Ekrem İmamoğlu Davası Dünya Basınında

Ekrem İmamoğlu Davası Dünya Basınında
Yayınlama: 15.12.2022
Düzenleme: 15.12.2022 00:31
A+
A-

Ekrem İmamoğlu Davası Dünya Basınında

Ekrem İmamoğlu davası dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu için 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı çıktı. Ekrem İmamoğlu davası kararı için siyasiler ve her kesimden vatandaş Twitter‘dan İmamoğlu’na desteğini dile getirirdi. Aynı zamanda verilen siyasi yasak kararı dünya basınında da büyük yankı uyandırdı.

İngiltere’nin en büyük gazetelerinden The Guardian ise, İmamoğlu’na verilen siyasi yasak kararını “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ‘aptalca’ hakaretten hapis cezası” başlığı ile duyurdu. The Guardian, uzun paragraflarla yer ayırdığı haberin devamında ise, “Temyiz süresi, bu arada İmamoğlu’nun görevde kalmasına izin verecek, ancak ülke genel seçimlere doğru giderken bir buçuk yıla kadar mahkeme duruşmalarının ağırlığı altında kalacak.” ifadelerini kullandı.

BBC: İmamoğlu, Erdoğan’ı yenmek için en güçlü aday

Britanya Yayın Kuruluşu BBC ise, ana manşetten duyurduğu Ekrem İmamoğlu davası haberinde, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, kamu görevlilerine hakaretten tutuklandı. Aynı zamanda bugünkü kararın temyiz mahkemesi tarafından onaylanması gerekir. Ancak onaylanırsa bu, İmamoğlu’nun gelecek yılki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde yarış dışı kalacağı anlamına geliyor.

Mahkeme kararının ardından yayınladığı videolu açıklamada, “halkın verdiği yetkiyi bir avuç insan alamaz” diyerek davayı reddetti. Ardından, İBB Başkanı’nın destekçileri, “hükümet istifa” ve “hak, hukuk ve adalet” sloganları atarak halkı toplanmaya ve destek vermeye çağırdı. Bununla birlikte İmamoğlu’nun cezaya itiraz etmesi ve görevine devam etmesi bekleniyor. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden diskalifiye edilme olasılığı, Türkiye’deki muhalefet partilerinin Erdoğan’a karşı aday seçmesini zorlaştıracak. Anketler, İstanbul belediye başkanının, uzun süredir devam eden cumhurbaşkanını kafa kafaya bir yarışta yenecek bir avuç muhalefet lideri arasında olduğunu gösteriyor.” dedi.

İmamoğlu , 2019’da bir destek dalgasıyla iktidara geldi. Ardından, AKP’nin şikayetleri üzerine ilk seçim YSK tarafından iptal edildi. Fakat İmamoğlu bu sefer sekiz yüz binin üzerinde fark atarak seçimi ikinci kez kazandı. Daha sonra İmamoğlu yaptığı bir açıklamada, “O zamanlar yaşananları düşündüğümüzde 31 Mart seçimini iptal edenler ahmaktır” demişti. Aleyhindeki davayı başlatan bu yorumdu.

Ekrem İmamoğlu Davası Nedir? YSK’ye Ne Dedi? Neden Yargılanıyor? Neden Dava Açıldı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019’da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde bir konuşma yaptı.

İmamoğlu konuşmasında, “seçim döneminde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız şekilde kullanıldığını, kampanya süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran bir dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarda bulunduklarını” söyledi.

İmamoğlu, “iktidarın İstanbul’da seçimi, YSK kararıyla iptal ettirerek kazanmak istediğini” savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 4 Kasım 2019’da İmamoğlu’nu kastederek “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil” dedi.

Ekrem İmamoğlu Davası Nedir?

İmamoğlu aynı gün İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklama sırasında Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce oraya bir odaklansın” dedi.

Bu açıklamanın ardından Yüksek Seçim Kurulu suç duyurusunda bulundu. Ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Savcılığın hazırladığı iddianame, 28 Mayıs 2021’de Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesin tarafından kabul edildi. Ardından, İmamoğlu için hapis cezası ve siyasi yasak talep edilen Ekrem İmamoğlu davası süreci başladı.

Tempo Online

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.