı bir şekilde yeniden başlamasını bekliyorlar. “Enfekte insan sayısındaki hızlı artışı ve toplumsal kargaşayı gördüklerinde yetkililerin politikayı tersine çevirme olasılığı var ve ekonomik yeniden açılma ilerlemeleri ve gerilemeleri tekrarlayabilir. Yeniden açılma konusunda daha isteksiz oluruz.” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.